Zagubione nastolatki, zgwałcone zakonnice
Wstrząsające "Niewinne" z czołowymi polskimi aktorkami w rolach głównych, opowiadający o seksualności nastolatków skandalizujący "Bang Gang" i kolejna odsłona "Serii Niezgodna", tym razem o podtytule "Wierna", to najgłośniejsze spośród aż 11 filmów, które trafiają w piątek, 11 marca, na ekrany polskich kin.
"Niewinne" to oparty na prawdziwej historii najnowszy film Anne Fontaine ("Coco Chanel", "Dziewczyna z Monaco") z udziałem znakomitych polskich aktorek m.in. Agaty Kuleszy, Agaty Buzek, Joanny Kulig, Anny Próchniak, Katarzyny Dąbrowskiej, Heleny Sujeckiej oraz wschodzącej gwiazdy francuskiego kina Lou de Laâge. Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Mathilda Beaulieu (de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic... Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Mathilda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Kulesza) chce za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Mathilda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru...
Twórcy określają "Bang Gang" jako współczesną historię miłosną, ale pewne jest, że ich film zasłynie raczej ze skandalizujących scen erotycznych. Dwie przyjaciółki, George i Laetitia, zabijają wakacyjną nudę na imprezach w domu Alexa. Podczas jednego wieczoru przebojowa George prowokuje tytułową grę, która szybko staje się obowiązkowym punktem następnych imprez. Seks, alkohol, narkotyki, zabawa do samego rana - bez zahamowań, wszystko zostaje wśród znajomych. Ale beztroski czas szybko się kończy, kiedy George odkrywa, że chłopak, w którym jest zakochana, zdradza ją z najlepszą przyjaciółką. A na dodatek Bang Gang zaczyna wymykać się spod kontroli.
"Seria Niezgodna: Wierna" to trzecia część kasowego cyklu, zrealizowana z wielkim rozmachem wizjonerska superprodukcja science-fiction oparta na jednym z największych fenomenów literackich ostatnich lat. Tym razem Tris (Shailene Woodley) i Cztery (Theo James) muszą przekroczyć granicę metropolii przyszłości i wejść do zupełnie nieznanego sobie świata, ukrywanego przez system. Jest to jedyny sposób, by ocalić ludzkość i zniszczyć dyktaturę. To co odkryją po drugiej stronie, każe im zweryfikować wszystko, w co dotąd wierzyli i raz jeszcze dokonać podstawowych wyborów dotyczących odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Czeka ich ostateczna walka o świat, o siebie, o miłość.
Will Smith gra główną rolę w poruszającym dramacie zatytułowanym "Wstrząs", opartym na prawdziwych wydarzeniach. To historia imigranta dr. Benneta Omalu, błyskotliwego neuropatologa, autora wstrząsającego medycznego odkrycia, które sprawiło, że musiał stanąć naprzeciw jednej z najbardziej wpływowych organizacji świata, NFL. Dr Omalu odkrył powiązania miedzy brutalnymi treningami sportowymi futbolistów, które narażają ich mózgi na urazy, a późniejszymi depresjami i skłonnościami samobójczymi. Futbol to amerykański sport narodowy, a prawda, jaką ujawnił, sprawiła, że stał się czarną owcą amerykańskiego społeczeństwa. On, imigrant, który chciał jedynie być dobrym obywatelem Stanów Zjednoczonych.
Robiące w ciągu ostatnich kilku lat zawrotną karierę Tina Fey i Amy Poehler grają główne role w komedii "Siostry". Odpowiedzialna Maura (Poehler) i neurotyczna Kate (Fey) mają tylko jeden weekend, by ocalić pamiątki, które będą im przypominać szczenięce lata spędzone w rodzinnym domu. Aby zabić smutek związany z pożegnaniem dzieciństwa, siostry postanawiają urządzić imprezę pożegnalną, taką, jakie organizowały przed laty. Kate postanawia na tę jedną noc stać się "tą odpowiedzialną" siostrą, by Maura, która rozpacza po rozwodzie, mogła choć raz zabawić się tak, jak nie bawiła się w liceum. Czas wypędzić demony przeszłości!
Thriller "El Clan" rozgrywa się w Argentynie na początku lat 80. Za obrazem tradycyjnej rodziny z dzielnicy San Isidro kryje się złowieszczy klan, aranżujący porwania oraz dokonujący morderstw. Na czele klanu stoi krewki Arquimedes, wyglądający czasem jak niegroźny dziadek z sąsiedztwa, a czasem jak wcielony diabeł o zimnym spojrzeniu. Alejandro, jego najstarszy syn, gwiazda słynnej drużyny rugby CASI, umiejętnie wskazuje mu potencjalne ofiary. Jego sława sprawia, że jest on poza podejrzeniami. Pozostali członkowie rodziny, w mniejszym lub większym stopniu, są zaangażowani w porwania i mają swój udział w zyskach z okupu od rodzin ofiar.
Ukryta fotografia znaleziona przez Adama (Maciej Łagodziński), na której jego matka w ciąży obejmuje obcego mężczyznę, wzbudza w szesnastolatku podejrzenie, że jego ojciec (Andrzej Chyra) może nie być jego biologicznym rodzicem. Adam ucieka z domu, żeby poznać prawdę. "Zdjęcie" to historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, które wymaga nie lada odwagi. Adam nie tylko rozwiąże swoją zagadkę, ale również odnajdzie przyjaciela w osobie starszego o dwa lata Przemka (Antoni Pawlicki) oraz spotka pierwszą miłość (Karolina Gorczyca), która może tę przyjaźń zniszczyć.
II wojna światowa nie zdążyła jeszcze przejść do historii, a w Europie już zmienia się geopolityczny ład. Kraje bałtyckie zostają wcielone do ZSRR. Dla rdzennych mieszkańców Estonii rozpoczyna się dramat masowych wywózek na Syberię. Wśród ponad czterdziestu tysięcy wysiedleńców jest Erna, matka małej dziewczynki, rozdzielona ze swoim mężem - wojskowym. To jej historię oglądamy na ekranie. Scenariusz "Na skrzyżowaniu wichrów" oparty został na listach i pamiętnikach pisanych przez Ernę. Film jest świadectwem jej postawy i hołdem złożonym tysiącom wysiedleńców. Historię pisaną mrozem, głodem, upokorzeniami i pracą ponad ludzkie siły.
"Wszystko zostanie w rodzinie" to francuska komedia, która cieszyła się dużą popularnością w kinach nad Loarą. Zakochani w sobie po uszy Sonia i Franck zapraszają znajomych na wakacje do słonecznej Brazylii. Ekipa zamieszka w luksusowym hotelu, którego właścicielem jest pozbawiony poczucia humoru ojciec Sonii - Alain, już od początku traktujący kandydata na zięcia z dużą rezerwą. Wkrótce spokój i ekologiczna atmosfera wakacyjnego raju zostaną wystawione na ciężką próbę. Do hotelu przybywają kumple Francka, których wymarzone wakacje to sporty ekstremalne, samba do białego rana i dzikie imprezy. Tymczasem Franck planuje oświadczyć się Sonii. Wcześniej musi jednak przekonać do siebie zaborczego ojca dziewczyny.
"Tysiąc i jedna noc - cz. 3, oczarowany" to finałowa część trylogii opowiadającej o rozczarowanym politycznymi zmianami portugalskim społeczeństwie, pogrążającym się w recesji. W trzeciej części cyklu Miguel Gomes skupia się na historii uciekającej z pałacu sułtana Szeherezady. Zestawia jej miłosne perypetie m.in. z opowieścią o bezrobotnych mężczyznach przygotowujących swoje ptaki do konkursu śpiewu i obrazami antyrządowych demonstracji w Lizbonie z listopada 2013 roku, przedstawionych z perspektywy Chinki. Podobnie jak w innych częściach, reżyser nasyca tę symboliczną historię subtelną ironią, humorem i melancholią.
"(Nie)obecność" to dokumentalne wspomnienie o reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu. Żył szybko, zachłannie, jakby podświadomie czuł, że ma mało czasu. Ktoś napisał: umarł w biegu. Jego czas był zawsze wypełniony po brzegi, a jednocześnie ci, którzy go znali często podkreślają, że - obcując z nim - mieli poczucie, że zawsze miał dla nich czas. To film opowiedziany z perspektywy jego odejścia, ale nie panegiryk. Piotr był zwyczajny, skromny, nieśmiały, bliski i prawdziwy. Zawsze w skórzanych spodniach, z papierosem w ustach, z długimi włosami, jąkający się, z lekko ironicznym dystansem. Autorką filmu jest żona reżysera, Magdalena Łazarkiewicz.