Reklama

"Zabawa w chowanego": Nowy film Sekielskich w styczniu 2020

Premiera "Zabawy w chowanego" - kolejnego film dokumentalny braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele - odbędzie się w 2020 roku - poinformował portal Wirtualnemedia.pl.

Premiera "Zabawy w chowanego" - kolejnego film dokumentalny braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele - odbędzie się w 2020 roku - poinformował portal Wirtualnemedia.pl.
Marek i Tomasz Sekielscy zrealizowali kolejny dokument o pedofilii w polskim Kościele /Piotr Molecki /East News

O tym, że kontynuacja głośnego dokumentu "Tylko nie mów nikomu" będzie miała premierę na początku 2020 roku Tomasz Sekielski poinformował we wtorek podczas gali wręczenia nagród Towarzystwa Dziennikarskiego. 

"'Zabawa w chowanego' ukaże się w styczniu. Jest jeszcze wiele do zrobienia w relacjach wymiar sprawiedliwości - Kościół, a Kościół jest wciąż instytucją uprzywilejowaną z niezrozumiałych dla nas powodów. Pokażemy historię, która pokazuje, że Kościół jest traktowany w sposób wyjątkowy, czego nie przewiduje polskie prawo" - portal Wirtualnemedia.pl cytuje wypowiedź Sekielskiego.

"Zabawa w chowanego" ma być kontynuacją filmu "Tylko nie mów nikomu", który miał premierę 11 maja na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube. Do tej pory film odnotował ponad 23 miliony wyświetleń.

Reklama

W dwugodzinnym dokumencie braci Sekielskich (producentem obrazu był Marek Sekielski) znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

"Ten film wstrząśnie każdym, kto ma w sobie chociaż trochę wrażliwości. Ten film poruszy wszystkich, którzy mają w sobie odrobinę empatii. Jeszcze nigdy w swoim zawodowym życiu nie mierzyłem się z tak przygniatającym, trudnym tematem" - tak Sekielski reklamował swój dokument.

"Film robi wrażenie. Jedno jest pewne. Z pedofilią musimy walczyć bezwzględnie i wszędzie" - dwa dni po premierze napisał prezydent Andrzej Duda.

"Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie pana Tomasza Sekielskiego. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła" - napisał w specjalnym oświadczeniu prymas Polski abp Wojciech Polak.

Do filmu odniósł się również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. "Ze wzruszeniem i smutkiem obejrzałem dzisiaj film pana Sekielskiego, za który pragnę podziękować reżyserowi. Ten film przyczyni się do jeszcze surowszego potępienia przestępstwa pedofilii" - napisał Gądecki.

Sekielski zebrał budżet filmu dzięki zbiórce na jednym z portali crowdfundingowych. Decyzję tę tłumaczył chęcią zrealizowania obiektywnego i odważnego materiału, którego treść nie mogłaby być przez nikogo ocenzurowana.

Tomasz Sekielski przez 15 lat był związany ze stacją TVN. Od 2013 do 2016 roku prowadził swój autorski program w TVP1. W 2017 roku wyprodukował serial dokumentalny "Teoria spisku". Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, między innymi Grand Press z 2006 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy