Wystartowało "Kino na Granicy"
Już w czwartek, 28 kwietnia, rozpoczyna się 13. Przegląd Filmowy "Kino na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.
Uroczyste otwarcie 13. Przeglądu Filmowego odbędzie się o godz. 19:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Podczas gali zaprezentowany zostanie film "Przeżyć swoje życie (teoria i praktyka)".
W programie pierwszego dnia imprezy znalazły się też m.in. najnowsze produkcje polskiej i czeskiej kinematografii: nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Gdyni "Chrzest" Marcina Wrony oraz francuski obraz "Dysydenci, twórcy wolności", będący pierwszorzędną lekcją historii Europy Środkowej drugiej połowy XX wieku.
W czwartek rozpoczną się także prezentacje filmów z trzech spośród sześciu przygotowanych przez organizatorów na ten rok cyklów - O tramwajach i innych, retrospektywy braci Miloslava i Igora Luthrów oraz środkowoeuropejskich westernów (pozostałe to: dwie retrospektywy - Adama Sikory i Otakara Vavry, a także prezentacja filmów, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda).
Spośród imprez towarzyszących na uwagę zasługują dwie wystawy: wernisaż "Ekoglass" oraz "Electrico, portugalski tramwaj", która nawiązuje do cyklu filmów o środkach komunikacji.
Warto wziąć udział także w projekcjach, którym towarzyszą spotkania z twórcami. Będą to "Autobajki", na której gościem będzie producent Michal Podhradský oraz "Osiemdziesiąt listów" i "Błądzę", gdzie pojawią się reżyserzy obu obrazów - Václav Kudrnka i Martin Müller.
Pierwsza edycja Przeglądu Filmów Czeskich "Kino na Granicy" odbyła się w 1999 roku; przebiegała pod hasłem: "Kino czeskie lat 60.". Gościem imprezy był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 roku w imprezie po raz pierwszy zaprezentowano także filmy słowackie.