"Wyprawa Kon-Tiki" na inaugurację 7. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
Pokaz filmu "Wyprawa Kon-Tiki" w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo otworzy 7. Festiwal Muzyki Filmowej.
28 kwietnia 1947 roku rozpoczęła się jedna z najbardziej brawurowych wypraw oceanicznych w historii XX wieku. Norweski podróżnik i etnograf Thora Heyerdahla, który aby udowodnić rewolucyjną tezę o zasiedleniu Polinezji przez mieszkańców Ameryki Południowej, i że możliwe były migracje na Oceanie Spokojnym dzięki tratwom z balsy, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki. Swoją wyprawę opisał w kultowej książce "Kon-Tiki ekspedisjonen" wydanej w roku 1948 (pol. "Wyprawa Kon-Tiki", pierwsze wyd. w tłum. Jerzego Pańskiego, Iskry, 1957), podczas wyprawy został też nakręcony film, zatytułowany później "Kon-Tiki".
Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. Produkcja została nagrodzona w 1951 r. Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Spektakularna fabularna rekonstrukcja tego dokumentu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga nominowana była także do Oscara i Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny. To właśnie ten najnowszy film z 2012 r., wyświetlony w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo, otworzy 7. Festiwal Muzyki Filmowej.
Udział w premierze wydarzenia, powstającego we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama w Trondheim, zapowiedzieli twórcy filmu, w tym szwedzki kompozytor Johan Söderqvist ("Wyspa skazańców", "Pozwól mi wejść", "Wesele w Sorrento"), twórcy scenariusza i producenci.
- Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi - mawiał Thor Heyerdahl, jeden z najsłynniejszych Norwegów, pomysłodawca i kapitan wyprawy "Kon-Tiki". Dla nas produkcja kolejnej po "Pachnidle. Historii Mordercy" Toma Tykwera symultanicznej produkcji powstającej we współpracy z ważnymi partnerami europejskimi - to wielka satysfakcja przezwyciężania kolejnych granic: technologicznych, kulturowych, organizacyjnych - to radość spotkania z prawdziwym kinem przygody i intrygującą muzyką symfoniczną cenionego szwedzkiego kompozytora Johana Söderqvista. - mówi Robert Piaskowski - dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej.
Radości nie kryje także Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Helbin: - Ten projekt od samego początku prowadził w ocenach merytorycznych norweskich ekspertów oceniających wnioski dofinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych. Dzięki nawiązaniu współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym "Kosmorama" w Trondheim, partnerami z Norweskiego Instytutu Filmowego, a także z twórcami filmu powstała rzecz niezwykła i angażująca. Udaje nam się realizować ważny dla promocji kultury norweskiej w świecie projekt, a zarazem budować nić porozumienia ze wszystkimi miłośnikami dalekich egzotycznych podróży i odkrywcami nowych lądów. Szczególnie polecam pasmo dedykowane młodym widzom: warsztaty z tworzenia egzotycznych instrumentów, odkrywanie unikalnych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie, a także specjalne wycieczki do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Kon-Tiki to wieloaspektowa przygoda dla każdego - powiedziała Helbin.