Reklama

"Wykolejony": Od książki do filmu

Wchodzący w najbliższy piątek, 20 stycznia, na polskie ekrany thriller "Wykolejony" hołduje panującej ostatnio w Hollywood modzie na ekranizacje powieści. Autor książki, James Siegel, jest młodym, ale już niezwykle popularnym amerykańskim twórcą thrillerów. Bohaterów filmu grają hollywoodzcy gwiazdorzy: Clive Owen ("Bliżej") i Jennifer Aniston ("Przyjaciele").

"Wykolejony" to trzecia powieść Jamesa Siegla. Przez długie tygodnie nie schodziła z czołówki zestawień najlepiej sprzedających się tytułów w USA. W Polsce ukazała się w 2004 roku nakładem Świata Książki i także odniosła niemały sukces.

James Siegel jest dyrektorem kreatywnym w jednej z największych agencji reklamowych w Nowym Jorku, ale od dzieciństwa marzył, by zostać pisarzem. Jak sam mówi: "Piszę w sobotnie i niedzielne poranki, podczas dojazdów do pracy, czasem nocami czy podczas lunchu. Jestem przekonany, że gdy bardzo chcesz coś robić, zawsze znajdziesz na to czas".

Reklama

Producent filmowy Lorenzo di Bonaventura dostał książkę Siegela na Boże Narodzenie. Przeczytał ją w jeden dzień, a nazajutrz zagwarantował sobie prawa do ekranizacji.

"Każdy z nas czasem popełnia błędy. Często podejmujemy decyzje, których skutków nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Bohaterowi Wykolejonego, Charlesowi Schine'owi (Clive Owen) życie wymierzyło parę celnych kopniaków, dlatego jest podatny na pokusę, czyli na wszystko to, co oferuje mu Lucinda (Jennifer Aniston). Nie przypuszcza nawet, w co się pakuje" - tłumaczy swoją fascynację tą historią.

Prace nad scenariuszem powierzono młodemu, ale wyjątkowo zdolnemu scenarzyście, Stuartowi Beattie'emu.

"Przeczytałem książkę w jedną noc. Od razu skojarzyła mi się z najlepszymi dokonaniami Alfreda Hitchcocka. Zauroczyła mnie od pierwszej lektury, bo rzadko zdarza się tekst, który miałby wszystkie cechy znakomitego thrillera" - wyznał Beattie.

Bohater filmu, Charles Schine, prowadzi spokojne, ustabilizowane życie. Codziennie jeździ do pracy tym samym pociągiem. Pewnego dnia spóźnia się jednak i tak poznaje piękną Lucindę Harris. Wszystko wskazuje na to, że znajomość przerodzi się w płomienny romans. Gdy zakochani podejmą decyzję o spędzeniu wspólnej nocy w hotelu, całe ich życie stanie na głowie. Do zajmowanego przez nich pokoju wtargnie bowiem groźny przestępca La Roche (Vincent Cassel). Od tej chwili Schine codziennie będzie miał do czynienia z szantażem i zbrodnią...

Film "Wykolejony" pojawi się na ekranach polskich kin 20 stycznia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ksiazka | książki | wykolejony

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy