Wyjątkowy pokaz "Metropolis" w Krakowie
To będzie wielkie wydarzenie nie tylko dla miłośników niemego kina. 19 marca w Centrum Kongresowym ICE Kraków zaprezentowany zostanie film "Metropolis" Fritza Langa z 1927 roku, z muzyką skomponowaną przez Abla Korzeniowskiego.
Kompozycje do "Metropolis" wykona Orkiestra i Chór Akademii Beethovenowskiej. Będzie to trzecia w historii prezentacja tego widowiska filmowo-muzycznego.
"Metropolis" z 1927 roku, w reżyserii Fritza Langa, to arcydzieło zaliczane do klasyki kina niemego. To także pierwszy film, jaki wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Scenariusz powstał przy współpracy reżysera z Theą von Harbou. Bezpośrednią inspiracją do nakręcenia filmu miała być podróż do Nowego Jorku. Monumentalne dzieło opowiada historię miasta przyszłości, w którym rządzi wąska i uprzywilejowana kasta rozumu, a robotnicy utrzymujący miasto przy życiu mieszkają w podziemnych osiedlach.
Podczas pokazu w Centrum Kongresowym ICE Kraków film odtworzony zostanie w cyfrowo odrestaurowanej wersji, uzupełnionej o sceny pomijane niekiedy we wcześniejszych kopiach (projekcja będzie trwała 147 minut).
Muzykę do filmu "Metropolis"Abel Korzeniowski skomponował w 2004 roku. Prapremiera tej kompozycji odbyła się na festiwalu Era Nowe Horyzonty w 2004 roku w Cieszynie.
Podczas krakowskiej prezentacji filmu "Metropolis" muzykę Abla Korzeniowskiego wykona Orkiestra Akademii Beethovenowskiej z udziałem Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej, pod dyrekcją Andrzej Korzeniowskiego - brata kompozytora. Solowe partie wokalne zaśpiewają Anna Witczak i Katarzyna Nowicka (Novika).
Koncert odbędzie się w rodzinnym mieście kompozytora, w sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków 19 marca (czwartek) 2015 roku o godz. 19.00.
Prezentacja filmu "Metropolis" jest jednym z wydarzeń w ramach projektu Kobieta-Wiedza-Władza 2015 roku. Jak piszą twórcy projektu, "głównym celem widowiska filmowo-muzycznego 'Metropolis' jest przypomnienie o roli, jaką klasyczne dzieła kina europejskiego odegrały w dokumentowaniu i kreacji społecznych wizerunków kobiet oraz ukazanie wizjonerskiego spojrzenia na świat, stanowiącego podstawę rozwoju cywilizacyjnego Europy u progu Nowożytności".
Komentarzem do filmu "Metropolis" będzie wystawa "Kobieta w Metropolis. Człowiek i technologia" (dostępna od 8 do 22 marca 2015, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz segment Konferencji Świat dla Kobiet, czy "Kobiety dla świata" (8 marca 2015, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach).
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!