Wybrańcy, zabójcy i władcy ludzkości
Thrillery ("System", "Klub dla wybrańców", "Zabójcy bażantów") i dokumenty ("Wędrówka na Zachód", "Optymistki", "Karski i władcy ludzkości") dominują wśród filmów, które wchodzą na ekrany polskich kin w piątek, 24 kwietnia.
Jedną z najciekawszych premier tygodnia jest jednak dramat "Biały cień" (recenzja), opowiadający o albinosach, którzy na Czarnym Lądzie traktowani są jak lukratywny towar. Szamani płacą fortunę za części ciała i narządy dotkniętych bielactwem Afrykańczyków, wierzą bowiem, że sporządzone z nich amulety przynoszą szczęście i dobrobyt. Alias jest młodym albinosem z tanzańskiej wioski. Po tym, jak zostaje świadkiem brutalnego morderstwa swojego ojca, również albinosa, matka wysyła go do miasta, by tam poszukał schronienia. Trafia pod opiekę wuja, ale zawiedziony ulicznym życiem przenosi się do chatki na obrzeżach miasta, w której żyje grupa podobnych do niego dzieci. Tam przekonuje się, że nie sposób uciec przed swym genetycznym dziedzictwem i tylko akceptacja tego faktu może dać mu szansę na osiągnięcie fizycznej i duchowej równowagi.
Dramatem jest też irański film "Naginając reguły" (recenzja), którego bohaterami są członkowie amatorskiej grupy teatralnej. Mają oni możliwość wystąpienia poza granicami kraju. Początkowa radość z wyjazdu szybko ustępuje miejsca kolejnym niepokojom. Paszport Szeherezady, aktorki grającej główną rolę w spektaklu, ginie. Dziewczyna podejrzewa, że dokument ukrył jej ojciec, który niechętnie podchodzi do pomysłu wyjazdu. Jej przyjaciele z trupy stają przed dylematem: jechać bez koleżanki, solidarnie zostać razem z nią w Iranie, a może za wszelką cenę przekonać ojca do tego, aby wyraził zgodę na wyjazd córki?
Thriller "System" (recenzja) to wyprodukowana przez Ridleya Scotta ekranizacja, wydanej także w Polsce, bestsellerowej powieści "Ofiara 44" Toma Roba Smitha. Stalinowska Rosja. Lew Stiepanowicz Demidow (Tom Hardy) to młody funkcjonariusz Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego sprawnie pnący się po szczeblach kariery. Jest posłusznym sługą systemu, jednak pewnego dnia jego wiara w ideały Partii zostaje zachwiana. Przełożeni każą mu zatuszować sprawę okrutnego morderstwa czteroletniego chłopca. Gdy zaczynają ginąć kolejne dzieci, narażając się na gniew zwierzchników, Demidow rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
Bogaci, zepsuci, amoralni, bezwzględni - tacy są członkowie tytułowego "Klubu dla wybrańców" (recenzja), istniejącego na jednym z najstarszych uniwersytetów świata. Przyjmowani są do niego tylko nieliczni, nie więcej niż 10 osób z 20 000 studiujących na Oksfordzie. Student pierwszego roku - Miles (Max Irons), wywodzący się z rodziny z tradycjami, dostaje zaproszenie do elitarnego grona wybrańców. Szybko okazuje się, że młodzi, bogaci i zepsuci członkowie klubu nie mają żadnych zahamowań i skrupułów, bezwzględnie wykorzystując mniej uprzywilejowanych i - we współpracy ze wpływowymi absolwentami klubu - tuszując brzydkie postępki kolegów.
"Zabójcy bażantów" to ekranizacja bestsellerowego thrillera autorstwa mistrza skandynawskiego kryminału Jussiego Adler-Olsena. Detektywi z Departamentu Q - zajmującego się nierozwiązanymi i przeterminowanymi sprawami - próbują rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat. Choć rzekomy zabójca został skazany, na policję zgłasza się świadek, który rzuca nowe światło na dawno zamkniętą sprawę. Podejrzani - byli uczniowie prestiżowej szkoły z internatem - aktualnie należą do elity duńskiego społeczeństwa. Detektyw Carl Morck i jego asystent Assad muszą rozwikłać zagadkę i znaleźć sposób na pociągnięcie do odpowiedzialności prawdziwych morderców. Czy pomoże im w tym bezdomna Kimmie, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły, która była zamieszana w tajemnicze wydarzenia sprzed lat?
Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które - czymś zaintrygowane - zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. "Wędrówka na Zachód" w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu.
Norweskie "Optymistki" są poruszającym, humorystycznym i wciągającym filmem dokumentalnym opowiadającym historię niezwykłej drużyny pochodzącej z miasteczka Hamar, w skład której wchodzą panie pomiędzy 66 a 98 rokiem życia. Pomimo cotygodniowych treningów odbywających się od 40 lat, drużyna nie rozegrała żadnego spotkania już od 30 lat. Teraz jednak decydują się, chcą w końcu z kimś zagrać. Kto miałby to być? Może znalazłaby się drużyna przystojnych gentlemanów z sąsiedniej wioski Brumunddal? A może będą musiały wybrać się aż do Szwecji, aby znaleźć godnego przeciwnika.
"Karski i władcy ludzkości" to zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film wybitnego dokumentalisty Sławomira Grünberga. Historia Jana Karskiego - bohatera Polskiego Państwa Podziemnego, którego amerykański "Newsweek" uznał za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Jan Karski, pseudonim "Witold", jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu "ostatecznego rozwiązania". Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego.
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!