Wspomnienia Polańskiego na DVD
Debiutujący na płycie DVD dokument "Roman Polański" to wyjątkowa historia życia wybitnego reżysera, opowiedziana przez niego samego. Artysta szczerze wspomina swoje dzieciństwo w krakowskim getcie, pierwsze filmy zrealizowane w Polsce i międzynarodową karierę ukoronowaną Oscarem za "Pianistę".
W rozmowie ze swoim przyjacielem Andrew Braunsbergiem autor "Noża w wodzie" otwarcie mówi m.in. o tragicznej śmierci ciężarnej żony Sharon Tate oraz wyjaśnia okoliczności swojej ucieczki z USA.
26 września 2009 Roman Polański po raz kolejny trafił na pierwsze strony gazet. Reżyser został niespodziewanie zatrzymany przez policję w Zurychu w sprawie domniemanego gwałtu na nieletniej jakiego miał się dopuścić w 1977 roku w USA. Polański wyjechał z Ameryki przed ogłoszeniem wyroku w tej sprawie i od tego czasu był ścigany przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Po zatrzymaniu w Szwajcarii, na reżysera został nałożony areszt domowy, który ten spędził w swoim domu w narciarskim kurorcie Gstaad, w którym przebywał aż do lipca 2010 roku, kiedy to szwajcarskie Ministerstwo Sprawiedliwości ostatecznie odmówiło ekstradycji artysty do USA.
Dla Romana Polańskiego i jego rodziny był to niezwykle trudny czas. Jego przyjaciel Andrew Braunsberg - producent i współpracownik - postanowił wykorzystać areszt reżysera do przeprowadzenia z nim długiego wywiadu, w którym Polański opowiedziałby o swoim życiu i karierze, sukcesach i porażkach. Tak narodził się dokument "Roman Polański" - wyjątkowa spowiedź człowieka, którego życiem można byłoby obdarować kilka osób.
W rozmowie z Andrew Braunsbergiem autor "Wstrętu" wspomina trudne dzieciństwo w krakowskim getcie, rozstanie z rodzicami i spotkanie po latach z ocalałym z Zagłady ojcem. Opowiada o swoich pierwszych krokach w branży filmowej, z którą pierwotnie planował związać się jako aktor, by ostatecznie i za sprawą przypadku pozostać reżyserem. Wspomina pierwsze lata na emigracji spędzone we Francji i burzliwą karierę w Hollywood oraz na świecie ukoronowaną Oscarami dla "Pianisty".
Nie unika tematów trudnych. Szczerze opowiada o traumie jaką była dla niego śmierć ciężarnej żony Sharon Tate zamordowanej przez gang Charlesa Mansona oraz o powodach swojej ucieczki przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości po tym jak w 1977 roku został oskarżony o gwałt na nieletniej.
Wspomnienia Polańskiego są bogato ilustrowane specjalnie wybranymi fragmentami jego filmów, archiwalnymi materiałami prasowymi, zdjęciami pochodzącymi z sesji fotograficznych i z archiwum reżysera oraz dokumentami z różnych okresów jego życia. Wszystko to współtworzy intymną kronikę życia reżysera.
O Romanie Polańskim powiedziano i napisano już wiele, a jego życiorys wydaje się nie mieć tajemnic. Film "Roman Polański" udowadnia jednak, że tak nie jest. W rozmowie z Andrew Braunsbergiem reżyser mówi o rzeczach, o których nie pisał nawet w swojej autobiografii. Boleśnie szczera a jednocześnie fascynująca opowieść o jego wzlotach i upadkach, będzie zaskoczeniem nawet dla tych, którzy uważają, że o autorze "Noża w wodzie" wiedzą prawie wszystko.
Reżyser wraca do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to kim jest i gdzie jest dziś: przywołuje czas wojny, kreśli obraz rodziców, opowiada o tragicznych wydarzeniach w USA, pracy za granicą i kobietach swojego życia. Po raz pierwszy rozlicza się z przeszłości w tak szczery i bezkompromisowy sposób.
Dokument "Roman Polański" swoją światową premierę miał na festiwalu Filmowym w Zurychu. Rok później został zaprezentowany podczas uroczystego pokazu na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes. Na ekrany polskich kin trafił 18 maja 2012.