Współczesne niewolnictwo w kinie
W dniach 16-18 października w warszawskim kinie Muranów odbędzie się 18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi.
18/18 Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi to wydarzenie, które łączy w sobie walory edukacyjne i artystyczne oraz wspiera walkę z handlem ludźmi, poprzez społeczne przesłanie filmów opowiadających o tym ponurym procederze.
Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane 24 filmy dokumentalne i fabularne, poruszające temat handlu ludźmi w różnych jego przejawach. 18 z nich będzie walczyło o nagrodę w konkursie, 6 filmów zostanie pokazanych poza konkursem.
W skład 9-osobowego jury weszli m.in. krytyk filmowy Paweł T.Felis, reżyser Franco de Pena ("Masz na imię Justine"), Jolanta Kwaśniewska oraz sędzia Anna Maria Wesołowska.
Pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, panele dyskusyjne oraz targi informacyjne.
"Celem wydarzenia jest pokazanie za pośrednictwem filmu zjawiska handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa. Filmy, spotkania i dyskusje nie rozwiążą problemu, mogą jednak kształtować wyobrażenia, poglądy i uwrażliwiać na to, co dzieje się dookoła" - uważają organizatorzy imprezy.
Spośród prezentowanych podczas festiwalu filmów, trzy będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy: "Mam na imię Feker" w reżyserii Orlando Von Einsiedela, "Mocne kobiety - historie o handlu ludźmi" w reżyserii Eveline van Dijck i "Handel ludźmi - śledztwo" w reżyserii Luigi Acquisto.
Jeden z filmów konkursowych, niemiecki dokument - "Przypadek robotników leśnych", będzie miał w Muranowie swój pierwszy publiczny pokaz na świecie. W tym poruszającym dokumencie Wietnamczycy, którzy pracowali w Czechach, w latach 2009-2010, jako robotnicy leśni, po raz pierwszy opowiadają o tym, jak byli wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców.