Woronowicz na "Basenie"
11 czerwca rozpoczęły się zdjęcia do "Basenu" Krzysztofa Pawłowskiego - nowej "trzydziestki" Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Główne role w krótkometrażowym filmie zagrają Adam Woronowicz i Agnieszka Grochowska.
"Basen" to filmowa opowieść o opresyjności miasta. Bohaterem filmu jest Karol Selznik - 43-latek na co dzień pracujący w jednej z warszawskich korporacji. Jego rytm dnia wyznaczają codzienne wizyty na basenie, gdzie przepływa dokładnie tyle długości, ile ma lat. To wystarcza, żeby przemyśleć wszystkie problemy, odreagować stres. Ale ostatnio męczy Selznika senny koszmar. Ucieka przed kimś lub przed czymś. Sam nie wie dokładnie. W ostatniej chwili udaje się mu wskoczyć do głębokiego basenu. Jednak basen zupełnie nieoczekiwanie zamiast azylem okazuje się jeszcze gorszą opresją. Czymś w rodzaju wielkiej zgniatarki do śmieci, która za chwilę pozbawi go życia. Na szczęście to tylko zły sen. Przynajmniej do dnia, kiedy Selznik dostrzega obecność nowych sąsiadów.
"Basen" jest filmową adaptacją jednego z ostatnich opowiadań Marka Kochana, które zostało po raz pierwszy opublikowane w tomie "Mówi Warszawa", pierwszej wielogłosowej powieści na temat miasta (Trio-MPW, Warszawa 2011). Jako opowiadanie o Warszawie i zarazem jedyny polski tekst zostało też wybrane do niemieckojęzycznego tomu "Grosstadter", zbioru opowiadań na temat 20 światowych metropolii, obok m.in. tekstów Iana Fleminga (Nowy Jork), Orhana Pamuka (Istambuł), Ernesta Hemingwaya (Madryt) czy Pier Paolo Pasoliniego (Rzym). Książka ukazała się w marcu 2012 roku w Wiedniu, nakładem Septime Verlag.
Reżyserem i autorem scenariusza "Basenu" jest Krzysztof Pawłowski, autor etiudy "Taka piękna niedziela", nagrodzonej między innymi pierwszą nagrodą na 9. Festiwalu Młodego Kina Europejskiego w Cottbus w kategorii filmów krótkometrażowych. Pawłowski był trzykrotnie nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej w kategorii Teledysk Roku; statuetkę tę otrzymał za scenariusz i reżyserię teledysku do piosenki "Dla ciebie", pochodzącej z najbardziej docenionego przez krytykę albumu grupy Myslovitz "Miłość w czasach popkultury".
Od tej pory realizuje głównie filmy reklamowe. Za film wspierający kampanię profilaktyki raka piersi otrzymał wyróżnienie na festiwalu reklamowym w Cannes.
"Zawsze chciałem opowiedzieć historię o człowieku zanurzonym w wielkim mieście. Ponieważ od kilkunastu lat żyję w Warszawie, oczywistą kwestią było dla mnie to, że powinna to być opowieść związana z tym właśnie miejscem. Ale jak znaleźć bohatera wśród paru milionów? Początkowo sądziłem, że skoro sam jestem kimś z zewnątrz, imigrantem, elementem napływowym, to moja historia przyjmie ten właśnie punkt widzenia. Jednak lektura 'Basenu' przyniosła równie nieoczekiwane, co definitywne rozwiązanie mojego problemu. Jak mógłbym nie opowiedzieć historii człowieka, dla którego nagle zabrakło w tym mieście miejsca? Przecież poniekąd jestem mimowolnym sprawcą jego problemu? A że w opowiadaniu Marka Kochana znalazłem, oprócz samej historii, cudowną ironię oraz wyjątkowe zrozumienie ludzkiej natury, natychmiast postanowiłem na jego podstawie zrealizować swój film" - mówi Pawłowski.
Za zdjęcia odpowiada Dominik Danilczyk, scenografię przygotowała Zofia Mazurczak, a kostiumy - Weronika Kobylińska. Produkcją na zlecenie Studio Munka zajęła się Izabela Igel (Alter Ego Pictures).
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!