Reklama

"Władca pierścieni": Muzyka wszech czasów

Ścieżka dźwiękowa z filmu "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" pobiła w zestawieniu na najlepszą filmową muzykę wszech czasów soundtracki do takich klasyków kina, jak "Doktor Żywago", "Przeminęło z wiatrem" czy "Rydwany ognia". Obraz "Władca pierścieni: Drużyna pierścienia" zadebiutował na ekranach światowych kin zaledwie w ubiegłym roku, a i tak zyskał największe poparcie fanów w ankiecie zorganizowanej przez brytyjską stację radiową Classic FM.

Na drugim miejscu zestawienia uplasowała się muzyka z "Gwiezdnych wojen", która wyprzedziła ścieżki dźwiękowe do obrazów "Lista Schindlera", "Imperium kontratakuje", "Gladiator".

Reklama

"Jestem podekscytowany wynikami ankiety" - powiedział Howard Shore, twórca muzyki do "Drużyny pierścienia", który za swą pracę został już uhonorowany najważniejszą nagrodą filmową światowego kina, Oscarem.

W głosowaniu na filmową muzykę wszech czasów wzięły udział ponad pięćdziesiąt dwa tysiące osób.

Muzyka z innego filmowego przeboju ostatnich miesięcy, obrazu "Harry Potter i kamień filozoficzny", uplasowała się na pozycji czternastej zestawienia. Autorem ścieżki dźwiękowej do opowieści o małym czarodzieju jest John Williams, który według słuchaczy Classic FM jest najpopularniejszym kompozytorem wszech czasów, przede wszystkim ze względu na za stworzenie muzyki do "Gwiezdnych wojen". Jednak na liście znalazła się również muzyka jego autorstwa z filmów "E.T.", "Poszukiwacze zaginionej Arki", "Superman".

W zestawieniu znalazły się także aż trzy filmy, do których muzykę skomponował John Barry - "Pożegnanie z Afryką", "Tańczący z wilkami", "Lew w zimie".

Na miejscu ósmym listy filmowej muzyki wszech czasów uplasował się soundtrack z obrazu "Lawrence z Arabii", miejsce jedenaste zajął "Doktor Żywago". "Siedmiu wspaniałych" znalazło się na miejscu piętnastym zestawienia, a "Brief Encounter" na osiemnastym.

Najstarszym filmem na liście był obraz "Przeminęło z wiatrem". Muzykę do filmu z 1939 roku skomponował Max Steiner.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje