Wiemy, kto zagra Popiełuszkę
W niedzielę, 19 sierpnia, w Warszawie rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Popiełuszko" w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. Dzień później na dziedzińcu kościoła pw. Stanisława Kostki odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której został przedstawiony odtwórca roli tytułowej - Adam Woronowicz.
Adam Woronowicz ma 33 lata. Jest aktorem głównie teatralnym. W latach 1997-2001 występował w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od 2001 jest aktorem stołecznego Teatru Powszechnego.
Wystąpił także w kilku filmach, ale w rolach drugoplanowych: "Chopin - Pragnienie Miłości", "Enduro Bojz", "To my" oraz serialach: "Kryminalni", "Miasteczko", "Boża podszewka", "Tajemnica twierdzy szyfrów".
"To był niezwykły moment, gdy poznałem Adama Woronowicza, oderwałem się od kamery, bo ujrzałem nie aktora, ale księdza Jerzego. Ujęła mnie jego pokora i delikatność wnętrza. Moim zdaniem, on jest stworzony do tej roli, przygotowywał się do niej trzydzieści lat i to od samego początku, bo urodził się również na ziemi białostockiej. To wszystko razem stwarza poczucie, jakby ta rola była już od dawna obsadzona" - powiedział reżyser Rafał Wieczyński.
Sam aktor czuje się ogromnie wyróżniony i świadomy wyzwania jakie przed nim stoi.
"Ksiądz Jerzy Popiełuszko stał się symbolem wolności i odwagi, pozostawił w ludzkich sercach ogromny ślad, a w tym wszystkim był bardzo zwyczajny. I to chyba będzie mi najtrudniej odtworzyć, tę zwyczajność, te prawdziwość jego osoby. Chcę zagrać człowieka, a nie pomnik. Odbrązowić tę jego postać, pokazać to wszystko skromnie i delikatnie. Pragnę przybliżyć widzom tamtą rzeczywistość i znaleźć miejsce księdza Jerzego w tamtej rzeczywistości. A z drugiej strony chciałbym znaleźć też swoje miejsce, swoje przemyślenia i refleksje. Chciałbym pokazać jak dziś rozumiem dramat podzielenia polskiego społeczeństwa w tamtym okresie, jak dziś ja, jako młody człowiek, mam się w tym wszystkim znaleźć" - mówił podczas konferencji wzruszony Adam Woronowicz.
Film według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego będzie opowieścią o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi.
Obraz przedstawiać będzie życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokaże proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego.
Zobaczymy, jak ks. Jerzy zyskał autorytet i powszechną sympatię. Zabójstwo i ujawnienie jego okoliczności wywołało wstrząs i oburzenie. Do tej chwili istnieją wątpliwości dotyczące tej zbrodni.
Twórcy przedstawią losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. Z rozmachem odtworzone zostaną m.in. strajki Sierpnia '80 oraz manifestacje stanu wojennego tłumione przez władze PRL.
Zdjęcia planowane są na terenie całej Polski, w tym w szczególności w Warszawie, Gdańsku, Bartoszycach, Bydgoszczy, Włocławku, Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Zakopanem.
Producentem filmu, którego budżet wynosi niemal 12 mln zł, jest firma Focus Producers Sp. z o.o. Oprócz wkładów osób prywatnych obraz współfinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego, a koproducentami są IF MAX-FILM S.A. i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Przygotowania do produkcji trwały kilka lat, w ciągu których twórcy zgromadzili obszerną dokumentację i nawiązali bezpośredni kontakt z licznymi świadkami życia księdza Popiełuszki. W toku powstawania scenariusza autor konsultował jego treść zarówno z rodziną księdza Jerzego, jego przyjaciółmi, historykami, jak i przedstawicielami Kościoła zaangażowanymi w toczący się proces beatyfikacyjny.
Premiera filmu "Popiełuszko" planowana jest na jesień 2008 roku.