Reklama

"Wieloryb" pobił kasowy rekord roku. Niewiarygodny wynik

O filmie "Wieloryb" i o występującym w nim w roli głównej Brendanie Fraserze głośno jest już od czasu premiery tej produkcji podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji. Ten rozgłos przełożył się na zainteresowanie widzów. Obraz Darrena Aronofsky'ego miał w miniony weekend premierę kinową w USA i od razu ustanowił rekord 2022 roku.

Rekordowy "Wieloryb". Ustanowił kasowy rekord 2022

W premierowy weekend "Wieloryb" był wyświetlany w zaledwie sześciu amerykańskich kinach. Mimo to zarobił aż 360 tysięcy dolarów. W przeliczeniu na jedno kino dało to więc 60 tysięcy dolarów, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem filmu wprowadzonego do kin w ograniczonej dystrybucji. Poprzednim liderem tego zestawienia był film "Wszystko wszędzie naraz", który zadebiutował w dziesięciu kinach, przynosząc zysk 50 tysięcy dolarów w przeliczeniu na jedno kino.

Reklama

Zarówno "Wieloryb" jak i "Wszystko wszędzie naraz" to filmy, których dystrybucją zajmuje się specjalizujące się w takich niezależnych produkcjach studio A24. Tytuły wprowadzane do kin przez tę firmę często bardzo szybko zyskują status kultowych.

Czy tak będzie też z "Wielorybem", tego nie wiadomo, ale film ze świetnie ocenianą rolą Brendana Frasera raczej nie będzie finansową klapą. Tytuł nie schodzi z ust widzów i krytyków od początku września, kiedy miał premierę w Wenecji.

Póki co w Stanach Zjednoczonych do 21 grudnia będzie go można oglądać jedynie w Los Angeles i Nowym Jorku. Wynik minionego weekendu wskazuje na to, że widzowie są ciekawi tego, co przygotował dla nich Darren Aronofsky ("Requiem dla snu").

Porównania z "Wielorybem" nie wytrzymuje inny film znanego reżysera, który także można teraz oglądać w Stanach w ograniczonej liczbie kin - "Imperium światła" Sama Mendesa. Produkcja ta zarobiła o 200 tysięcy dolarów mniej niż dzieło Aronofsky'ego, choć wyświetlano ją w 110 kinach. "Imperium światła" zarobiło 160 tysięcy, co daje średnią 1455 dolarów na kino.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Wieloryb

Reklama

Reklama

Reklama