Wielki Splendor dla Ewy Wiśniewskiej
Nagrody dla twórców teatru radiowego wręczono podczas poniedziałkowej gali w warszawskim gmachu Polskiego Radia. Tegoroczne Splendory otrzymali Ewa Wiśniewska, Andrzej Ferenc, Henryk Rozen, Andrzej Zaorski oraz twórcy powieści radiowej "Matysiakowie".
Podczas tegorocznej uroczystości w Studiu S-2 Polskiego Radia w Warszawie nagrodę Wielkiego Splendora - nagrodę Teatru Polskiego Radia dla aktora lub aktorki, przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach, a także za twórczy wkład w rozwój i umacnianie rangi radia artystycznego w Polsce - otrzymali w tym roku Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc, popularni aktorzy teatralni, telewizyjni i radiowi.
Ewa Wiśniewska ukończyła stołeczną PWST w 1963 r., w tym samym roku zadebiutowała w filmie rolą w "Zbrodniarzu i pannie" w reżyserii Janusza Nasfetera. Zagrała również w takich filmach jak m.in. "Prawo i pięść" (1964), "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy" (1978), "Dolina Issy" (1982), "Ogniem i mieczem" (1999) czy "1920 Bitwa warszawska" (2011), a także w serialu "Stawka większa niż życie". Występowała na scenach stołecznych teatrów, m.in. Teatru Kwadrat, Teatru Nowego i Ateneum.
Andrzej Ferenc to znany lektor, aktor głosowy i narrator, znany m.in. jako pierwszy w Polsce "głos" Batmana. Od 1982 r. - roku ukończenia warszawskiego PWST - występuje w teatrze, m.in. w stołecznym Teatrze Rozmaitości. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu.
Laureatem Splendora Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego, nagrody specjalnej przyznawanej od 2006 r. dla wybitnej postaci świata kultury, został w tym roku Henryk Rozen, aktor i reżyser teatralny, filmowy i radiowy oraz wykładowca. Rozen pracował w latach 1986-1991 jako dyrektor Teatru Polskiego Radia, reżyserował w europejskich teatrach radiowych, m.in. na antenie radia BBC. Za swoją pracę artystyczną Rozen został w 1989 r. uhonorowany "radiowym Oscarem", czyli Prix Italia, przyznaną mu za reżyserię radiową, a także nagród na Festiwalu Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie. Pracował również w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni oraz Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Nagrodą Honorowego Wielkiego Splendora, przyznaną za całokształt twórczości radiowej wyróżniono zespół twórców i realizatorów powieści radiowej "Matysiakowie", która w tym roku obchodzi 60-lecie emisji na antenie Polskiego Radia. Jest to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce, rozpoczęte w 1956 r. na antenie Programu II. W 2011 r. twórcy i realizatorzy "Matysiaków" - Dżennet Połtorzycka-Stampf'l, Janusz Adam Dziewiątkowski, Stanisława Grotowska, Waldemar Modestowicz, Ewa Szałkowska i Maria Chludzińska - otrzymali Honorowe Złote Mikrofony za "wybitne osiągnięcia artystyczne, wieloletni żywy kontakt ze słuchaczami, za inicjatywy uruchamiające ogromną aktywność społeczną".
Po raz siódmy przyznano Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, nagrodę wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją Andrzej Zaorski, aktor i reżyser teatralny, telewizyjny i radiowy, a także twórca kabaretowy. Zaorski ukończył warszawską PWST w 1964 r., zadebiutował w teatrze rok później, występował w stołecznym Teatrze Współczesnym, Ateneum, Teatrze Narodowym, Powszechnym, Teatrze "Kwadrat", a także w kabaretach "Pod Egidą" i "U Lopka". Występuje w powieści radiowej "W Jezioranach". W 2006 r. został wyróżniony nagrodą Złotego Mikrofonu.
"Splendory" przyznawane są przez Teatr Polskiego Radia od 1988 r. Dotychczas nagrodzono niemal 70 osób, w tym takich artystów jak Stanisława Celińska, Aleksander Bardini, Ignacy Gogolewski, Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski, Irena Kwiatkowska, Wiesław Michnikowski, Franciszek Pieczka, Zofia Rysiówna czy Janusz Zaorski