Reklama

Wielka wojna oczami Russella Crowe'a

Bitwa pod Gallipoli - uznana za jedną z najkrwawszych i najdłuższych bitew I wojny światowej - trwała od 25 kwietnia 1915 do 9 stycznia 1916 roku. Zakończyła się druzgocącą klęską wojsk alianckich. 100 lat później stała się inspiracją filmu Russella Crowe'a. W cieniu bitwy osadził on intymną opowieść o poszukiwaniu zaginionych synów.

"Źródło nadziei" nie pokazuje faktów historycznych, tylko historię jednego człowieka, któremu wojna odebrała wszystko.

Reklama

Bitwa o Gallipoli oraz wszystkie jej następstwa dość często były podstawą australijskich (a także międzynarodowych) produkcji filmowych. Co więcej, w kilka zaledwie tygodni po desancie wojsk ententy, w pierwszych miesiącach 1915 roku, australijskie firmy produkcyjne zorganizowały aż dwie skomplikowane rekonstrukcje tego wydarzenia.

Potrzeba było jednak wielu lat, by w Australii powstał pełnowymiarowy film pełnometrażowy o legendarnych wojskach ANZAC (żołnierzach australijskich i nowozelandzkich), który na dodatek nie skupiałby się wyłącznie na mitotwórczym charakterze samej bitwy i związanych z nią wydarzeń.

"Źródło nadziei" - reżyserski debiut Russella Crowe'a - skupia się na intymnej historii jednego człowieka poszukującego swych zaginionych synów. Wyprawa głównego bohatera do Turcji staje się jedynie punktem wyjścia dla uniwersalnej opowieści o tym, co znaczy być człowiekiem - choć bitwa o Gallipoli oraz jej następstwa są integralnymi elementami filmowej fabuły, "Źródło nadziei" daje głos obu stronom tego konfliktu oraz zapewnia szersze spojrzenie na całe wydarzenie oraz samą naturę wojny.

Film rozpoczyna się zresztą pokazując nie żołnierzy należących do ANZAC, lecz siły tureckie, które podobnie jak było to w wojskach alianckich, składały się zarówno z weteranów potrafiących opanować swój strach, jak i przerażonych chłopców, którzy wiedzieli, że już nigdy mogą nie powrócić do rodzinnych domów. Bitwa o Gallipoli stała się ogromną traumą, której tak naprawdę nie udało się złagodzić aż do dziś.

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Źródło nadziei | W cieniu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje