Reklama

Więckiewicz: Tajemnica dobra i zła

Robert Więckiewicz zagrał główną rolę w najnowszym dziele Agnieszki Holland - "W ciemności", które w czwartek, 5 stycznia, zadebiutowało w polskich kinach. "To rodzaj filmu psychologicznego, dotknięcia tajemnicy dobra i zła " - mówi aktor.

Leopold Socha, w którego wciela się Więckiewicz, to Polak, który w czasie II wojny światowej uratował grupę Żydów, przechowując ich w kanałach przez 14 miesięcy. Socha na początku nie robił tego bezinteresownie, jednak, gdy Żydom zabrakło pieniędzy, nie przestał ich chronić.

"Nie zadawałem sobie pytania, dlaczego Leopold Socha się zmienia. Nie wierzę w cudowne przemiany. Nie można odciąć się nagle od poprzedniego życia, to jest zawsze jakiś proces. Pomyślałem sobie, a Agnieszka Holland mnie w tym poparła, że najlepiej byłoby dla tej postaci, gdyby nie dało się znaleźć jednego, decydującego momentu przemiany" - tłumaczy Więckiewicz.

Reklama

Sochę poznajemy, jako drobnego złodzieja, człowieka, którym kieruje żądza zysku, jednak z jakichś powodów ratuje grupę Żydów, narażając życie swoje i swojej rodziny.

"Myślę, że robi to, dlatego, że spotkał się z tymi ludźmi. Nie sądzę, żeby Socha był antysemitą, był po prostu wychowany w pewnej rzeczywistości. Całe życie chodził do kościoła, słyszał, że to Żydzi ukrzyżowali Jezusa, to był prosty człowiek, robotnik, kanalarz, złodziejaszek - opowiada o swojej postaci Więckiewicz.

"W momencie, kiedy spotyka się z tymi ludźmi w kanałach, z tymi dziećmi, które są mniej więcej w tym samym wieku, co jego córeczka, i zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co im grozi, zaczyna podejmować decyzje, które jego samego zaskakują" - dodaje.

Przeczytaj recenzję filmu "W ciemności" na stronach INTERIA.PL!

Aktor spotkał się na planie z trójką małych dzieci, które zagrały w filmie Holland drugoplanowe role.

"Dzieci były fantastyczne i naprawdę miały bardzo trudno, ponieważ dekoracja, w której graliśmy, była nieprzyjemna i taplanie się w wodzie sprawiało trudność, a w prawdziwych kanałach było jeszcze gorzej. Dzieciaki były bardzo dzielne" - powiedział Więckiewicz i podkreślił, że bardzo lubi pracować z dziećmi.


"Najlepiej pracowało się z nimi, gdy były zmęczone, bo nie rozrabiały tak bardzo... Dzieci oczywiście nie zdawały sobie sprawy, o czym dokładnie tu opowiadamy. Oszczędzaliśmy im drastycznych scen. Bardzo lubię pracować z dziećmi, ponieważ one są nieprawdopodobnie naturalne. Gdy Milla stanęła w tych kanałach i zaczęła śpiewać to wszyscy płakaliśmy. Oczywiście powtarzaliśmy tę scenę kilkanaście razy, bo myliła tekst, ale efekt jest niesamowity. Wszystkie dzieci zagrały wspaniale, moja filmowa córeczka też była niesamowita" - stwierdził aktor.

Film Agnieszki Holland "W ciemności" to polski kandydat do Oscara pokazywany już w wielu krajach na świecie. Jak wyznał Więckiewicz, jest to obraz, który pokazuje zagładę w sposób uniwersalny, zrozumiały dla każdego widza na świecie.

"Myślę, że ten film zrozumie każdy, ponieważ to jest uniwersalna historia. Pokazywaliśmy go już za granicą m.in. w Toronto i Chicago i tamci widzowie nie odbierają go dosłownie, jako filmu o Holokauście. To jest rodzaj filmu psychologicznego, dotknięcia tajemnicy dobra i zła w tamtym czasie, w tamtej rzeczywistości" - powiedział Więckiewicz.


"W ciemności" to koprodukcja kanadyjsko-niemiecko-polska. Scenariusz filmu napisany przez Davida F. Shamoona, jest inspirowany książką Roberta Marshalla "W kanałach Lwowa. Heroiczna opowieść o przetrwaniu Holokaustu", która w 1990 roku ukazała się w USA. Dla książki tej inspirację stanowił z kolei pamiętnik Ignacego Chigera, ojca Krysi Chiger, jednej z bohaterek filmu.

Ocalała z Holokaustu Krystyna Chiger, jako kilkulatka przez 14 miesięcy ukrywała się razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomógł im Leopold Socha. Historię tę Chiger opisała po latach w swojej książce "Dziewczynka w zielonym sweterku".

"W ciemności" weszło na ekrany polskich kin 5 stycznia 2012 roku. W obsadzie, oprócz Więckiewicza znaleźli się m.in. Kinga Preis, Agnieszka Grochowska, Marcin Bosak, Krzysztof Skonieczny, Benno Furmann, Maria Schrader i Herbert Knaup.


Ciekawi Cię, co jeszcze w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Robert Więckiewicz | W ciemności | ciemności | dobro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy