Reklama

Weekend w kinie: Współczesna rodzina

Sześć filmów wchodzi na ekrany polskich kin 19 maja. Najgłośniejsze z premier to dziesiąta już część kultowej serii "Szybcy i wściekli" oraz rodzimy komediodramat "Bliscy". Stawkę uzupełniają: rumuński dramat "Prześwietlenie", biograficzny "Daliland", horror "Oczy demona" i religijny dokument "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa".

Sześć filmów wchodzi na ekrany polskich kin 19 maja. Najgłośniejsze z premier to dziesiąta już część kultowej serii "Szybcy i wściekli" oraz rodzimy komediodramat "Bliscy". Stawkę uzupełniają: rumuński dramat "Prześwietlenie", biograficzny "Daliland", horror "Oczy demona" i religijny dokument "Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa".
Vin Diesel w scenie z filmu "Szybcy i wściekli 10" /materiały prasowe

W ciągu wielu misji i wbrew przeciwnościom losu Dom Toretto (Vin Diesel) i jego rodzina przechytrzyli i prześcignęli każdego wroga na swojej drodze. W filmie "Szybcy i wściekli 10" muszą jednak pokonać najgroźniejszego przeciwnika, z jakim kiedykolwiek przyszło im się zmierzyć. To wróg, który chce rozbić rodzinę i zabrać wszystko, co Dom kocha.

W piątej odsłonie cyklu z 2011 roku Dom i jego ekipa pokonali nikczemnego brazylijskiego króla narkotykowego Hernana Reyesa i zniszczyli jego imperium. Nie wiedzieli jednak, że syn Reyesa, Dante (Jason Momoa), był świadkiem tego wszystkiego i przez ostatnie 12 lat obmyślał plan, dzięki któremu Dom zapłaci najwyższą cenę. Plan Dantego rozproszy rodzinę Dominica od Los Angeles po katakumby Rzymu, od Brazylii po Londyn i od Portugalii po Antarktydę. Powstaną nowi sojusznicy, a starzy wrogowie powrócą na nowo. Wszystko się zmieni, gdy Dom odkryje, że jego 8-letni syn jest celem zemsty Dantego.

Reklama

Do swoich ról z poprzednich części serii powrócili Michelle Rodriguez, Chris "Ludacris" Bridges, Nathalie Emmanuel i Jordana Brewster. W obsadzie znalazło się też miejsce dla takich gwiazd, jak Charlize Theron, Brie Larson, John Cena, Jason Statham, Rita Moreno oraz Helen Mirren. Reżyserię powierzono Louisowi Leterrierowi, który został wezwany na pomoc, gdy w trakcie zdjęć do filmu z produkcją pożegnał się Justin Lin. Zrezygnował z powodu konfliktu z gwiazdorem serii, Vinem Dieselem. "Szybcy i wściekli" zarobili do tej pory w kinach na całym świecie ponad sześć miliardów dolarów i wszystko wskazuje na to, że najnowsza odsłona cyklu jeszcze wyśrubuje ten rekord.

Jeśli nie potrafimy szczerze rozmawiać ze swoimi bliskimi, nic w życiu nie będzie miało sensu. "Bliscy" są drugim pełnometrażowym filmem  Grzegorza Jaroszuka, reżysera zaskakującego serialu Netfliksa "Pewnego razu na krajowej jedynce" oraz wyjątkowego debiutu "Kebab i Horoskop", który zdążył już zasłynąć jako twórca osobny, z dużym wyczuciem posługujący się tak ryzykownymi środkami jak absurd i groteska.

"Bliscy" to urzekająca i nietuzinkowa opowieść o "everymenach" i ich poważnych problemach. To jednocześnie mix gatunków: kryminału, komedii i dramatu. Światowa premiera filmu miała miejsce na prestiżowym festiwalu w Karlowych Warach, ponadto "Bliscy" pojawili się także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Mastercard OFF CAMERA.

Ojciec (Olaf Lubaszenko) z dwójką swoich dorosłych dzieci (Adam Bobik, Izabela Gwizdak) poszukują matki, która pewnego dnia bez słowa wyjaśnienia odchodzi od męża. Jej zniknięcie jest impulsem do odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dla kogoś kimś bliskim. Ojciec wraz z synem i córką udają się w podróż po zawiłym i tajemniczym świecie osiedla, odkrywając tropy, które tylko pozornie się łączą. Po drodze spotykają sąsiadów, których opowieści ujawniają zupełnie nieznany obraz matki. Podążają coraz dziwniejszymi ścieżkami, by w końcu odkryć zaskakującą prawdę.

Akcja rumuńskiego "Prześwietlenia", najnowszego filmu Cristiana Mungiu ("4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", "Za wzgórzami") rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników - emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny. Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego - to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać.

"Daliland" to zarówno historia o dojrzewaniu, jak i dosadny, zabawny i empatyczny portret kryzysu na późnym etapie życia jednego z największych artystów XX wieku. W 1974 roku w Nowym Jorku 70-letni surrealista Salvador Dalí (laureat Oscara Ben Kingsley) spędza kilka miesięcy w Hotelu St Regis ze swoją żoną i muzą, gwałtowną i zmienną Galą Dalí. James Linton jest młodym asystentem w galerii, którym Dalí zaczyna się interesować i którego wprowadza do swojego prywatnego świata, aby pomóc w przygotowaniu się do nowej wystawy. To właśnie oczami Jamesa patrzymy na świat wybitnego artysty.

Horror "Oczy Demona" opowiada o amerykańskiej ekipie telewizyjnej poszukującej zjawisk paranormalnych na całym świecie. W jej skład wchodzą między innymi piękna, ezoteryczna Jules i sceptyczny Ben. Tym razem udają się do idyllicznego Fraser's Hill na górzystym obszarze Malezji. Mają tam nagrać materiał o nawiedzeniach starego domu. Jego nowi właściciele Ian i Martha twierdzą, że doświadczyli dziwnych fenomenów. Zgłębiając zagadkę, ekipa napotyka przypadki opętania i upiory tak przerażające i silne, jakich nigdy dotąd nie mieli okazji doświadczyć w trakcie swojej praktyki. Jules w dzieciństwie zetknęła się z nieziemską mocą, może to sprawi, że jako jedyna będzie w stanie stanąć do walki ze złymi mocami.

"Niebo nie może czekać. Historia Carla Acutisa" to religijny dokument. Asyż. W na pół szklanym grobowcu w kościele Matki Bożej Większej znajduje się ciało świętego. Innego niż wszyscy. Ubrany w dżinsy, sportową bluzę i buty Nike'a wygląda, jakby przed chwilą zasnął. Po ludzku, nie powinien tu być. Piętnastolatkowie nie powinni umierać. Jest jednak w tej historii coś, co przerasta ludzkie pojęcie, jest cudem, życiem, nadzieją... Odkrycia fenomenu historii Carla Acutisa, zmarłego w 2006 roku na białaczkę nastolatka i wyniesionego na ołtarze w 2020 roku, podjął się znakomity hiszpański dokumentalista Jose Maria Zavala ("Tajemnica Ojca Pio""Wojtyła. Śledztwo"). Jego opowieść nie ogranicza się do pokazania życia radosnego nastolatka, fascynata komputerów, gier wideo i gry na saksofonie. W filmie widzimy nie tylko dojrzałą duchowość Carla, jego szczególne przywiązanie do Eucharystii i modlitwy. To, co najbardziej niezwykłe, dzieje się bowiem teraz. Carlo Acutis na naszych oczach staje się jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła. Tysiące wiernych pielgrzymują do jego grobu, jego moc wstawienniczą potwierdzają setki świadectw, przyciąga młodzież, nawraca, staje się patronem młodego Kościoła, jego wiosną...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy