Reklama

Weekend w kinie: Uprowadzona gwiazda kina i miłosne dramaty Irlandki

W piątek, 19 lutego, na ekranach polskich kin pojawi się dziewięć premier. Gwiazdami weekendu będą: najnowszy film braci Coen "Ave, Cezar!" i nominowany do Oscara "Brooklyn". Warte uwagi są również dwie polskie premiery - poruszający dramat "Sprawiedliwy" i "Na granicy" z Marcinem Dorocińskim i Andrzejem Chyrą w rolach głównych. Ponadto, premierowy kalendarz dopełniają francuskie "Oddychaj", islandzki dramat "Fúsi", biblijna opowieść "Cierń Boga" oraz dwie animacje: "Zwierzogród" i "Chłopiec i świat".

"Ave, Cezar!" to najnowsza produkcja braci Coen. Słynnym reżyserom jak zawsze udało się zgromadzić gwiazdorską obsadę. W roli głównej zobaczymy George'a Clooney'a. Na ekranie partnerować mu będą m.in Josh Brolin, Scarlett Johansson, Tilda Swinton, czy Frances McDormand. Najnowszy obraz braci Coen to podróż do złotej ery Hollywood. George Clooney gra filmowego gwiazdora i amanta Bairda Whitlocka, który przygotowuje się do roli w głośnej superprodukcji, której akcja osadzona jest w starożytnym Rzymie. Wszystko wskazuje na to, że filmowa epopeja będzie hitem, niestety, Whitlock zostaje porwany...

Reklama

"Brooklyn" to jeden z kandydatów do tegorocznych Oscarów. Romantyczna opowieść osadzona w latach 50. Młoda dziewczyna - Ellis Lacey (w tej roli Saoirse Ronan) decyduje się na emigrację z rodzinnej Irlandii do Stanów Zjednoczonych. Początkowa tęsknota za domem zostaje stłumiona przez miłość. Dziewczyna poznaje młodego chłopaka - Włocha Tony'ego (w tej roli Emory Cohen) w którym bardzo szybko się zakochuje. Okoliczności życiowe zmuszają Ellis do powrotu do ojczyzny. Podczas pobytu w Irlandii dziewczyna poznaje Jima (granego przez Domhnalla Gleesona). Ellis staje przed dramatycznym wyborem pomiędzy dwoma krajami, dwoma stylami życia i dwoma mężczyznami.

"Sprawiedliwy" w reżyserii Michała Szczerbica, to poruszająca opowieść o poświęceniu i odwadze zwykłych ludzi. Akcja filmu ma miejsce w czasie II wojny światowej. Młode małżeństwo (w tej roli Urszula Grabowska i Jan Wieczorkowski) przygarnia pod swój dach sześcioletnią Żydówkę (w tej roli Ewelina Zawistowska). Najbliższym przyjacielem dziewczynki szybko staje się miejscowy dziwak Pajtek (w tej roli Jacek Braciak). Jest to bardzo emocjonalny i poruszający obraz o którym sam Braciak mówił: "Kiedy przeczytałem scenariusz, to rzeczywiście zareagowałem bardzo emocjonalnie. Bardzo mnie to wszystko poruszyło. I ten Pajtek i ta cała historia, ale potem należało o tym wszystkim zapomnieć bo to takie wrażenie ma zrobić na widzu, a nie na mnie".

"Na granicy" to kolejna propozycja dla miłośników polskiego kina. Thriller Wojciecha Kasperskiego imponuje fantastyczną obsadą. Aktorski pojedynek Andrzeja Chyry i Marcina Dorocińskiego, którym partneruje Andrzej Grabowski. Mateusz (w tej roli Chyra), chce odbudować relacje ze swoimi synami po niedawnej rodzinnej tragedii. Mężczyzna zabiera zatem chłopców na wyprawę w Bieszczady. W trakcie wyjazdu decydują się spędzić noc w opuszczonej chacie na odludziu. Tam zostają zaskoczeni przez niespodziewaną wizytę tajemniczego gościa (Marcin Dorociński). Szybko okazuje się, że Mateusz wraz z synami zostają wciągnięci w mroczny świat polskiego pogranicza, a  ich życie niespodziewanie znajduje się w ogromnym niebezpieczeństwie.

W nadchodzący weekend w kinach nie będą się nudziły również dzieci. "Zwierzogród" to animacja twórców "Krainy lodu" i "Wielkiej szóstki". Tytułowy Zwierzogród to miasto zamieszkałe w całości przez zwierzęta, które nie różnią się jednak tak bardzo od ludzi. Judy Hopps to policjantka, która zostaje pierwszą kobietą- królikiem zatrudnioną w miejscowej policji. Judy szybko otrzymuje swoją pierwszą kryminalną sprawę. Niestety, w rozwikłaniu zagadki musi jej pomóc lokalny cwaniak- lis o imieniu Nick Wilde. Niecodzienny duet walczy z przeciwnościami losu i złoczyńcami, a zadania nie ułatwiają odmienne charaktery głównych bohaterów.

"Oddychaj" to propozycja dla miłośników europejskiego kina. Francuski dramat w reżyserii Melanii Laurent (znanej ze swoich aktorskich dokonań w "Bękartach wojny", czy "Iluzji) to opowieść o nastolatce - Charlie, która prowadzi spokojne życie, typowe dla dziewczyny w jej wieku. Pojawia się jednak Sarah. Intrygująca i tajemnicza młoda dziewczyna. Sarah zbliża się do Charlie, a ta zakochuje się w niej. Intensywne zauroczenie szybko przemija, a dawna miłość szybko zamienia się w niewypowiedzianą wojnę, która chyba nie będzie miała zwycięzców...

"Fúsi" to kolejna weekendowa europejska propozycja. Tytułowy Fúsi (w tej roli Gunnar Jónnson) to samotny pracownik lotniska, który na co dzień mieszka z rodzicami. Jego życie jest monotonne i pozbawione atrakcji. Wszystko się jednak zmienia, kiedy rodzice kupują mu voucher na kurs tańca. Tam poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę o imieniu Sjöfn (Ilmur Kristjánsdóttir) , która wywróci jego świat do góry nogami, a jego samego zmieni nie do poznania. Film wyświetlany był m.in na festiwalu w Valladolid.

"Cierń Boga" to hiszpański film w reżyserii Óscara Parra de Carrizosa. Nie jest to oczywiście pierwszy obraz, który opowiada o życiu Jezusa Chrystusa. Jednak nikt jeszcze nie opowiedział tej historii oczami Apostołów. Nauki Syna Bożego, które zobaczymy z perspektywy Szymona Piotra, Judasza, Jakuba, Mateusza, Andrzeja i innych.

Na koniec propozycja z Ameryki Południowej. "Chłopiec i świat" to piękna historia o problemach współczesnego świata, które przedstawione są oczami małego chłopca. Piękne animacje z głębokim przesłaniem. Film nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany. Wcześniej został również wyróżniony nagrodą Annie, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego. 

Sprawdź najbliższe premiery kinowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama