Reklama

Weekend w kinie: Psy, kłamcy i czarownice

Aż 10 premierowych tytułów trafia na kinowe ekrany w przedostatni piątek kwietnia. Znalazły się wśród nich m.in. nowa animacja Wesa Andersona "Wyspa psów", nowy horror twórców oscarowego "Uciekaj!" - "Prawda czy wyzwanie" oraz dostrzeżony na festiwalu w Cannes dramat "Nie jestem czarownicą".

"Wyspa psów" to animowany film w reżyserii Wesa Andersona, twórcy "Grand Budapest Hotel". Opowieść o dwunastoletnim japońskim chłopcu imieniem Atari, którego wychowuje skorumpowany burmistrz wielkiego miasta Megasaki. Gdy na mocy specjalnego dekretu wszystkie psy domowe wygnane zostają na ogromne wysypisko odpadów, Atari leci na miniaturowej machinie powietrznej na "wyspę śmieci", by odnaleźć swego ukochanego psa. Na miejscu gromadzi wokół siebie grupę czworonożnych przyjaciół i wraz z nimi wyrusza na wielką wyprawę, która zadecyduje o losach i przyszłości całej Prefektury.

Reklama

"Prawda czy wyzwanie" to nowy film wytwórni Blumhouse, odpowiedzialnej za sukces filmów "Split", "Uciekaj!" oraz przerażających serii "Naznaczony" i "Paranormal Activity". Lucy Hale ("Słodkie kłamstewka") i Tyler Posey ("Teen Wolf: Nastoletni wilkołak") w horrorze, w którym zwykła popularna gra "Prawda czy wyzwanie" zamienia się w śmiertelne zagrożenie, kiedy ktoś - lub coś - karze tych, którzy skłamią... Za reżyserię filmu odpowiada Jeff Wadlow ("Kick-Ass 2").

"Nie jestem czarownicą" to opowieść o 9-letniej dziewczynce o imieniu Shula, która zostaje wysłana do obozu dla wiedźm. Wykluczone ze wspólnoty, odizolowane kobiety zmuszane są do ciężkiej pracy i traktowane jako turystyczna atrakcja. Każda z czarownic ma przytwierdzoną do pleców białą szarfę - po to, by nie mogła odlecieć. W filmie taką szarfą jest realizm, za sprawą którego baśniowy magiczny świat nigdy nie traci związku z rzeczywistością. Idealnie dawkowane egzotyka i swojskość, symbolika i obyczajowy konkret, a do tego spora garść poezji, szczypta humoru oraz zjawiskowa mała Maggie Mulubwa w głównej roli - to wszystko tworzy czarodziejską filmową miksturę, działającą jeszcze długo po wyjściu z kina.

Akcja kryminalnej "Dziewczyny we mgle" rozgrywa się w odizolowanym od świata górskim miasteczku, w którym zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy - zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem... lub zabójcą. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media. Bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości - potrzebują spektaklu. Kiedy poszukiwania nastolatki nie przynoszą rezultatów, bezpodstawnie kieruje swoje podejrzenia na nauczyciela literatury. Vogel ignoruje brak twardych dowodów i brnie w oskarżenia. Kiedy coraz trudniej jest ukryć matactwa w śledztwie, sprawa przyjmuje zupełnie inny obrót. W głównej roli zobaczymy znanego włoskiego aktora Toniego Servillo.

W kryminalnej komedii "Raz się żyje" na ekranie zobaczymy m.in. Charlize Theron, Joela Edgertona oraz Davida Oyelowo. Harold wiedzie perfekcyjnie stabilne życie: ma miłą żonę, dom na przedmieściach i pracę w korporacji. Pewnego dnia ten domek z kart zaczyna walić mu się na głowę, a Harold odkrywa, że przez lata dawał się wykorzystywać i oszukiwać tym, którym ufał najbardziej. Wysłany w służbową podróż do Meksyku, wiedząc już, że ma stać się kozłem ofiarnym w pewnym grubym przekręcie, Harold postanawia odegrać się za swoje krzywdy, zdobywając przy tym sporą fortunę. Plan ma teoretycznie świetny, ale okazuje się, że świat meksykańskich karteli jest nieco bardziej skomplikowany i bezlitosny niż zakładał. Ścigany przez narko-bossa, płatnego zabójcę, swoich dawnych wspólników i FBI, Harold może liczyć tylko na siebie i pewną uroczą amerykańską turystkę, która nie skrzywdziłaby nawet muchy, a w każdym razie tak jej się dotąd wydawało.

"Tam, gdzie mieszka Bóg" to oparta na historiach z Biblii, dedykowana dzieciom opowieść o nadziei, wierze i odwadze. Podnosząca na duchu, zachęcająca widzów w każdym wieku do poszukiwania Boga w otaczającym świecie, a do tego przepięknie sfilmowana w malowniczych plenerach Patagonii. Mały Andrew ucieka z domu, by odszukać położone w górach sanktuarium Jezusa. W ślad za chłopcem wyrusza czwórka jego oddanych szkolnych przyjaciół. Razem przeżyją wiele niezapomnianych przygód na leśnym szlaku. Zrozumieją też, że z Bożą pomocą są w stanie stawić czoła największym przeciwnościom. "Tam, gdzie mieszka Bóg" to także pierwszy na świecie film kinowy z osobistym udziałem papieża Franciszka.

Irański "Uczciwy człowiek" to wstrząsający dramat o korupcji i niegodziwości irańskiego systemu. Bohaterem filmu jest Reza, który mieszka na wsi z żoną i synem, wiodąc spokojne życie hodowcy ryb słodkowodnych. Niestety duża prywatna firma, powiązana z rządem, zmusza mężczyznę do zamknięcia jego małego biznesu. Reza ma wybór, albo zaprzestania swojej działalności, albo przyłączy się do korporacji. Swoim nowym filmem Rasoulof stawia ważne pytanie: czy w Iranie w ogóle możliwa jest taka walka z opresorem, by samemu nie pobrudzić sobie rąk?

Norweski film "Wielka wyprawa Oskara" to opowieść o tytułowym chłopcu, który ma wielkie marzenie - spędzić wakacje z mamą na amerykańskiej prerii. Jednak zamiast tego na całe lato zostaje wysłany na wieś do swego zgryźliwego i kłótliwego dziadka. W tym czasie jego mama ma znaleźć pracę w Ameryce. Dziadek Oskara jest dziwakiem, który rozmawia głównie ze swoim kucykiem. Jednak pomimo tego Oskar zaprzyjaźnia się z dziadkiem. Czas mija, a mama Oskara nie wraca. Dziadek i Oskar obmyślają szalony plan - postanawiają przepłynąć Ocean Atlantycki łodzią i w Ameryce odnaleźć mamę Oskara.

Sensacyjny film "Złe psy" to opowieść o Dannym Gallagherze (Karl Urban) - skompromitowanym detektywie z wydziału narkotyków. Po wyjściu z więzienia chce odzyskać dobre imię i ustalić, co wydarzyło się w noc, która skończyła się śmiercią dla partnera, a dla niego wyrokiem. O pomoc zwraca się do emerytowanego policjanta, Murthy (Andy Garcia), niegdyś jego mentora, który całe życie walczył z korupcją. Sytuacja zmusza Gallaghera także do konfrontacji z Rebeką (Sofia Vergara), agentką rządową, która może być, zarówno sojuszniczką, jak i wrogiem.

Południowokoreańska "Pętla" reklamowana jest jako "Dzień świstaka" na poważnie. Znany lekarz wraca z długiej podróży, aby spotkać się z ukochaną córką. W drodze do domu jest świadkiem wypadku, którego ofiarą jest nie kto inny, jak jego dziecko. Nagle czas cofa się o kilka godzin, a tragiczne zdarzenie zaczyna się powtarzać. Jedynym sposobem na przerwanie morderczej pętli czasu to uratowanie dziewczynki. Na pomoc przychodzi sanitariusz, który również przeżywa wielokrotnie ten sam dzień.  

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy