Reklama

Weekend w kinie: Pół żartem, pół serio

Osiem filmów, w tym: zbierający znakomite recenzje horror "Ciche miejsce", bijąca rekordy popularności brytyjska komedia "Piotruś Królik", thriller "Nigdy cię tu nie było" - z nagrodzonym na festiwalu w Cannes scenariuszem i rolą Joaquina Phoeniksa, a także pełna śmiałych scen francuska komedia "Pół na pół", wchodzi w piątek, 13 kwietnia na ekrany polskich kin. Dzień później dołączy do nich jeszcze rodzima animacja "Basia".

Horror "Ciche miejsce" to nowy projekt uznanego aktora Johna Krasinskiego ("Hollarsowie"), który wraz ze swoją żoną, Emily Blunt, pojawia się też przed kamerą. Głównymi bohaterami filmu jest czteroosobowa rodzina zmuszona do porozumiewania się w całkowitej ciszy, bez używania najmniejszego dźwięku, po tym, jak tajemnicze istoty - reagujące na każdy dźwięk - zagrażają przetrwaniu ludzi. Świadomi zagrożeń, jakie generuje dźwięk, Abbotowie wypracowali swoje sposoby na utrzymanie bezpieczeństwa, tak np. poruszają się po ścieżkach, na których usypali piach, by nie było słychać kroków, zorganizowali nawet system świetlny, który umożliwia im komunikację na dalszych odległościach. Ponieważ Regan, córka Abbotów, jest głucha, nie musieli uczyć się języka migowego. Ale rodzinie z dwojgiem dzieci i trzecim w drodze nie jest łatwo. Aby przetrwać, muszą się komunikować na różnych poziomach...

Reklama

Okrzyknięty kobiecą odpowiedzią na "Taksówkarza" thriller "Nigdy cię tu nie było" Lynne Ramsay ("Musimy porozmawiać o Kevinie") to pełna pasji i gniewu produkcja, który zachwyca precyzyjnie skonstruowaną intrygą i mistrzowską grą Joaquina Phoenixa ("Ona", "Mistrz"). Całości dopełnia hipnotyzująca muzyka Jonnyego Greenwooda z zespołu Radiohead. To historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Phoenix) z mroczną przeszłością. Działał zawsze sam i zawsze poza prawem: przez wiele lat przyjmował zlecenia, z którymi system sprawiedliwości nie dawał sobie rady i których nie chciał się podjąć żaden prywatny detektyw. Widział już prawie wszystko. Prześladujące go wspomnienia sprawiają, że chciałby, aby świat o nim zapomniał. Jednak poruszony historią uprowadzonej dziewczyny, podejmie się jej odnalezienia. Gotowy na wszystko, by odnaleźć młodą kobietę, niespodziewanie otrzyma szansę ocalenia samego siebie.

Sandrine (Valérie Bonneton) i Jean (Didier Bourdon) - główni bohaterowie "Pół na pół" - to para z dwójką dzieci, która wiedzie z pozoru udane życie. Kobieta doznaje jednak wstrząsu, kiedy odkrywa romans swojego męża. Historia jak ich wiele? Nic bardziej mylnego - szczególnie we francuskiej komedii! Kiedy szok mija, a żądania o dokonanie wyboru między nią a "tą drugą" nie przynoszą rezultatu, Sandrine wpada na iście szalony pomysł. Chce poznać kochankę męża i zaproponować jej... podzielenie się Jeanem po połowie. O ironio, Virginia (Isabelle Carré) przystaje na ten układ. Kobiety wymieniają się regularnie, co tydzień. Odtąd zaczyna się prawdziwa rywalizacja w walce o względy mężczyzny, który - jak to samiec - jest zachwycony takim obrotem spraw. Wkrótce jednak to, co dotychczas wydawało mu się spełnieniem marzeń przestaje sprawiać mu przyjemność...

Na książkach o przygodach króliczka o imieniu Piotruś wychowują się kolejne pokolenia, teraz zobaczymy go wreszcie na wielkim ekranie w pełnej niezwykłych perypetii filmowej opowieści "Piotruś Królik" wyreżyserowanej przez Willa Glucka. Wojna między Piotrusiem i panem McGregorem, właścicielem ogrodu warzywnego, zaczyna się po tym, jak Piotruś Królik wygrywa starcie ze starym właścicielem. Tyle że ogród przejmuje po nim jego prabratanek, Tomasz McGregor (Domhnall Gleeson). To wtedy Piotruś zdaje sobie sprawę, że wojna dopiero się zaczęła. Wojna o ogród i serce pełnej uroku sąsiadki, panny Bei (Rose Byrne). Po jednej stronie barykady jest pan McGregor, po drugiej - Piotruś Królik, jego rodzina i przyjaciele - siostry Ciapcia, Kłapcia i Puchowy Ogonek, kuzyn Beniamin Truś, kaczka Tekla Kałużyńska, żaba pan Jeremi Rybak, jeżyca pani Mrugalska oraz inne postacie, które opisała i narysowała Beatrix Potter.

Thriller "Życzenie śmierci" to nowa wersja popularnego w latach 70. filmu, w którym w główną rolę wcielał się Charles Bronson. Paul Kersey (Bruce Willis) jako chirurg co dzień ratuje ludzkie życie. Gdy nieznani sprawcy dokonują brutalnego napadu na jego rodzinę, po raz pierwszy sam musi zwrócić się o pomoc. Policja pozostaje jednak głucha na jego apele. Zdesperowany mężczyzna postanawia więc własnoręcznie wymierzyć sprawiedliwość. Gdy uwagę mediów przyciągają zabójstwa kolejnych gangsterów, wszyscy zadają sobie jedno pytanie: giną z ręki bohatera czy bandyty? Wiedziony pragnieniem zemsty Kersey dostrzega, że może pomóc także innym. Nie każdemu podoba się jednak to, że mężczyzna staje ponad prawem. Policja jest coraz bliżej odkrycia tożsamości mściciela...

"Niewidzialne" to filmowa adaptacja dramatu "Szwaczki" Pawła Sali, wystawianego na deskach wielu teatrów w Polsce. Spod podłogi starej szwalni wydobywają się ludzkie jęki, płacze i wołania. Zaciek na zagrzybionej ścianie przybiera coraz bardziej niepokojące kształty. W śmietniku na podwórku odkryta zostaje makabryczna tajemnica. W tej scenerii trzy szwaczki, trzy pokolenia kobiet, trzy podejścia do życia i wreszcie trzy różne, mroczne tajemnice. Niejako w przeciw wadze, mamy tu również młodego, inteligentnego i wykształconego Krojczego oraz tajemniczą Marię Miracle - symbol szczęścia i luksusu z "lepszego świata". Czy zamknięte w małej, ciemnej suterenie kobiety, "niewidzialne" dla społeczeństwa i wyzyskiwane przez nieobecnego pracodawcę, zdają sobie sprawę, że ta niemal niewolnicza praca daje im poczucie sensu i przynależności społecznej? Co czeka je kiedy pozwolą sobie na przekroczenie granicy pokory?

Film akcji "Huragan" rozpoczyna się w momencie, gdy do USA zbliża się rekordowo silna wichura, która z łatwością porywa samochody i domy. Tego samego dnia, do skarbca w położonej na wybrzeżu bazie wojskowej trafia olbrzymia kwota 600 milionów dolarów w gotówce. Pod osłoną zrywającego się żywiołu, doskonale zorganizowana grupa bandytów dokonuje napadu na militarną placówkę i próbuje dostać się do zamkniętych w sejfie pieniędzy. Jedyną osobą, która zna kod jest Casey (Maggie Grace) - agentka rządowa. Kobieta zrobi wszystko, aby gotówka nie wpadła w niepowołane ręce. Z pomocą przychodzą jej: specjalista od huraganów - Will oraz jego brat Breeze, który jest byłym wojskowym. Ponad 25 lat temu obaj mężczyźni przeżyli równie potężną wichurę, która zrównała ich rodzinne miasto z ziemią. Teraz przyszedł czas na rewanż. Rozpoczyna się emocjonująca walka w oku kataklizmu i wyścig, w którym liczy się każda sekunda.

Sympatyczny i spokojny dyrektor szkoły Frederik Halling (Nikolaj Lie Kaas) - główny bohater duńskiego dramatu "Znikasz" - zaczyna zmieniać się nie do poznania. Przeobraża się w nieobliczalnego, działającego poza prawem i budzącego strach, psychopatę. Po jednym z ekscesów mężczyzna spada z klifu, a lekarze odkrywają u niego guza mózgu, który doprowadził do zmiany osobowości. Bohater musi jednak zostać rozliczony za swoje czyny. Powstaje dylemat, czy choroba może być usprawiedliwieniem dla popełnionych przestępstw? Pojawia się coraz więcej nieoczywistości, zamgleń i wątpliwości. Nowa produkcja Petera Schonau Foga to fenomenalne kino, które stawia pytanie o to na ile jesteśmy podporządkowani własnej biologii, a na ile świadomie kierujemy się własną wolą.

Animacja "Basia" jest adaptacją bestsellerowej serii książek, które przedstawiają zabawny i wnikliwy punkt widzenia 5-latki na codzienność, rodzinę, reguły, na których opiera się świat i uczucia, z którymi nie zawsze umiemy sobie radzić. Basia, jak każde małe dziecko, bywa niegrzeczna, ale nie sposób jej nie lubić. Korzysta z podpowiedzi wyobraźni, dzięki czemu przeżywa niezwykłe przygody, czasami nawet nie ruszając się ze swojego pokoju. Stara się samodzielnie rozwiązywać małe-wielkie problemy, jednak z mądrym wsparciem dorosłych. Wartości edukacyjne ukryte są w fabule, pod jej lekką i dowcipną formą, tak ważną w komediowym filmie animowanym. Spokojne i rytmiczne prowadzenie narracji ułatwia młodym widzom zrozumienie treści i stanowi doskonałą alternatywę do tempa wielu dzisiejszych filmów kierowanych do najmłodszych widzów. A temperament Basi sprawia, że film ma wartką akcję i wyraziste zwroty wydarzeń. A co najważniejsze: jest mądry i zabawny jednocześnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy