Weekend w kinie: Piękne i bestie
Osiem filmów wchodzi na ekrany polskich kin w piątek, 6 kwietnia. Premiery, o których jest najgłośniej to z całą pewnością nagrodzona na Berlinale "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, kolejne dzieło wizjonerskiego Stevena Spielberga "Player One", "Maria Magdalena" z głównymi rolami Rooney Mary i Joaquina Phoenixa oraz "Tomb Raider", kolejna ekranizacja kultowej gry z Alicią Vikander w roli Lary Croft.
Głównym bohaterem nagrodzonej Grand Prix Jury na tegorocznym Berlinale "Twarzy" Małgorzaty Szumowskiej jest Jacek (Mateusz Kościukiewicz) - młody mężczyzna żyjący na południu Polski. We wsi mają go za dziwaka, w rzeczywistości jednak jest człowiekiem wesołym, kochającym ludzi, zwierzęta i wszystko co dookoła. Niedawno znalazł dziewczynę. Z Dagmarą planują wspólną przyszłość, zaręczyli się. Jednak z góry ustalony bieg życia Jacka zakłóca nieszczęśliwy wypadek - podczas prac na budowie największego na świecie pomnika Chrystusa Króla Polski, bohater - po upadku z dużej wysokości - traci swoją... twarz. Po długim pobycie w szpitalu Jacek wraca do domu. Z nową twarzą, bo ekipie lekarzy jednego ze śląskich szpitali udało się dokonać prekursorskiej operacji przeszczepu. Bohater na chwilę staje się gwiazdą mediów, choć jego nowej twarzy daleko do doskonałości. Wszystkiego musi uczyć się od nowa: jak mówić, jeść, uśmiechać się. Ponadto ludzie nie wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym.
Nowe dzieło Stevena Spielberga "Player One" to przygodowy film akcji oparty na bestsellerowej powieści Ernesta Cline’a pod tym samym tytułem. Rzeczywistość 2045 roku nie nastraja optymistycznie. Świat znajduje się na skraju upadku i pogrążenia w chaosie. Wade Watts (Tye Sheridan) czuje, że żyje, tylko gdy ucieka do OASIS - wirtualnego uniwersum, w którym większość ludzi spędza całe dnie. W OASIS można podróżować, przeżywać przygody i być kimkolwiek się zapragnie. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Ekscentryczny geniusz James Halliday (Mark Rylance), który stworzył OASIS, szuka godnego następcy. Organizuje więc trzyetapowy konkurs, w którym nagrodą jest olbrzymia fortuna i całkowita kontrola nad uniwersum. Wade i jego przyjaciele znani jako "Wielka Piątka" podejmują wyzwanie polegające na szukaniu skarbów w zakrzywionej rzeczywistości. W fantastycznym świecie - pełnym niespodzianek, ale i niebezpieczeństw - czeka ich zadanie ważniejsze niż sam konkurs. Muszą ocalić OASIS i cały świat.
Lara Croft zagościła w świecie popkultury w 1996 roku jako bohaterka gry komputerowej "Tomb Raider". Łącznie z całej serii sprzedano ponad 58 milionów egzemplarzy, co jest jednym z najlepszych wyników w historii gier komputerowych. W 2001 powstał pierwszy film fabularny bazujący na grach z Angeliną Jolie w roli głównej. Dwa lata później na ekrany trafiła jego kontynuacja - "Tomb Raider: Kolebka życia". Oba nie były zbyt udane dlatego twórcy "Tomb Raidera" zdecydowali się opowiedzieć o losach bohaterki od początku. Lara Croft to niepokorna córka ekscentrycznego podróżnika, który zniknął, gdy dziewczyna miała kilkanaście lat. Teraz, jako 21-letnia kobieta, podąża własną ścieżką, odmawiając spełnienia woli ojca, który chciał dla niej spokojnego życia. Zostawia wszystko za sobą i udaje się w ostatnie znane miejsce jego pobytu. Poszukując śladów, musi odnaleźć osławiony grobowiec na mitycznej wyspie w okolicach Japonii. Jeśli nie przezwycięży własnych lęków, może nie przeżyć niezwykle niebezpiecznej wyprawy. Jak wiele poświęci, by poznać tajemnicę zniknięcia ojca i zyskać miano tomb raidera?
Historia Jezusa Chrystusa zainspirowała całe pokolenia twórców filmowych, od Piera Paola Pasoliniego przez Martina Scorsese po Mela Gibsona. Opowiedziano ją na wiele różnych sposobów w każdej dziedzinie sztuki. Ale to historia na tyle bogata i otwarta, że właściwie nie jest niespodzianką, że sięgają po nią kolejni twórcy, tacy jak np. Iain Canning i Emile Sherman, producenci filmu "Maria Magdalena". Dzięki ich pomysłowi otrzymujemy historię Chrystusa opowiedzianą z zupełnie nowej perspektywy. Pierwszy wiek naszej ery, Ziemia Święta. Historia młodej kobiety, która opuszcza swą rodzinną wioskę rybacką, by podążyć za nowym ruchem. Zainspirowana charyzmatycznym liderem, Jezusem z Nazaretu, oraz głoszonymi przezeń naukami, Maria Magdalena - wraz z innymi uczniami - wyrusza w podróż do Jeruzalem. Tam znajdzie się w samym sercu tworzenia się chrześcijaństwa.
"Piękna i bestie" to wstrząsający dreszczowiec o młodej kobiecie, która znalazła się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Pokazywany na festiwalu w Cannes, najnowszy film cenionej tunezyjskiej reżyserki Kaouther Ben Hania, który po pokazie zebrał owacje na stojąco, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Podczas studenckiej imprezy, Mariam, młoda Tunezyjka, spotyka tajemniczego Youssefa, z którym decyduje się opuścić lokal. Rozpoczyna się długa noc, podczas której Mariam będzie musiała walczyć o swoją godność. Tylko jak uzyskać sprawiedliwość, gdy prawo jest po stronie prześladowców?
Hiszpański dramat "Lato 1993"to czarująca i niebanalna podróż w czasie. Film, który doceniła publiczność na całym świecie, w idealnych proporcjach wzrusza i bawi. Carla Simón, wyróżniona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale, z wyczuciem portretuje proces przeżywania starty i ekscytację towarzyszącą budowie nowej rodziny. Jej film łączy w sobie ciepło i błogość z intensywnymi emocjami czasu dorastania. "Lato 1993" to film, który udowadnia, że szczęście można znaleźć wszędzie - wystarczy się rozejrzeć. Upalnym latem 1993 roku sześcioletnia Frida (Laia Artigas) opuszcza w asyście dziadków rodzinną Barcelonę. Osierocona przez rodziców ma zamieszkać na katalońskiej prowincji z wujostwem (David Verdaguer i Bruna Cusí) i ich czteroletnią córką Anną (Paula Robles). Próbując uporać się z bólem i tęsknotą, nocami modli się do matki. Próbuje też pozyskać uwagę i uczycie "nowych rodziców", co robi na różne znane dziecku sposoby, takie jak ucieczka z domu czy agresja wobec kuzynki.
Koreański "Bezlitosny" to wypełniony akcją thriller wyreżyserowany przez Byun Sung-hyuna. Narkotykowy boss z koreańskiego półświatka Jae-ho odsiaduje wyrok w więzieniu. Mężczyzna odbywania wyroku podporządkowuje sobie współwięźniów i strażników. Pewnego dnia do zakładu karnego trafia Hyeon-soo. Młody chłopak zaprzyjaźnia się z doświadczonym gangsterem. Po wyjściu na wolność obaj mężczyźni łączą siły i opanowują rynek narkotykowy w Seulu. Będąc na szczycie syndykatu zbrodni ich wzajemna lojalność zostanie wystawiona na próbę.
Prawdziwych przyjaciół poznaje się w... kosmosie, a najlepsze na smutki są zielone ufoludki. Oto motto najnowszej komedii familijnej producentów hitów "Renifer Nicko ratuje Święta" i "Ups! Arka odpłynęła" oraz autorów nagrodzonej Oscarem animacji "Równowaga". "Luis i obcy" to porcja wyśmienitej, intergalaktycznej zabawy dla całej rodziny. Film, po którym ze śmiechu po prostu odlecicie w kosmos! 12-letni Luis czuje się samotny. Nie ma żadnych przyjaciół, a jego ojciec - ufolog Armin - całe noce spędza przy teleskopie, szukając śladów życia w kosmosie. Na domiar złego, dyrektor ze szkoły Luisa chce wysłać chłopca do internatu poza miastem. Sprawy komplikują się jeszcze bardziej, gdy na podwórku Luisa rozbija się UFO, pilotowane przez trójkę wesołych kosmitów. Chłopiec szybko zaprzyjaźnia się z obcymi i ukrywa ich przed swoim tatą, który jest przekonany, że kosmici są niebezpieczni. Próbując pomóc ufoludkom w powrocie na macierzystą planetę, Luis sam nabiera ochoty na wielką kosmiczną podróż.