Weekend w kinie: Nowe spojrzenie na legendy
Trzy z pięciu filmów, które w tym tygodniu trafiają na ekrany rodzimych kin, to polskie produkcje. Dokumenty "Tony Halik" i "Skandal. Ewenement Molesty" przybliżą fenomeny legendarnego podróżnika oraz polskiego zespołu hip-hopowego, z kolei "Jak zostać gwiazdą" to fabularna opowieść o kulisach powstawania telewizyjnego talent show. Listę premier uzupełnia kontynuacja animacji "Trolle" i holenderski dokument "Świat według kota".
"Tony Halik" to dokumentalny film Michała Borchardta opowiadający o życiu popularnego podróżnika, dziennikarza i filmowca. W ostatniej dekadzie zimnej wojny niezwykle popularne programy telewizyjne były dla milionów Polaków przysłowiowym "jedynym oknem na świat". Poza Polską praktycznie nieznany, w latach 60., 70. i 80. w jakiś dziwny sposób pojawiał się wszędzie tam na świecie, gdzie działo się coś ważnego. Znał wszystkich, wszystkich filmował, wszyscy chcieli z nim rozmawiać: Fidel Castro, królowa Elżbieta, Evita Peron, Richard Nixon. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.
Film podejmuje próbę rozwikłania fenomenu podróżnika, który dzięki swej naturalnej charyzmie, fantazji i pasji przez długie lata konsekwentnie tworzył w opowieściach samego siebie. To historia kultywowania jego legendy przez innych oraz wielkiej tajemnicy ukrytej pod sfabrykowaną tożsamością. Obejmująca pół wieku dokumentalna epopeja, precyzyjnie zrekonstruowana z mało znanych lub nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych filmowych materiałów archiwalnych nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie.
"Tony Halik" to film o podróżniczej pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach jakie trzeba zapłacić by mogły się ziścić. To opowieść o płynnej granicy między prawdą a fałszem, wpisanej w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.
W obrazie usłyszymy m.in. wypowiedzi Ozany Halika, syna Tony'ego, który był jego jedynym dzieckiem. Ojciec nazwał go na cześć Indianina z Mato Grosso, który uratował mu życie.
Ozana mieszka w USA, a urodził się podczas najsłynniejszej podróży Halika, którą ten odbył z francuską żoną Pierrette - wyprawy jeepem z Ziemi Ognistej do Alaski. Relację z tej eskapady też zobaczymy w filmie.
"Skandal. Ewenement Molesty" to dokumentalna opowieść o legendarnym polskim zespole hip-hopowym. Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakładają Mistic Molesta jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip-hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i... dobrze się bawić. Nagrywają pierwszą płytę "Skandal" - chuligański rap w ich wykonaniu trafia na póki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy, a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych. "Weź głęboki oddech i wróć do tych dni..." gdzie wszystko było proste, a kumple byli jak rodzina. Hip-hop, zapiekanki, gumy turbo i bazary.
"Jak zostać gwiazdą" to fabularna opowieść o kulisach telewizyjnego talent show. Maciej Zakościelny, Julia Kamińska i Urszula Dudziak wcielili się w bezwzględnych jurorów muzycznego programu, w którym kariera równie mocno zależy od głosu i kunsztu muzycznego, co dobrej strategii i popularności w social mediach. W głównej roli utalentowanej i zbuntowanej nastolatki u progu sławy, zderzającej się z wyrachowanymi konkurentami, bezwzględnym światem show-biznesu oraz rodzinną tajemnicą, zobaczymy uzdolnioną wokalistkę młodego pokolenia - Katarzynę Sawczuk. Za reżyserię filmu odpowiada Anna Wieczur-Bluszcz, której debiut "Być jak Kazimierz Deyna" nagrodzono Złotym Jantarem na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film
"Trolle 2" to kontynuacja popularnej animacji dla dzieci. Poppy i Mruk odkrywają, że poza ich wioską istnieją inne światy zamieszkane przez Trolle, z którymi - by tak rzec - jakoś im nie po drodze. Kiedy niespodziewane niebezpieczeństwo zagrozi całej populacji Trolli, Poppy i Mruk oraz ich przyjaciele wyruszą w wielką podróż przez nowe - niebezpieczne - lądy, by dokonać niemożliwego: pogodzić ze sobą wszystkie Trolle i połączyć się przeciw wrogowi. Pierwsza część filmu stała się międzynarodowym sukcesem, zarabiając prawie 340 milionów dolarów.
"Świat według kota" to holenderski film dokumentalny, w którym kot o imieniu Abatutu zabiera nas na eksplorację dzikiej, często ukrytej strony swojego rodzinnego miasta, Amsterdamu. Odkrywamy, że tętniąca życiem, historyczna stolica Holandii jest nie tylko domem dla ludzi, ale także dla bogatej i różnorodnej przyrody. Wycieczka po mieście z kotem Abatutu staje się zabawnym i wciągającym doświadczeniem dla całej rodziny.