Reklama

Weekend w kinie: Nie tylko na faktach

Siedem filmów weszło na ekrany polskich kin 23 lipca. Są wśród nich aż dwa rodzime dokumenty: "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" oraz "Efekt motylka". Nie brakuje propozycji także dla fanów komedii - "Wojna z dziadkiem", komedii romantycznych - "Małżeństwo na skróty", kina akcji - Snake Eyes. Geneza G.I.Joe", horrorów - "Noc oczyszczenia. Żegnaj Ameryko" oraz animacji "Kraina smoków".

Dokument TVP "Efekt motylka" to historia heroicznej walki o zdrowie i życie Zuzi Machety - siedmioletniej dziewczynki, cierpiącej na nieuleczalną chorobę genetyczną - EB. Film prezentuje wielowątkową opowieść o sile nadziei, poświęceniu i miłości całej rodziny, która pomaga przezwyciężać najtrudniejsze dramaty. Choroba powoduje otwarte rany na całym ciele Zuzi i ból porównywalny do oparzenia wrzątkiem. O dzieciach z EB mówi się "dzieci motylki", bo ich skóra jest wrażliwa, jak skrzydła motyla. Dzięki solidarności tysięcy ludzi, którzy uwierzyli w moc pomagania, zebrano 6 mln zł na pokrycie kosztów innowacyjnej terapii w USA, która jest szansą dla Zuzi na życie bez bólu.

Reklama

Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku Władysław Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem Związku Radzieckiego. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. Początkowo Kozakiewicz staje się... bohaterem narodowym - jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. "Kozak" zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt? Twórcy filmu "Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza" dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.

Film akcji "Snake Eyes. Geneza G.I.Joe" to spin-off popularnej serii, opowiadający o tytułowej postaci. Snake Eyes (Henry Golding) zostaje przyjęty do starożytnego japońskiego klanu zwanego Arashikage po uratowaniu życia ich następcy. Po przybyciu do Japonii Arashikage uczy go, jak zostać wojownikiem ninja, zapewniając jednocześnie coś, za czym tęsknił: dom. Ale kiedy tajemnice z jego przeszłości zostaną ujawnione, honor i lojalność Snake Eyes zostaną wystawione na próbę  - nawet jeśli oznacza to utratę zaufania najbliższych.

Peter (Oakes Fegley) - główny bohater familijnej komedii "Wojna z dziadkiem" - jest w siódmym niebie, kiedy dowiaduje się, że jego ukochany dziadek Ed (Robert De Niro) zamieszka razem z nim w domu. Radość chłopca nie trwa długo, bo okazuje się, że starszy pan zajmie jego pokój, a on sam będzie musiał przenieść się na poddasze. Peter bardzo kocha dziadka, ale jeszcze bardziej pragnie odzyskać swój kącik. Nie mając wyboru, wypowiada seniorowi wojnę! Z pomocą przyjaciół wymyśla coraz bardziej przewrotne, podstępne i totalnie zwariowane pomysły, aby osiągnąć swój cel. Jednak dziadek okazuje się godnym przeciwnikiem. Zamiast poddać się, próbuje wyrównać rachunki, w czym pomagają mu stary druh Jerry (Christopher Walken) oraz gotowa na wszystko Diane (Jane Seymour). Kiedyś Ed i wnuczek byli świetnymi kumplami, dziś wstąpili na wojenna ścieżkę. Kto okaże się zwycięzcą w tym zaciętym starciu pokoleń?

Horror "Noc oczyszczenia. Żegnaj Ameryko" to już piąta część popularnej serii. Od 2013 roku kolejne jej części przyciągają do kin miliony widzów na całym świecie, co przełożyło się na zyski w wysokości ponad pół miliarda dolarów. Poza tym na podstawie filmów powstał już serial o tym samym tytule. W najnowszej odsłonie cyklu ponownie zobaczymy wydarzenia z nocy oczyszczenia, podczas której przestaje obowiązywać prawo i można bezkarnie popełniać wszelkie przestępstwa.

Teddy (Rafe Spall), o którym opowiada komedia "Małżeństwo na skróty", jest przekonany, że na wszystko ma jeszcze mnóstwo czasu i staje się mistrzem odwlekania spraw "na później". Pewnego dnia jego życie zmienia się na zawsze. W dzień po ślubie z ukochaną, Teddy budzi się i odkrywa, że przemieścił się w czasie. Jest teraz rok później, a on i jego żona Leanne mają właśnie obchodzić swoją pierwszą rocznicę. Co więcej - ukochana Teddy'ego jest w ciąży, a on nic nie pamięta. Uwięziony w zakrzywionym czasie mężczyzna odkrywa, że każde kilka minut przenosi go o rok do przodu. Przez to zawirowanie i związane z nim liczne kłopoty, jego małżeństwo zaczyna wisieć na włosku. Z pomocą najlepszego przyjaciela Sama, Teddy próbuje naprawić swoje życie, które dosłownie przelatuje mu przed oczami. Teraz mężczyzna musi nauczyć się cenić każdą sekundę, jeżeli chce odzyskać ukochaną Leanne - nawet, gdy będzie to miłość tylko na chwilę.

Zaciszna Smocza Dolina, gdzie rozgrywa się akcja animacji "Kraina smoków", jest zagrożona najazdem ludzi. Wiele wskazuje na to, że zażegnany przed wiekami konflikt między ludźmi i smokami może rozgorzeć na nowo. W tej sytuacji dzielny srebrny smok Lung, wiedziony wiarą w legendę o smoczym raju, postanawia wyruszyć na jego poszukiwanie. Jest przekonany, że to właśnie tam wszystkie smoki będą już na zawsze bezpieczne. Bez zgody Smoczych Mędrców wymyka się z Doliny w towarzystwie zaprzyjaźnionego leśnego skrzata. Po drodze dołącza do nich pewien chłopiec, który uważa się za "smoczego jeźdźca", choć do tej pory smoki oglądał tylko na obrazkach. Tropem tej niezwykłej trójki podąża pewna niebezpieczna istota, która na rozkaz ludzi o mrocznych sercach, ma pokrzyżować ich plany. Smok, chłopiec i skrzat to jednak niezwykłe trio, a ich odwaga, spryt i poczucie humoru, okażą się bardzo skuteczną bronią.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy