Reklama

Weekend w kinie: Koniec wakacji

Sześć filmów wchodzi na ekrany polskich kin w ostatni piątek tegorocznych wakacji. Najgłośniejsza z premier to z pewnością drugi w krótkim czasie film o Dywizjonie 303. Uwagę budzą również hollywoodzkie produkcje: sequel "Bez litości" oraz komedie "Bajecznie bogaci Azjaci" i "Rozpruci na śmierć". Artystyczne kino reprezentują tym razem: rosyjskie "Lato" i argentyńska "Zama".

"Dywizjon 303. Historia prawdziwa" to film który powstał na podstawie kultowej książki Arkadego Fiedlera. Polscy piloci początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili.

Reklama

Denzel Washington powraca na ekrany kin jako Robert McCall w pierwszym w swej karierze sequelu. Oprócz zdobywcy dwóch Oscarów w "Bez litości 2" zobaczymy m.in. Billa Pullmana, Melissę Leo, Pedro Pascala i Ashtona Sandersa. Za reżyserię odpowiada Antoine Fuqua. Masz problem i nie masz się do kogo z nim zwrócić? Robert McCall może ci pomóc. Chronicznie nie lubi jednej rzeczy - niesprawiedliwości. Dlatego walczy z nią na wszystkie możliwe sposoby. A trzeba przyznać, że nikt nie ma do tego lepszych umiejętności. McCall jest bez litości. Tym razem przyjdzie mu się zmierzyć z grupą wykwalifikowanych morderców, którzy nie cofną się przed niczym, by go zgładzić.

Pochodząca z Nowego Jorku Rachel Chu (Constance Wu) - główna bohaterka komedii "Bajecznie bogaci Azjaci" - zgadza się pojechać ze swoim długoletnim chłopakiem - Nickiem Youngiem (Henry Golding) do Singapuru na ślub jego najlepszego przyjaciela. Rachel cieszy się, że po raz pierwszy zobaczy Azję, ale jednocześnie denerwuje się przed spotkaniem z rodziną Nicka. Ponadto zupełnie niespodziewanie dowiaduje się, że jej chłopak nie wspomniał o kilku kluczowych szczegółach ze swojego życia. Okazuje się, że to nie tylko potomek jednej z najzamożniejszych rodzin w kraju, ale także jeden z najbardziej pożądanych kawalerów. Fakt, że Rachel jest jego dziewczyną, sprawia, że biorą ją za cel zazdrosne panny z towarzystwa, a co gorsze - również niepochwalająca tego związku matka Nicka (Michelle Yeoh). Szybko staje się jasne, że chociaż miłości nie można kupić, pieniądze mogą jednak nieźle namieszać.

W świecie zamieszkanym przez ludzi i kukiełki, w którym rozgrywa się akcja komedii kryminalnej "Rozpruci na śmierć", grasuje seryjny morderca. Na ofiary wybiera dawne gwiazdy legendarnego telewizyjnego show. Wszyscy denaci to kukiełki. Początkowo śledztwo w tej sprawie samotnie prowadzi były detektyw - pluszowy Jim. Żaden człowiek bowiem nie zawraca sobie głowy niedolą swych fastrygowanych sąsiadów. Jednak gdy sprawa staje się głośna, Jim otrzymuje wsparcie w postaci nieokiełznanej, niegrzecznej i niesympatycznej detektyw Edwards. Ta pomoc okaże się tak męcząca, że Jimowi zaczną puszczać nerwy, a nawet szwy. A to dopiero początek, bo rozpruwacz nie zwalnia tempa...

"Lato", najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa, to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum "Lata": czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie.

Wyreżyserowana przez Lucrecię Martel, najwybitniejszą współczesną południowoamerykańską reżyserkę, "Zama" to błyskotliwa, olśniewająca wizualnie opowieść o pułapce męskości. Jej więźniem staje się kolonialny urzędnik, rezydujący gdzieś w południowoamerykańskich tropikach. Choć osadzona w XVIII wieku, "Zama" jest filmem na wskroś współczesnym, a jej bohater przypomina daremnie wyglądającego awansu pracownika korporacji, który uzależnił całe swoje życie od mitycznej firmy; ślepego na to, że podczas, gdy on czeka na decyzję z centrali, wokół niego w najlepsze toczy się życie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kinowe premiery
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy