Weekend w kinie. Garść premier!
W ten weekend zadebiutowało w naszych kinach aż dziewięć produkcji. 11 czerwca na wielki ekran trafiła m.in. "Magnezja", czyli polski western utrzymany w tarantinowskim klimacie. Zobaczyć w nich można także produkcję "Na rauszu" - o grupie nauczycieli, którzy postanawiają pracować pod wpływem alkoholu. Oprócz tego swoją premierę będą miały takie obrazy, jak: "Geniusze", "Motyl i słoń", "Obecność 3: Na rozkaz diabła", "Podróż księcia", "Spacer z Aniołami", "Tom i Jerry" oraz "10 dni z tatą".
Pogranicze polsko-sowieckie, przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po śmierci szefa gangu i głowy rodziny, władza nad przestępczym klanem Lewenfiszów przechodzi w ręce jego córki - Róży (Maja Ostaszewska). Razem ze swoimi siostrami kobieta kontynuuje szemrane interesy ojca i robi wszystko, by oprzeć się rosnącym w siłę sowieckim bandytom, którym przewodzi konserwatywny Lew (Andrzej Chyra).
Tymczasem w cieniu rywalizacji dwóch potężnych rodzin, nierozłączni bracia - Albin (Mateusz Kościukiewicz) i Albert Hudini (Dawid Ogrodnik) - wcielają w życie swój przewrotny plan. Z pomocą uwodzicielskiej Heleny (Magdalena Boczarska) chcą okraść bank, w którym przechowywane są bogactwa Lewenfiszów. Wystarczy jednak kilka złych decyzji, zwykły pech i dwa trupy, by cała misterna intryga została zagrożona. A to zaledwie początek kłopotów, gdyż do miasteczka przybywa właśnie obdarzona genialnym zmysłem śledczym inspektor Stanisława Kochaj (Agata Kulesza).
"'Magnezja' to przede wszystkim niezwykły świat, oparty o to, co znamy z zapisów historycznych o dzikim pograniczu polsko-sowieckim z czasów międzywojnia, połączony z autorską wersją westernu, a w zasadzie esternu. Oto odciętym od reszty kraju skrawkiem ziemi rządzą kobiety, a główną walutą jest kula z rewolweru. Mam nadzieję, że naszym filmem uda nam się stworzyć polski mit o romantycznych gangsterach i fascynujących czasach, w których żyli" - mówi Maciek Bochniak, reżyser filmu.
"To była jedna z najbardziej niezwykłych przygód filmowych w moim życiu. Wielka frajda, niezapomniane emocje. Mam nadzieję, że film przyniesie widzom tyle radości, ile dała nam praca nad nim na planie" - podkreśla Maja Ostaszewska, odtwórczyni roli Róży Lewenfisz.
Niestety, pierwsze opinie o filmie nie nastrajają zachęcająco, a wręcz miażdżą film Bochniaka. "Ma ładne opakowanie, ale pod nimi nie kryje się obraz spełniony jako hołd lub pastisz, a potworek poskładany z różnych elementów, które nijak do siebie nie pasują" - pisze nasz recenzent Jakub Izdebski.
Prowokacyjny film Tomasa Vinterberga "Na rauszu" przedstawi historię grupy nauczycieli, którzy prowadzą lekcje pod wpływem alkoholu. W głównej roli zobaczymy Madsa Mikkelsena.
Prawdopodobnie jest mnóstwo dzieci w wieku szkolnym, które żałują, że ich nauczyciele nie są na co dzień "pod wpływem". Czy lekcje i szkoła nie byłyby łatwiejsze, gdyby twoi nauczyciele nie byli na nieustannym lekkim rauszu? Cóż, z takim właśnie pomysłem zmierzą się bohaterowie filmu Thomasa Vinterberga, w którym obsadził swojego ulubionego aktora Madsa Mikkelsena.
Gdy rozpoczynają eksperyment, starając się utrzymać stały poziom alkoholu we krwi przez cały dzień pracy, nie spodziewają się że będzie miał bardzo rożne skutki dla każdego z nich.
Na ekranach kin zobaczyć będzie można także film "Geniusze", który jest niemiecko-brytyjsko-polską koprodukcją w reżyserii Thora Kleina. Film wydobywa postać genialnego polskiego matematyka ze znanej "Szkoły Lwowskiej", Stanisława Ulama, z mroków zapomnienia
"Geniusze" to opowieść o życiu wybitnego polskiego matematyka żydowskiego pochodzenia, Stanisława Ulama z Philippem Tłokińskim w roli głównej. To poruszająca opowieść o młodym naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, przyczynił się do stworzenia broni nuklearnej i zakończenia II wojny światowej.
Produkcja wykracza poza ramy filmowej biografii utalentowanego naukowca i staje się ponadczasową opowieścią o dwuznacznej naturze postępu.
Polską premierę będzie miał także belgijski dramat w reżyserii Amelie van Elmbt pt. "Motyl i słoń".
Antoine (Thomas Blanchard) wraca do swojego belgijskiego miasta rodzinnego, gdzie spotyka swoją byłą kochankę i matkę ich pięcioletniej córki Elsy (Lina Doillon), której nigdy nie poznał. Przez nieoczekiwany zwrot wydarzeń Antoine musi zająć się dociekliwym i żywiołowym dzieckiem.
W kinach nie zabraknie także propozycji dla fanów horrorów. Na ekrany trafi film "Obecność 3: Na rozkaz diabła".
"Obecność 3: Na rozkaz diabła" to budząca grozę historia przerażającego morderstwa i nieznanych złych mocy. Wstrząsnęła ona nawet doświadczonymi badaczami spraw paranormalnych Edem i Lorraine Warrenami. Ten jeden z najbardziej zdumiewających przypadków w ich karierze zaczyna się od walki o duszę młodego chłopca. Wkrótce małżeństwo staje w obliczu czegoś, z czym jeszcze nie miało do czynienia. Dochodzi do bezprecedensowego procesu. Po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych podejrzany o morderstwo broni się, twierdząc, że był opętany przez demona.
"Podróż księcia" to z kolei dobra propozycja dla ulubieńców filmów przygodowych. Francuska animacja może zainteresować tak dzieci, jak i dorosłych.
W zamkniętej społeczności, od wieków odseparowanej od świata, pojawia się tajemniczy przybłęda. Młody Tom jako jedyny potrafi porozumieć się z przybyszem. Kim jest zagadkowa postać podająca się za księcia i jakie ma intencje? Ciekawski Tom znajduje zagubionego rozbitka na brzegu morza. Kim jest tajemniczy książę? Czy mówi prawdę o swoim pochodzeniu?
Opiekunowie Toma, poważni naukowcy i naukowczynie, poddają księcia seriom testów, aby odkryć jego zamiary i zdolności. Czy jest taki sam jak inne małpy? Nieufność i sceptycyzm społeczności nie wróżą nic dobrego. Nikt nie wierzy, że w odległych krainach mogą żyć inne, tak samo rozumne małpy. Czy podróż księcia dobiegnie końca za kratami zoo? A może zamknięta społeczność otworzy się na nowe doświadczenia?
"Spacer z Aniołami" to z kolei polski film dokumentalny w reżyserii Tomasza Wysokińskiego.
Bohater walk przeciw południowoafrykańskiemu apartheidowi, próbuje odnaleźć dziecko porwane w townshipie Soweto. Poszukiwania prowadzą go w najciemniejsze zaułki Johannesburga oraz mroczne zakamarki jego duszy.
W kinach znaleźć będzie można także ciekawą propozycję dla najmłodszych. "Tom i Jerry" powracają na wieki ekran!
Legendarni rywale powracają w filmie Tima Story’ego. Jerry obiera sobie za mieszkanie najlepszy hotel w Nowym Jorku w przeddzień mającego się tam odbyć "ślubu stulecia". Tym samym zmusza zdesperowaną organizatorkę wesela do zatrudnienia Toma w celu pozbycia się gryzonia. Istna bitwa między kotem a myszą, do której dochodzi, może jednak zrujnować jej karierę, ceremonię, a być może nawet sam hotel. Wkrótce jednak pojawia się jeszcze większy problem: otóż przeciw całej trójce spiskuje diabolicznie ambitny pracownik.
"10 dni z tatą" to z kolei przebojowa francuska komedia o rodzinie, w której wszystko stanęło na głowie, gdy mama postanowiła wyjechać na wakacje.
Antoine (Franck Dubosc) jest dyrektorem HR w dużej, międzynarodowej firmie. Pewnego dnia jego żona - Isabelle (Aure Atika) postanawia wyjechać na wakacje i zostawić dom i czwórkę dzieci pod opieką męża. Antoine, dla którego zarządzanie ludźmi to bułka z masłem, godzi się bez wahania. Nie docenia jednak chaosu i bałaganu, jaki może spowodować gromadka psotnych dzieciaków. Czy zdany wyłącznie na siebie dyrektor korporacji zdoła przetrwać dziesięć dni w samym środku rodzinnego piekła?