"We mgle": Pomiędzy dobrem i złem
"We mgle" to drugi film fabularny znanego rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy ("Szczęście ty moje"), nakręcony na podstawie powieści o tym samym tytule białoruskiego pisarza Wasyla Bykowa.
Autorem zdjęć do "We mgle" jest stały współpracownik reżysera Oleg Mutu ("4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", "Śmierć pana Lazarescu"), a kostiumy zaprojektowała uznana polska kostiumograf Dorota Roqueplo ("Młyn i krzyż", "Sala samobójców", "Mój Nikifor").
Film otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes w 2012 roku.
W głębi pierwotnej puszczy kategorie "przyjaciel" i "wróg" nie istnieją, a granica pomiędzy zdradą a bohaterstwem okazuje się mało widoczna. Główny bohater produkcji musi dokonać moralnego wyboru pomiędzy dobrem i złem, będąc w sytuacji, w której trudno o proste i jednoznaczne decyzje.
Zachodnie rubieże Związku Radzieckiego. Jest rok 1942. Na terenie okupowanym przez Niemców, miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciw najeźdźcy. Nieopodal wsi, w której mieszka pracownik kolei - Suszenja, wykoleja się pociąg.
Niewinny mężczyzna wraz z grupą sabotażystów trafia do aresztu, ale uchodzi z życiem. Niemiecki oficer postanawia puścić go wolno, lecz w związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie dwaj partyzanci - Burow i Wojtek, wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu.
Gdy dopadają ofiarę, wpadają w zasadzkę. Suszenja zostaje sam i musi zmierzyć się z ciężko rannym partyzantem.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!