"Watch Docs" od czwartku
10 Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs" rozpocznie się w czwartek w Kielcach. Przez pięć dni kielczanie obejrzą 20 filmów na temat m.in. dyskryminacji mniejszości etnicznych , aktualnych przemian społeczno-politycznych oraz konfliktów zbrojnych.
Organizatorami "Watch Docs 2013" jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Społeczny Instytut Filmowy.
Jak powiedziała we wtorek Monika Rosmanowska z Muzeum Dialogu Kultur Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, festiwal otworzy film "Biały skarb" (2011), który opowiada o tym, że nawet ekologiczne technologie niosą za sobą swoje koszty społeczne i ekologiczne. Do małej wioski w Boliwii przyjeżdżają buldożery wielkich koncernów i zaczynają wydobywać lit, potrzebny do napędzania ekologicznych samochodów. W ten sposób zakłócają spokój mieszkańców pobliskiej wioski.
W tym roku na festiwalu będą pokazywane filmy o prawach człowieka różnych kultur i tradycji. - To co nas najbardziej interesowało przy doborze filmów to mniejszości etniczne, seksualne i narodowe. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć film o zmianie płci, czyli o temacie bardzo aktualnym - dodała Rosmanowska.
Projekcje filmów odbędą się w budynku Muzeum Dialogu Kultur, oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, a także w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach oraz Gminnym Ośrodku Kultury w Piekoszowie. Po raz pierwszy w programie znajdą się plenerowe projekcje. "Kino na wolnym powietrzu" odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Dialogu Kultur.
Podczas festiwalu w Kielcach organizowane będą warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz studentów dotyczące tolerancji, uprzedzeń i stereotypów. Zostały również zaplanowane specjalne pokazy dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział z kolei w warsztatach "Mistyfikacje medialne", które pokażą w jaki sposób media kreują rzeczywistość i wpływają na jej odbiór.
Festiwal w Kielcach zakończy się 10 czerwca.
"Watch Docs" to jeden z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie. Co roku gromadzi około 70 tys. widzów w całej Polsce. Ideą festiwalu jest wzbudzanie zainteresowania uczestników problematyką związaną z łamaniem praw człowieka w obrębie różnych kultur i tradycji.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!