Wajda nakręcił dokument o "Biesach"
W najbliższy wtorek (29 kwietnia) o godz. 19 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "'Biesy' po latach" wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.
- "Biesy" to być może najważniejsze wydarzenie artystyczne w mojej pracy dla Teatru. To spektakl miły memu sercu. Dlatego cieszę się, że zrealizowaliśmy film dokumentalny "'Biesy' po latach" prezentujący zachowane fragmenty sceniczne, wspomnienia aktorów i moje. Film, dzięki któremu przetrwa spektakl i duch ówczesnego teatru - powiedział Wajda.
- W 2011 roku minęła 40. rocznica premiery "Biesów" wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Alberta Camusa, które wyreżyserowałem w Starym Teatrze w Krakowie. "Biesy" żyły na scenie od 1971 roku nieprzerwanie przez 10 lat i zgromadziły tysiące widzów. Ze względu na ówczesny "klimat polityczny" pokazy zagraniczne były nieliczne, ale spotkaliśmy się z uznaniem publiczności. Przedstawienie uzyskało najlepsze recenzje. Chociaż wyrosły już pokolenia tych, którzy nie mieli możliwości zobaczenia spektaklu na żywo, jego legenda trwa. W czasach "rozwiniętego socjalizmu" spektakl nie znajdował uznania w oczach władzy i nigdy nie uzyskałem zgody na chociażby sfilmowanie spektaklu w całości. Zachowały się jedynie fragmenty - dodaje Wajda.
Reżyser uważa, że "Biesy" to najprawdopodobniej najważniejsze wydarzenie w teatralnej twórczości reżysera.
- To spektakl miły memu sercu. Dlatego cieszę się, że zrealizowaliśmy film dokumentalny "'Biesy' po latach" prezentujący zachowane fragmenty sceniczne, wspomnienia aktorów i moje. Film, dzięki któremu przetrwa spektakl i duch ówczesnego teatru. Teatr umiał zabrać głos nie tylko w sprawach artystycznych, ale i politycznych - mówi Wajda.
Konstrukcja filmu zakłada współczesne wypowiedzi twórców i aktorów grających główne role w scenicznej inscenizacji "Biesów" oraz wykorzystanie unikalnych materiałów archiwalnych, w których występują artyści z pierwszej obsady przedstawienia. Dla ożywienia opowieści o przeszłości zachowane zostały kostiumy, rekwizyty i elementy dekoracji.
Film rozpoczyna się od wspomnień reżysera, Andrzeja Wajdy o swoich inspiracjach płynących z poezji Aleksandra Puszkina i malarstwa Józefa Chełmońskiego. Wypowiedzi odtwórców głównych ról Jana Nowickiego i Wojciecha Pszoniaka, jak również kompozytora Krzysztofa Koniecznego przeplatane są zdjęciami archiwalnymi. Pozwala to odczuć niezwykłą aurę przedstawienia, które 43 lata temu zmieniło teatralną rzeczywistość.
Produkcja filmu trwała ponad rok. Koproducentami filmu są: Amulet Films z Narodowym Instytutem Audiowizulanym w Warszawie, Orange Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Stary Teatr w Krakowie i YakuMama Film w Warszawie.
Partnerami wydarzenia są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!