Reklama

W Rzeszowie przypomną twórcę filmu "W samo południe"

Przez pięć dni w sierpniu Rzeszów będzie przypominał pochodzącego z tego miasta reżysera filmów m.in. "W samo południe" i "Stąd do wieczności" Freda Zinnemanna. W tym roku minęła 111. rocznica jego urodzin.

Przez pięć dni w sierpniu Rzeszów będzie przypominał pochodzącego z tego miasta reżysera filmów m.in. "W samo południe" i "Stąd do wieczności" Freda Zinnemanna. W tym roku minęła 111. rocznica jego urodzin.
Fred Zinnemann /Hulton Archive /Getty Images

- Nasze przedsięwzięcie nosi nazwę "W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa". W jego trakcie odbędą się m.in. projekcje filmowe, warsztaty, panele dyskusyjne - powiedziała kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus. 

Organizatorami imprezy, która odbędzie się od 15 do 19 sierpnia są Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR oraz Podkarpacka Komisja Filmowa. Gościem honorowym będzie syn reżysera Tim Zinnemann. 

Kraus podkreśliła, że "wydarzenie będzie symbolicznym powrotem do Rzeszowa wybitnego reżysera filmowego, którego cały świat zna z takich filmów jak 'Stąd do wieczności' czy 'W samo południe'".

Reklama

Twórca tych obrazów urodził się w Rzeszowie w 1907 roku. W okresie pierwszej wojny światowej jego rodzina opuściła miasto i przeniosła się do Wiednia. 

- W 111. rocznicę urodzin Freda Zinnemanna chcemy zaprezentować w Rzeszowie filmy, które na stałe weszły do kanonu kinematografii światowej. Pragniemy także przybliżyć mieszkańcom stolicy Podkarpacia historię i specyfikę społeczności żydowskiej przez długie stulecia zamieszkującej nasze miasto. Przedsięwzięcie ma charakter niekomercyjny, a składają się na niego projekcje filmowe, spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne, warsztaty oraz instalacje artystyczne - zauważyła Kraus.

Dodała, że "wcześniej w pierwszym tygodniu sierpnia powstanie w Rzeszowie mural upamiętniający artystę". - Autorem projektu i wykonawcą będzie Kamil Kuzko - mówiła.

Zinnemann przez lata podawał, że jego miejscem urodzenia był Wiedeń. W rzeczywistości urodził się w 1907 roku w Rzeszowie. Jego ojciec Oskar w kamienicy przy Rynku miał gabinet lekarski, a matka Anna zajmowała się domem.

W ciągu ponad pół wieku zrealizował 22 filmy fabularne oraz 18 krótkometrażowych i dokumentalnych. Czterokrotnie został uhonorowany Oskarem. Jego najważniejszymi obrazami są: "Po wielkiej burzy", "Pokłosie wojny", "W samo południe", "Stąd do wieczności", "Historia zakonnicy", "Oto jest głowa zdrajcy", "Julia". Zmarł w 1997 roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fred Zinnemann
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama