W Łodzi wystawa poświęcona Ingmarowi Bergmanowi
Wystawę prezentującą warsztat twórczy wybitnego, szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, jego podejście do scenariusza, inscenizacji, pracy z aktorem będzie można od niedzieli oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Jak poinformowała Janina Złakowska-Tyburska z Muzeum Kinematografii na ekspozycję "Zwierciadło Bergmana" złożą się fotosy, plakaty do wszystkich filmów reżysera, które były wyświetlane w kinach w Polsce, recenzje, programy kinowe, a także materiały audiowizualne zrealizowane przez Muzeum Kinematografii.
- O znaczeniu Bergmana mówią w nich m.in.: Krzysztof Zanussi, Mariusz Wilczyński, Magdalena Łazarkiewicz, Filip Bajon, Robert Gliński i rektor łódzkiej Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek - wyjaśnia Złakowska-Tyburska.
Dzięki uprzejmości Ambasady Szwecji wystawie towarzyszyć będą pokazy filmu "Więcej niż Bergman", który wyreżyserowali Jane Magnusson, Hynek Pallas. Projekcje odbędą się w niedzielę 30 lipca, w środę 30 sierpnia i sobotę 30 września.
Prezentowane na wystawie materiały pochodzą zbiorów własnych Muzeum, z archiwum prywatnego prof. Tadeusza Szczepańskiego - kuratora wystawy. Pozyskane zostały również m.in. z Ambasady Szwecji, Fundacji Bergmana (Stiftelsen Ingmar Bergman), Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Ekspozycja będzie prezentowana do 22 października.
Ernst Ingmar Bergman urodził się 14 lipca 1918 r. w Uppsali. Zrealizował ponad 50 filmów, wśród nich najsłynniejsze - "Siódmą pieczęć", "Tam, gdzie rosną poziomki", "Szepty i krzyki", "Jesienną sonatę", "Sceny z życia małżeńskiego". Trzy razy zdobył Oscara - za "Źródło" (1959), "Jak w zwierciadle" (1961) oraz "Fanny i Aleksander" (1983). Zmarł 30 lipca 2007 r. w wieku 89 lat w swym domu na wyspie Faroe.