W łańcuckim zamku kręcono "Brigitte Bardot cudowną"
We wnętrzach dawnej rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie zakończyła się realizacja zdjęć do najnowszego filmu Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna", opartego na powieści reżysera.
Jak poinformowała w czwartek, 8 listopada, PAP Joanna Garbulińska-Charchut ekipa filmowa gościła w zamku w Łańcucie przez dwa dni. Sceny nagrywano w zamkowej bibliotece i na korytarzach. W łańcuckich ujęciach zagrali m.in.: Weronika Rosati, Stanisław Brudny, Igor Kujawski, Kacper Olszewski i Gabriela Chojecka.
"Reżyser gościł w Łańcucie już po raz drugi. Pierwsza wizyta miała miejsce sześć lat temu. Wówczas w zamkowej sali balowej wyświetlano film 'Młyn i krzyż'" - dodała Garbulińska-Charchut.
Akcja filmu rozgrywa się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Sam reżyser mówił o swoim filmie, że jest to kondensacja jego pokolenia.
"Wszyscy słuchali Beatlesów, chłopcy kochali się w Brigitte Bardot, a przy tym wszystkim byliśmy wybudzani przez rzeczywistość. Tak jest konstruowany ten film. Bohater jest synem lotnika, który latał w Anglii, ale wrócił do Polski. Matka ukrywa przed synem fakt, że on jest w więzieniu. Chłopak, który widzi, że dom jest nachodzony przez UB, inwigilowany, buduje sobie świat wewnętrzny, który ma charakter hotelu" - mówił o filmie Majewski.
Film "Brigitte Bardot cudowna" jest adaptacją książki Lecha Majewskiego "Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej". Obraz ma być gotowy w przyszłym roku. Wystąpią w nim także m.in. Magdalena Różczka, Andrzej Grabowski i Tomasz Sapryk.
Jest to już kolejny film, do którego zdjęcia powstawały w dawnej rezydencji magnackiej Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. W tamtejszym zespole pałacowo-parkowym, kręcono np. niektóre sceny jednego z najsłynniejszych polskich melodramatów "Trędowata" Jerzego Hoffmana z 1976 roku. Wnętrza zamkowe pojawiły się również w "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka z 1968 roku.
Lech Majewski - reżyser, pisarz, poeta, malarz, członek Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wyreżyserował takie filmy jak m.in.: "Zwiastowanie", "Rycerz", "Wojaczek", "Angelus", "Szklane usta", "Młyn i krzyż", "Onirica".