W intymnym świecie kobiet
Roma Gąsiorowska ("Ki") i Natasza Urbańska ("1920 Bitwa Warszawska") to gwiazdy dwóch polskich produkcji, które w piątek trafiają na ekrany naszych kin. Kobiety są również bohaterkami włosko-argentyńskiego "Drugiego życia Lucii".
"1920 Bitwa Warszawska" (recenzja / galeria) w reżyserii Jerzego Hoffmana to nie tylko wielkie filmowe widowisko, pełne dynamicznej batalistyki, i nie tylko wzruszająca historia miłosna. To także pierwszy w historii polskiego kina pełnometrażowy film fabularny w technice 3D! Głównym bohaterem obrazu jest Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, który po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce warszawskiego teatru rewiowego. Ślubu w kościele św. Anny udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan zostaje jednak posądzony o bolszewicką agitację i skazany na karę śmierci. Wkrótce Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy. W obrazie zobaczymy plejadę polskich aktorów, m.in. Bogusława Lindę, Daniela Olbrychskiego i Mariana Dziędziela.
Od piątku na ekranach polskich kin możemy oglądać także "Ki" (recenzja / galeria) - reżyserski debiut dokumentalisty Leszka Dawida. Za tytułową rolę Kingi Roma Gąsiorowska otrzymała na festiwalu w Gdyni nagrodę dla najlepszej aktorki. Główną bohaterkę poznajemy ją w chwili, gdy postanawia odejść od ojca swojego dwuletniego synka Pio. Ki - energetyczna, zachłanna na życie młoda matka, nie potrafi pogodzić się z tym, że dziecko zajmuje cały jej czas i jest powodem wielu ograniczeń. Nie chcąc wieść takiego życia, jak jej matka, ucieka od stereotypu samotnej, umęczonej kobiety z dzieckiem. Stara się żyć szybko i intensywnie. Jednak taka strategia prowadzi do wielu niepowodzeń. W obrazie zobaczymy również: Adama Woronowicza ("Popiełuszko. Wolność jest w nas"), Krzysztofa Ogłozę ("Jak żyć?"), Krzysztofa Globisza ("Uwikłanie") i Sylwię Juszczak (serial "Barwy szczęścia").
Włosko-argentyńska produkcja "Drugie życie Lucii" (galeria) to opowieść o relacji łączącej dwie kobiety. Lucia ma poważne problemy ze zdrowiem, a w dodatku odkrywa, że zdradza ją mąż. Rzuca więc wszystko i wraz z przyjaciółką, Leą - z którą połączyła ją zmysłowa fascynacja - ruszają na koniec świata. Uciekają od mężczyzn, którzy ich nie rozumieją. Chciałyby zacząć wszystko od nowa. Czy wśród skał wybrzeża Patagonii, w magicznej krainie wielorybów, bohaterki znajdą rozwiązanie swoich problemów? Czy przeżyją tu oczyszczenie i przemianę duchową? Nawiązujący do najwybitniejszych osiągnięć Krzysztofa Kieślowskiego film Stefana Pasetto to nastrojowe i odważne kino kobiece.
Akcja niemieckiego dramatu "Jeśli nie my, to kto?" (recenzja / galeria) rozgrywa się we wschodnich Niemczech we wczesnych latach 60. ubiegłego wieku. W kraju panuje jeszcze spokój. Bernward Vesper rozpoczyna studia w Tuebingen. Chodzi na seminarium retoryki. Chce pisać. Noce spędza bezsennie przy maszynie do pisania. W międzyczasie próbuje bronić swojego ojca, pisarza o niechlubnej nazistowskiej sławie. Kraj, w którym Bernward żyje, topi się w przeszłości. Od zakończenia wojny minęło 15 lat, starzy naziści znowu robią karierę, nie mówi się o przestępstwach wojennych. Wtedy poznaje Gudrun Ensslin i jej przyjaciółkę Doerte. Gudrun i Bernward zostają uwikłani w zdarzenia, których nie da się kontrolować. Główna rolę w filmie w reżyserii Andresa Veiela gra znany z "Bękartów wojny" i thrillera "Salt" August Diehl.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Zastanawiasz się, jak spędzić wieczór? A może warto obejrzeć film? Sprawdź nasz repertuar kin!