Reklama

Reklama

"Vice", czyli kinowa odpowiedź na "House of Cards"

11 stycznia na ekrany polskich kin trafi "Vice" - nagrodzona sześcioma nominacjami do Złotych Globów opowieść o meandrach politycznej kariery Dicka Cheneya, wiceprezydenta za czasów George’a W. Busha.

11 stycznia na ekrany polskich kin trafi "Vice" - nagrodzona sześcioma nominacjami do Złotych Globów opowieść o meandrach politycznej kariery Dicka Cheneya, wiceprezydenta za czasów George’a W. Busha.
Nie do poznania? Christian Bale jako Dick Cheney /materiały dystrybutora

Scenarzysta i reżyser filmu Adam McKay (zdobywca Oscarów za "Big Short") był zdania, że historia Cheneya to przede wszystkim pretekst do podzielenia się refleksjami o uniwersalnych mechanizmach władzy. - Jestem przekonany, że kino, jak dotąd, niewiele opowiedziało na temat epoki, w której chwyty rodem z reklamy, marketing polityczny, manipulacja i dezinformacja zaczęły odgrywać kluczową rolę w naszej polityce. Dick Cheney był w centrum tych przemian - wyjaśniał swe intencje.

Niektórzy porównują ironiczny humor i często satyryczny ton, jakim posługuje się McKay, do dawnych dokonań Roberta Altmana. Podobnie jak w przypadku "Big Short", elementy komediowe i dramatyczne w "Vice" przenikają się i niejako uzupełniają. Producentka Dede Gardner ("Moonlight", "Selma") mówiła: - Moim zdaniem to bardziej film epicki niż biograficzny. W syntetycznym skrócie ujmuje czterdzieści lat amerykańskiej historii, tłumaczy, jak znaleźliśmy się w tym punkcie, w którym jesteśmy dzisiaj, mówi o zmianie mentalności i obyczajów.

Reklama

Reżyser przyznał, że pisał scenariusz z myślą o obsadzeniu w głównej roli Christiana Bale'a ("Mroczy Rycerz", "American Hustle", "Big Short"). - Nie wiem, cobym zrobił, gdyby nie zgodził się zagrać, albo z jakiegoś względu nie mógł. Bardzo możliwe, że film by nie powstał - wyznał.

"Vice" - historia człowieka, który konsekwentnie przeszedł drogę od poruszającego się zręcznie po waszyngtońskich korytarzach biurokraty do realnej władzy. Wiceprezydent USA za prezydentury George’a W. Busha był jednym z najpotężniejszych ludzi tamtego czasu i zmieniał swój kraj i świat tak skutecznie, że efekty jego działalności obserwujemy do dzisiaj. "Vice" to wielka aktorska metamorfoza Christiana Bale'a w roli Dicka Cheneya oraz fantastyczne role Sama Rockwella jako George'a W. Busha i Amy Adams jako Lynne Cheney.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Vice

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL