VI Festiwal Filmu Niemego w Krakowie
12 grudnia rozpocznie się w Krakowie VI Festiwal Filmu Niemego "Symfonia grozy". Na konferencji prasowej zorganizowanej w środę, 5 grudnia, w Centrum Filmowym Graffiti, organizatorzy spotkali się z dziennikarzami. Krzysztof Głuchowski, szef Graffiti oraz Jerzy Maśnicki i Kamil Stepan, krakowscy filmoznawcy i doktoranci Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, którzy od dłuższego czasu penetrują europejskie archiwa filmowe w poszukiwaniu zaginionych lub nieznanych polskich przedwojennych produkcji, opowiedzieli o programie festiwalu. A program tegorocznej imprezy zapowiada się imponująco.
"To jedyny festiwal promujący najstarszą sztukę filmową" - powiedział Krzysztof Głuchowski. "Wybierając filmy staraliśmy się, aby spełniały one trzy kryteria. Po pierwsze - aby były to dzieła wybitne, ważne; po drugie - aby były to filmy nigdy nie pokazywane w Krakowie, jak na przykład Lokator Alfreda Hitchcocka lub co najmniej mało znane; po trzecie wreszcie - aby wybrane tytuły nadawały się do poważnego odbioru, które nie straciły swej siły wyrazu" - dodał Kamil Stepan.
Festiwal zainauguruje w środę wieczorem, 12 grudnia, w kinie "Wanda", specjalny pokaz najstarszych polskich filmów, odnalezionych przez krakowskich filmoznawców w zagranicznych archiwach. Będą to: "Tajemnica pokoju nr 100" z 1914 roku, "Szpieg" z 1915 roku i "Jego ostatni czyn" z 1917 roku, z Polą Negri w roli głównej. Filmy te zostaną zaprezentowane publicznie po raz pierwszy, z towarzyszeniem 30-osobowej orkiestry symfonicznej X-Musique, którą założyli studenci krakowskiej Akademii Muzycznej.
"Wbrew opinii, że dawne polskie kino było złe okazuje się, że niektóre z tych filmów były pokazywane z powodzeniem za granicą i my teraz tam je odnajdujemy. Jeździmy do zagranicznych archiwów i szukamy najstarszych polskich filmów. Czasami cos znajdujemy. Krakowscy widzowie jako pierwsi zaobczą efekty tych poszukiwań" - stwierdził Jerzy Maśnicki.
Festiwal jest w tym roku w całości poświęcony filmom grozy, dreszczowcom oraz czarnym kryminałom. Zostaną zaprezentowane najwybitniejsze dzieła gatunku jak legendarny "Nosferatu - symfonia grozy" F.W. Murnaua czy "Kot i kanarek" P. Leniego.
W czasie festiwalu przewidzianych jest siedem koncertów towarzyszących projekcjom. Do filmów w tym roku zagrają m.in. VooVoo, Kaliber 44, Fisz i DJ M.A.D., Ścianka, Włodzimierz Kiniorski, Marek Chołoniewski, Leszek Możdżer i Tomasz Stańko.
Planowany jest również specjalny pokaz rosyjskich filmów grozy zaprezentowanych przez Państwowe Archiwum Filmowe Federacji Rosyjskiej GOSFILMOFOND - Rosyjska Noc Grozy. GOSFILMOFOND jest w tym roku laureatem Złotej Kłódki przyznawanej corocznie przez Kapitułę Niemą za popularyzację i ochronę najstarszych dzieł sztuki filmowej.
Krakowski Festiwal Filmu Niemego organizowany od sześciu lat wspólnie przez Centrum Filmowe Graffiti i Filmotekę Narodową jest jedyną tego typu imprezą w Polsce. Jego podstawową ideą jest prezentowanie największych i najciekawszych dzieł mistrzów początków kina połączone z jedyną w swoim rodzaju aranżacją muzyczną w wykonaniu współczesnych muzyków.
VI Festiwal Filmu Niemego "Symfonia grozy" zakończy się w niedzielę, 16 grudnia.