USA: Więcej ról dla mniejszości
Jak wynika z raportu sporządzonego przez Gildię Aktorów Amerykańskich (Screen Actors' Guild - SAG), w minionym roku aktorzy - przedstawiciele różnych mniejszości narodowych - byli reprezentowani w mediach lepiej niż w latach poprzednich. Procentowo najwięcej ról przybyło aktorom czarnoskórym i pochodzenia latynoskiego. Ogólny odsetek ról kinowych i telewizyjnych, które w 2002 roku przypadły mniejszościom, wyniósł 24,2%, czyli o 2,1% więcej niż w 2001 roku.
"Liczymy na to, że kiedyś doczekam dnia, w którym statystyka zatrudnienia będzie właściwie i pozytywnie odzwierciedlała rzeczywistość naszego zawodu" - stwierdziła Melissa Gilbert, prezes SAG.
Jak się okazuje, szczególne powody do zadowolenia powinni mieć przedstawiciele czarnej społeczności aktorskiej. Co prawda ilość przyznanych im ról zwiększyła się jedynie o 39, czyli o 1%, jednak podniosło to ich udział w aktorskim rynku do aż 15,5%. Tym samym odsetek zatrudnienia czarnoskórych aktorów ponownie okazał się wyższy niż procent czarnoskórej ludności USA, wynoszący nieco poniżej 13%.
"Wzrost liczby występów przed kamerami jest krzepiący, lecz pozostało nam jeszcze wiele do zrobienia" - skomentował Kweisi Mfume, prezes NAACP, organizacji zajmującej się obroną praw ludności kolorowej.
"Niewielka Ilość stanowisk z drugiej strony kamery wzbudza naszą troskę. Gdy nie ma osób na kluczowych stanowiskach, ludzi mogących podejmować rzeczywiste decyzje na temat projektów - nie ma też rzeczywistego postępu" - dodał Mfume.
Jeżeli chodzi o Latynosów, otrzymali oni w sumie 379 ról więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 1,2%. Stanowi to 6% wszystkich amerykańskich ról. Mniejszość latynoska w USA to aż 13,6% ludności, zatem trudno nie zauważyć, iż nie jest ona należycie reprezentowana na kinowych i telewizyjnych ekranach.
"Czy zadowala nas ten wzrost? Nie. Co prawda jest lepiej, niż było, więc powinniśmy być wdzięczni" - stwierdził Alex Nogales, prezes National Hispanic Media Coalition.
"Kiedy jednak weźmie się pod uwagę, jak długa droga do równouprawnienia jest jeszcze przed nami, muszę stwierdzić, iż całe pokolenia aktorów zostały zmarnowane, ponieważ nie mogły znaleźć pracy" - zastrzegł Nogales.
Udział Indian, czyli rdzennych Amerykanów, w aktorskim rynku spadł z 0,37% do 0,2%.
Aktorzy o korzeniach azjatyckich i wywodzący się z wysp Pacyfiku utrzymali odsetek w wysokości 2,5% wszystkich ról.
"Rzeczywistość jest gorsza, niż wskazują liczby. Mamy bowiem wrażenie, iż w sieciach telewizyjnych brak jest postępu nie tylko jeśli chodzi o ilość ról dla aktorów pochodzenia azjatyckiego. Także ich jakość, czego nie ujmuje raport SAG, jest bardzo niska" - skomentowała rezultaty zestawienia Karen Narasaki, prezes Asian American Media Coalition.
"Z wyjątkiem bardzo niewielu programów, w najlepszym razie są to występy gościnne" - sprecyzowała Narasaki, dodając, iż jej organizacja będzie współpracować z NAACP oraz latynoskimi i indiańskimi grupami nacisku na rzecz poprawy etnicznego zróżnicowania w telewizji.
Ze swojej strony, przedstawiciele pracodawców medialnych także odnieśli się do raportu SAG.
"W sprawie zróżnicowania możliwy jest postęp i zobowiązaliśmy się działać na jego rzecz. Niemniej jesteśmy dumni z już osiągniętych w tym zakresie rezultatów, widocznych chociażby dzięki inicjatywie pod nazwą Diversity Talent Showcases, która powstała we współpracy z SAG" - głosi oświadczenie stacji telewizyjnej CBS.
Podobną partnerską inicjatywą, o nazwie ABC Casting Project, zrealizowano w ABC Entertainment Television Group. Dzięki niej ludzie o różnych korzeniach etnicznych mogą zaprezentować swoje zdolności specjalistom od castingu ABC Entertainment i Touchstone Television.
"Jesteśmy szczęśliwi mogąc być częścią procesu, którego rezultatem jest wzbogacanie przemysłu rozrywkowego osobami o nieprzeciętych talentach" - można wyczytać w oświadczeniu ABC Entertainment Television Group.
"Fox jest dumny ze swoich wysiłków w zakresie promocji zróżnicowania zarówno w szeregach naszych artystów, jak i pracowników zarządu. Także w przyszłości będziemy działać na rzecz postępu" - brzmi oficjalne stanowisko Fox Broadcasting Co.
Raport SAG sporządzono na podstawie statystyki zatrudnienia w kinie i telewizji, nie uwzględniono w nim natomiast występów w reklamach i filmach animowanych.
W zestawieniu ujęto również podział ról ze względu na płeć i wiek.
Aktorki zagrały 38% ogólnej liczby ról. Kobiety stanowią jednak ponad 50% populacji Stanów Zjednoczonych.
Kobiety powyżej 40 roku życia otrzymały 29% wszystkich kobiecych ról, 2% więcej niż w 2001 roku. Raport stwierdził jednocześnie, że starszym kobietom trudniej było znaleźć zatrudnienie niż starszym mężczyznom.
W sumie osobom poniżej 40 roku życia przypadło 72% wszystkich ról.