Tylko kilku filmom udało się tego dokonać. Najlepsze z najlepszych?
96. ceremonia wręczenia Oscarów za rogiem. Eksperci i widzowie wyprzedzają się w typowaniach tegorocznych zwycięzców. W długiej historii rozdania tych prestiżowych statuetek było tylko kilka filmów, które w czterech kategoriach aktorskich zdobyły aż pięć nominacji. Po raz ostatni stało się to w 1976 roku. O jakich tytułach mowa?
Już w nocy z 10 na 11 marca poznamy laureatów najważniejszego filmowego wydarzenia roku - Oscarów. Oczy wszystkich zwrócone są na najbardziej prestiżowe kategorie. Oprócz "najlepszy film", ogromne emocje wzbudzają cztery kategorie aktorskie: najlepsi aktorzy i aktorki pierwszoplanowi oraz drugoplanowi.
W historii kina było tylko kilka przypadków filmów, które otrzymały aż pięć nominacji w czterech kategoriach aktorskich. Po raz ostatni stało się to w 1976 roku. Niektóre z nich uznawane są za najlepsze filmy wszech czasów. O jakich tytułach mowa?
Po raz pierwszy pięć nominacji aktorskich otrzymał dramat wojenny z 1942 roku - "Pani Miniver". Główną bohaterką filmu jest gospodyni domowa Kay Miniver. W tę rolę wcieliła się Greer Garson, która została nominowana do Oscara i wygrała kategorię najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Prestiżową statuetką została również nagrodzona Teresa Wright za zagranie drugoplanowej postaci, Carol Beldon. Pozostałe nominacje otrzymali: Walter Pidgeon, Henry Travers oraz May Whitty.
Podczas 23. ceremonii rozdania Oscarów, pięcioma nominacjami został wyróżniony klasyk - "Wszystko o Ewie" (1950), uznawany za najczęściej nominowany film w historii wręczania tych prestiżowych statuetek (otrzymał 14 nominacji, z czego wygrał 6 nagród). To opowieść o losach Eve Harrington, wschodzącej aktorki, która za wszelką cenę chce zrobić wszystko, żeby znaleźć się w centrum uwagi. Z pięciu nominacji aktorskich, film zdobył tylko jedną nagrodę. Doceniony został George Sanders za rolę Addisona DeWitta w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Nominację otrzymali: Anne Baxter, Bette Davis, Celeste Holm i Thelma Ritter.
Melodramat wojenny "Stąd do wieczności" z 1953 roku zdobył aż osiem Oscarów z trzynastu nominacji. Zwyciężył w prestiżowej kategorii - najlepszy film. Statuetką wyróżnieni zostali: najlepszy aktor drugoplanowy, Frank Sinatra, oraz najlepsza aktorka drugoplanowa - Donna Reed. Wśród nominowanych znaleźli się: Montgomery Clift, Burt Lancaster i Deborah Kerr.
Wielkim hitem 27. ceremonii rozdania Oscarów był film "Na nabrzeżach" w reżyserii Elii Kazan. Z dwunastu nominacji otrzymał aż osiem statuetek. Marlon Brando, który brawurowo wcielił się w główną postać byłego boksera, zdobył nagrodę dla najlepszego aktora, a Eva Marie Saint otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę Edie Doyle. Nominowani zostali także Lee J. Cobb, Karl Malden i Rod Steiger.
"Peyton Place" z 1957 roku to film, który otrzymał podwójne nominacje zarówno dla aktora drugoplanowego (Arthur Kennedy i Russ Tamblyn), jak i aktorki drugoplanowej (Hope Lange i Diane Varsi). Wyróżnienie powędrowało również do Lany Turner jako dla najlepszej aktorki w roli Constance, lecz film ostatecznie nie zdobył żadnej z nagród aktorskich.
Fabuła filmu "Tom Jones" z 1963 roku podąża śladami tytułowego bohatera, który robi wszystko, co w jego mocy, aby zdobyć miłość swojego życia, Sophie. Jednak różnice, związane z ich klasami społecznymi uniemożliwiają zakochanym bycie razem. Pomimo zdobycia nagrody dla najlepszego filmu, "Tom Jones" w kategoriach aktorskich skończył jedynie z nominacjami. Udało mu się dokonać nieprawdopodobnego wyczynu, jakim była potrójna nominacja w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa (Diane Cilento, Edith Evans i Joyce Redman). Film otrzymał także nominację dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (Albert Finney) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego (Hugh Griffith).
Tytułowi "Bonnie i Clyde" (1967) zostali oparci na prawdziwych postaciach. Bohaterowie zaczynają rabować banki i napadać na sklepy. Kradną i zabijają, ale oszczędzają biednych i słabych. Uczucie, które rodzi się między parą, pomaga im przetrwać bez względu na to, jak niebezpieczna jest ich podróż. Duet na zawsze zapisał się na kartach historii kinematografii, uznawany jest dziś za ikoniczny. Chociaż tytuł nie wygrał w najważniejszej filmowej kategorii, otrzymał pięć nominacji aktorskich. Estelle Parsons wróciła do domu ze statuetką za najlepszą aktorkę drugoplanową. Oprócz niej nominowali byli: Warren Beatty, Faye Dunaway, Gene Hackman i Michael J. Pollard.
"Ojciec chrzestny II" (1974) przez rzeszę ekspertów, krytyków i widzów uznawany jest za najlepszy film wszech czasów. Udało mu się powtórzyć sukces pierwszej części. Jeśli chodzi o rozdanie oscarowe, pierwsza część zdobyła 10 nominacji i 3 zwycięstwa, a część druga otrzymała 11 nominacji i wygrała w sześciu kategoriach. Nagrodzono Roberta De Niro za rolę młodego Vito Corleone. Tym samym pokonał w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy Michaela V. Gazzo i Lee Strasberga. Nominowano również Ala Pacino jako najlepszego aktora pierwszoplanowego i Talię Shire jako najlepszej aktorki drugoplanowej.
"Sieć" (1976) to jedno z wielu arcydzieł reżysera Sidneya Lumeta. Opowiada historię prezentera Howarda Beale’a, który po 25 latach został zmuszony do przejścia na emeryturę ze względu na podeszły wiek. Dowiedziawszy się o tym, oświadcza, że zakończy swoje życie podczas swojej pożegnalnej audycji.
Choć film ostatecznie przegrał w najważniejszej kategorii na rzecz "Rocky’ego", wygrał w trzech z czterech kategoriach aktorskich. Peter Finch otrzymał nagrodę jako najlepszy aktor pierwszoplanowy, Faye Dunaway otrzymała statuetkę, również za główną rolę i Beatrice Straight wygrała jako najlepsza aktorka drugoplanowa. Film zdobył także drugą nominację dla najlepszego aktora pierwszoplanowego (William Holden) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego (Ned Beatty).
Czytaj więcej: Ten pies podbił Hollywood. Mówią, że powinien dostać nominację do Oscara