Reklama

Twardziel na miarę XXI wieku

W piątek, 7 października, na polskich ekranach zadebiutował nowy film Jasona Stathama ("Elita zabójców"), aktora kontynuującego najlepsze tradycje kina akcji spod znaku Sylvestra Stallone'a i Bruce'a Willisa.

Wielki błękit

Reklama

Statham zaistniał za sprawą filmów Guy'a Ritchie'ego. Zagrał u niego w "Porachunkach", "Przekręcie" i "Revolverze". Szeroka publiczność poznała go natomiast dzięki seriom "Transporter" i "Adrenalina". Ostatnio rekordy popularności biła produkcja "Niezniszczalni", w której artysta wcielał się w jedną z głównych ról.

Jak to się stało, że ten usportowiony Brytyjczyk trafił do kina?

Jason Statham urodził się 12 września 1967 roku w Chesterfield. Jest synem pary niezbyt utalentowanych wokalistów i tancerzy, dorabiających w klubach. Dosyć szybko wyprowadził się z domu, nie chcąc kontynuować drogi swojego ojca, który poza "sztuką" zajmował się głównie ulicznym handlem.

W szkole podstawowej młody Jason poznała Vinny'ego Jonesa, którego kilka lat później ściągnął zresztą do kina. Początkowo to jednak Jones zainteresował Stathama swoją pasją, którą był futbol.

Przez kilka lat przyszły gwiazdor uprawiał piłkę nożną, ale w międzyczasie zainteresował się innym sportem, który pochłonął go bez reszty. Mowa o nurkowaniu, w którym artysta osiągnął prawdziwe mistrzostwo, zajmując w 1992 roku 12. miejsce na Mistrzostwach Świata.

Celebrycka kariera Jasona rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90., gdy podczas jednego z treningów na stadionie wypatrzył go agent, specjalizujący się we współpracy ze sportowcami. Dzięki niemu Statham podpisał swój pierwszy kontrakt z jedną z ubraniowych marek.

Bacon i Turkish

Podczas pracy dla niej, poznał Guy'a Ritchie'ego, planującego właśnie swój pełnometrażowy debiut. Gdy reżyser dowiedział się o przeszłości modela, pomagającemu niegdyś ojcu w sprzedaży na "czarnym rynku", postanowił powierzyć mu rolę Bacona w swojej komedii kryminalnej o dźwięcznym tytule "Lock, Stock and Two Smoking Barrels" (u nas funkcjonującej jako "Porachunki"). Obraz został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez widzów, jak i krytyków, dzięki czemu Statham postanowił kontynuować swoją przygodę z kinem.

Przełomem w jego karierze okazała się kolejna rola u Ritchie'ego. Tym razem Statham wcielił się w ulicznego naciągacza i fascynata nielegalnych walk bokserskich w filmie "Przekręt" (2000). Dodatkowym plusem tej roli była praca u boku takich gwiazd kina, jak: Brad Pitt, Benicio Del Toro czy Dennis Farina, a także fakt, że "Przekręt" zarobił w kinach 80 milionów dolarów.

W tym samym roku Statham wystąpił też w produkcji "Za wszelką cenę" w towarzystwie gwiazd muzyki: Ja Rule, Prasa i Faith Evans.

Rok później mogliśmy oglądać go w komediodramacie "Mecz ostatniej szansy" z Vinniem Jonesem (z którym spotkał się na planie już po raz trzeci - po wspomnianych filmach Ritchie'ego).

Po tym obrazie Statham uznał, że jest już gotowy na podbój Hollywood, przeniósł się do Los Angeles, a jego pierwszymi rolami były drugoplanowe kreacje w: horrorze Johna Carpentera "Duchy Marsa" i sensacyjnym "Tylko jeden" (oba z 2001 roku).

Zobacz zwiastun genialnego "Przekrętu":


Filmowe serie

Ważniejszy dla artysty był jednak z pewnością rok 2002, gdy zaangażowano go do roli Franka Martina w obrazie akcji "Transporter". Na planie niezwykle przydała się sportowa przeszłość Stathama, a także jego umiejętności w zakresie sztuk walki (uczył się kung fu, karate i kick-boxingu). Dzięki nim przy większości niebezpiecznych scen nie musiał korzystać z pomocy kaskaderów.

"Transporter" okazał się sporym sukcesem i zaowocował dwoma sequelami z 2005 i 2008 roku.

W międzyczasie aktor zagrał także w filmach: "Włoska robota" (2003), obrazie inspirowanym klasycznym kryminałem z 1969 roku (wcielił się w nim w "Przystojnego Roba") , "Zakładnik" Michaela Manna (jedynie epizod) i "Komórka" (oba z 2004 roku), gdzie po raz pierwszy powierzono mu rolę "czarnego charakteru".

W 2005 roku - oprócz kolejnego "Transportera" - mogliśmy go też oglądać w thrillerze "Teoria chaosu", u boku m.in. Ryana Phillippe i Wesley'a Snipesa oraz w niezależnym melodramacie Huntera Richardsa - "London"

Pojawił się też po raz kolejny - tym razem w absolutnie głównej roli - u Guy'a Ritchie'ego w jego kolejnej produkcji zatytułowanej "Revolver". Obraz okazał się jednak komercyjną i artystyczną porażką. Artysta powetował ją sobie udziałem w kolejnym filmie akcji "Adrenalina" (2006), w którym jako Chev Chelios musiał prowokować różne sytuacje powodujące wydzielania się tytułowego hormonu. Produkcja doczekała się sequela w 2009 roku o wiele mówiącym podtytule "Pod napięciem".


Niezniszczalny

2007 rok nie był już tak udany dla Stathama - zagrał w niespecjalnie dobrym filmie akcji "Zabójca", na planie którego po raz kolejny spotkał się z Jetem Li oraz w produkcji fantastyczno-przygodowej "Dungeon Siege: W imię króla".

Następnie skupił się na obrazach, w których mógł zaprezentować swoje możliwości kaskadersko-motoryzacyjne. Poza trzecią już częścią "Transportera", pojawił się więc w "Angielskiej robocie", opartej na faktach opowieści o napadzie na bank na londyńskiej Baker Street w 1971 roku, oraz "Death Race: Wyścigu śmierci" (wszystkie z 2008 roku), gdzie zagrał mistrza wyścigów NASCAR, niesłusznie skazanego za morderstwo i zmuszonego do udziału w tytułowych zawodach.

Kolejna propozycja dla Stathama padła z ust samego Sylvestra Stallone'a. Gwiazdor "Rocky'ego" i "Rambo", widząc rosnącą sławę Brytyjczyka, zaproponował mu udział w swoim projekcie, będącym swoistym hołdem dla gwiazd kina akcji lat 80. i 90. W "Niezniszczalnych" udało się Sly'owi zebrać takie sławy, jak Dolph Lundgren, Mickey Rourke, Eric Roberts, a nawet Bruce Willis i Arnold Schwarzenegger. Wraz z Jetem Li (po raz kolejny) Statham reprezentował "młode gwiazdki" tego typu produkcji.

Film okazał się olbrzymim sukcesem kasowym - największym w dotychczasowej karierze Anglika (łącznie jego obrazy przyniosły już miliard dolarów zysku) - i w efekcie w przyszłym roku na ekranach pojawi się jego sequel.


Co dalej?

W 2010 roku Statham zagrał też w amerykańskim remake'u dzieła, które, podobnie zresztą jak oryginał, wyreżyserował Géla Babluani zatytułowanym "13". Obraz mimo gwiazdorskiej obsady (m.in. Mickey Rourke, Ray Winstone, Michael Shannon, Alexander Skarsgard, a nawet 50 Cent) okazał się jednak wyraźnie słabszy niż jego starszy o 5 lat pierwowzór.

Obecnie Stathama możemy oglądać we wspomnianej "Elicie zabójców", gdzie partnerują mu Robert De Niro i Clive Owen. W tym roku premiery miały też dwa inne obrazy z jego udziałem: film akcji "Mechanik: prawo zemsty" oraz thriller "Blitz".

Obecnie artysta pracuje m.in. na planie nowej produkcji Taylora Hackforda ("Adwokat diabła", "Ray"), będącej ekranizacją prozy Sir Ranulpha Fiennesa, zatytułowanej "Parker".

Prywatnie Statham związany był ostatnio z modelką i aktorką Kelly Brook oraz piosenkarką Sophie Monk. Teraz spotyka się z gwiazdą nowej części "Trasformers" Rosie Huntington-Whiteley.

Trzeba też przyznać, że aktor ma sporo dystansu do swojego zawodu i granych przez siebie bohaterów. Po premierze filmu "Niezniszczalni" powiedział: "Nie dostanę Oscara za 'Adrenalinę', ani prawdopodobnie za żaden z filmów, w którym zagram, ale co z tego".


TOP 5 Jasona Stathama:

5. "Transporter 3" - Szybkie samochody pościgi, solidna dawka adrenaliny, seks, ostra broń oraz piękne kobiety, czyli wszystko czego pragną prawdziwi mężczyźni. Frank Martin (Statham) otrzymuje zlecenie od Roberta Kneppera - ma dostarczyć bez zbędnych pytań nietypową przesyłkę, którą jest córka ukraińskiego urzędnika.

4. "Angielska robota" - Opowieść o legendarnym już napadzie na bank na londyńskiej Baker Street w 1971 roku. Statham w roli Terry'ego, szemranego handlarza samochodów.

3. "Niezniszczalni" - Grupa najbardziej niebezpiecznych i wysoko wyspecjalizowanych najemników wyrusza z misją, której nikt inny nie odważył się przyjąć. Statham wciela się w rolę byłego żołnierza SAS, biegłego w posługiwaniu się białą bronią.

2. "Porachunki" - Czterech londyńskich cwaniaczków wpada w poważne kłopoty kiedy przegrywają 500 tysięcy funtów. To debiut Stathama w roli Bacona, jednego z czwórki przyjaciół-gangsterów, którzy decydują się zagrać w pokera z miejscowym gangsterem.

1. "Przekręt" - Dwaj amatorzy nielegalnych walk bokserskich, Turkish (Statham) i Tommy tracą swojego zawodnika. Pozyskują więc do współpracy Cygana (Pitt), który zawodzi pokładane w nim nadzieje i wygrywa walkę, którą miał przegrać. Turkish i Tommy ściągają na siebie gniew miejscowego gangstera...

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Akcji | \ Film | twardziel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje