Trzy nowe sale kinowe w Łodzi. Ich nazwy są nieprzypadkowe. Co oznaczają?
W Łodzi swoją działalność rozpocznie nowe kino. "Nie zabraknie precyzyjnie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów" - zapowiada Rafał Syska, dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Trzy sale kinowe są częścią EC1 NCKF. Ich nazwy nie są przypadkowe - co oznaczają?
W ostatni piątek roku, 29 grudnia, swoją działalność zainauguruje nowe kino w Łodzi. Trzy sale uzupełnią ofertę działającego w EC1 Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF). Nowe kino składa się z trzech sal, których nazwy nawiązują do dawnych, nieistniejących już łódzkich kin.
Największa z nich - Odeon - ma na widowni 169 miejsc i oprócz regularnych projekcji filmowych ma gościć premiery, przeglądy, a także spotkania z twórcami oraz specjalne pokazy. Pozostałe dwie - Urania i Luna - to kameralne sale dla 49 widzów. Każda została wyposażona w najnowocześniejszy sprzed projekcyjny i dźwiękowy.
W nowych salach kinowych widzowie będą mogli poznawać klasykę światowego kina, filmy niedostępne w multipleksach i twórczość najwybitniejszych reżyserów współczesnego kina. Prezentowane będą zarówno pełnometrażowe fabuły, jak i dokumenty, krótkie metraże i animacje.
"Dzięki powiązaniu pokazów z wystawami filmowymi i działalnością centrum edukacji audiowizualnej NCKF-u widzowie otrzymają kompleksową ofertę filmową na najwyższym poziomie merytorycznym i technicznym. Oczywiście nie zabraknie precyzyjnie wyselekcjonowanych filmów z bieżącej dystrybucji oraz dzieł z krążących po Polsce festiwali i przeglądów" - zapowiedział dyrektor Narodowego Centrum Kultury Filmowej Rafał Syska.
"Kino NCKF stanie się też domem dla lokalnych inicjatyw filmowych i salą pokazów premierowych dla filmów wyprodukowanych przez Łódzki Fundusz Filmowy" - dodał.
Pokazom filmów mają towarzyszyć spotkania z twórcami, filmoznawcami, krytykami sztuki i przedstawicielami różnych dziedzin akademickich. W planach są też specjalne pokazy dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, a także uruchomienie akademii filmowej.
"W dzisiejszych czasach każdy film prędzej czy później możemy zobaczyć na platformie streamingowej, ale kino to doświadczenie jego magii, przeżycia, które w nas zostają. To kino znajduje się w instytucji kultury, więc jest powiązane zarówno z naszymi wystawami stałymi, jak i salami edukacyjnymi" - podkreślił dyrektor łódzkiego EC1 Błażej Moder.
Działalność zainauguruje w piątek, 29 grudnia, przedpremierowa projekcja nagradzanego na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni filmu "Imago" oraz zdobywcy Grand Prix w Cannes "Strefa interesów".
Kino uzupełnia ofertę otwartego w połowie października tego roku Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. W jego skład wchodzą m.in. wystawy stałe - "Kino Polonia" i "Materia kina" przedstawiające historię polskiej kinematografii oraz umożliwiające wcielenie się w rolę filmowców i doprowadzenie do premiery swojego filmu.
W ofercie edukacyjnej placówki są też studia: efektów specjalnych, animacji, telewizyjne i dźwięku. Całość ma dopełnić dwupoziomowa biblioteka filmowa i trzecia wystawa stała "Mechaniczne oko", która w steampunkowej scenografii ma opowiadać o przemianach w technologiach audiowizualnych.