Reklama

Reklama

Tonya Harding: Królowa lodu

Drzemał w niej wrodzony talent do jazdy figurowej na łyżwach, mogła mieć wszystko sukces, sławę i pieniądze... Jednak przez lata swojej kariery Tonya Harding stąpała po naprawdę cienkim lodzie...2 marca do kin trafi film "Jestem najlepsza. Ja, Tonya", oparty na historii życia łyżwiarki.

Margot Robbie w scenie z filmu "Jestem najlepsza. Ja, Tonya"

Swoją przygodę z łyżwiarstwem figurowym rozpoczęła jako trzylatka i bardzo szybko zaczęła wyróżniać się na tle innych - pierwszy konkurs wygrała w wieku pięciu lat. Wybitna technicznie, niezwykle zwinna, silna i szybka, triumfowała na kolejnych Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych.

Niestety z taką samą prędkością, z jaką pięła się po drabinie sukcesów, zaczęła z niej spadać. Niepokorna i niestabilna emocjonalnie Tonya zaczęła zaliczać coraz więcej wpadek. Jej życie prywatne zaczęło mocno wpływać na formę na treningach, a to przekładało się na coraz gorsze noty podczas zawodów.

Reklama

Najbardziej spektakularną porażką była ta podczas Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer w 1994 roku. Harding przerwała swój występ, tłumacząc, że pękło jej sznurowadło. Jury pozwoliło jej zaprezentować się jeszcze raz, jednak sparaliżowanej stresem Harding nie poszło zbyt dobrze. W efekcie zajęła ósme miejsce, a jej odwieczna rywalka Nancy Kerrigan drugie.

To właśnie rywalizacja z Kerrigan ściągnęła Tonyę na dno. Harding coraz gorzej radziła sobie z presją słabych wyników i chciała odegrać się na rywalce. Nikt jednak nie spodziewał się jak daleko zdolna jest się posunąć w walce o medale. Gdy jej główna konkurentka w amerykańskiej drużynie została zaatakowana przez nieznanego sprawcę, jeszcze nikt nie podejrzewał, że była to cynicznie zaplanowana napaść, która miała utorować Harding drogę do olimpijskiego tryumfu.

Film zajął drugie miejsce w plebiscycie publiczności na Festiwalu w Toronto, a Margot Robbie i Allison Janney wymieniane są wśród faworytek do aktorskich Oscarów. Ta druga ma już na koncie Złoty Glob za rolę matki Harding.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje