Reklama

Tom Blyth wystąpi w ekranizacji "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya

Gwiazdor filmu "Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży", Tom Blyth, zagra główną rolę w ekranizacji powieści Ernesta Hemingwaya "Pożegnanie z bronią". Za kamerą stanie Michael Winterbottom ("9 songs", "Tristram Shandy. Wielka ściema").

Gwiazdor filmu "Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży", Tom Blyth, zagra główną rolę w ekranizacji powieści Ernesta Hemingwaya "Pożegnanie z bronią". Za kamerą stanie Michael Winterbottom ("9 songs", "Tristram Shandy. Wielka ściema").
Tom Blyth /Emma McIntyre /Getty Images

28-letni Tom Byth wcieli się w postać amerykańskiego porucznika Frederica Henry'ego, który służy w korpusie ambulansów armii włoskiej podczas pierwszej wojny światowej, gdzie zakochuje się w angielskiej pielęgniarce Catherine Barkley. Ich namiętny romans zostaje jednak przyćmiony przez okropności wojny.

Opublikowane w 1929 roku "Pożegnanie z bronią" jest uznawane za jedną z najlepszych powieści XX wieku. 

Pisząc "Pożegnanie z bronią", Hemingway inspirował się własnymi doświadczeniami wojennymi. W tej porywającej, na wpół autobiograficznej prozie w oszczędnym stylu oddaje surowe realia wojny, jej bezsensowność oraz bezmyślne okrucieństwo, a także cierpienie kochanków uwięzionych w kleszczach sił wyższych niż pragnienia jednostki. Nakreślony przez niego portret głównego bohatera odzwierciedla osamotnienie i rozczarowanie przedstawicieli "straconego pokolenia" - ludzi, którzy wkroczyli w dorosłość podczas pierwszej wojny światowej - czytamy na stronie wydawnictwa Marginesy, które wydało książkę Hemingwaya.

Reklama

Tom Blyth jako Frederic Henry w ekranizacji "Pożegnania z bronią"

Michael Winterbottom przypomniał w komunikacie prasowym, że Hemingway twierdził, iż powieści są jak góra lodowa. "Czytelnik widzi tylko wierzchołek znajdujący się nad powierzchnią wody, ale wyczuwa, co znajduje się pod spodem" - reżyser powtórzył tezę autora "Pożegnania z bronią". "Chcę, by nasz film był bliski postulatowi Hemingwaya - bezpośredni, surowy i naturalny. W osobie Toma Blytha znaleźliśmy idealnego Frederica Henry'ego" - podkreślił Winterbottom.

Tom Blyth wyznał zaś, że jest nie tylko wieloletnim fanem twórczości Hemingwaya, ale też admiratorem filmów Winterbottoma, nazywając ekranizację "Pożegnania z bronią" "projektem marzeń".  "Michael perfekcyjnie zaadaptował książkę na potrzeby filmu, z precyzją wychwytując wszystkie jej niuanse" - Blyth pochwalił scenariusz.

Projekt powstaje ze wsparciem spadkobierców pisarza: wnuków Brendana Hemingwaya i Patricka Hemingwaya Adamsa oraz synowej autora - Angeli Hemingway Charles.

"Pożegnanie z bronią" zostało dotychczas dwukrotnie przeniesione na kinowy ekran: w 1932 roku przez Franka Borzage'a (z Garym Cooperem w głównej roli) oraz w 1957 roku przez Johna Houstona i Charlesa Vidora (z Rockiem Hudsonem jako Frederickiem Henrym). W 1966 roku powstał także brytyjski miniserial, w którym wystąpili George Hamimlton i Vanessa Redgrave.

Tom Blyth: Będzie o nim głośno

Tom Blyth urodził się 2 lutego 1995 roku w Birmingham. Jest absolwentem renomowanej uczelni Juilliard w Nowym Jorku. Po raz pierwszy pojawił się na ekranie w 2010 roku w niewielkich rolach w dramacie "Toksyczna miłość" oraz kostiumowym "Robin Hoodzie" Ridleya Scotta.

Następnie wystąpił w takich produkcjach, jak: "Fibs" (2014) oraz "Scott and Sid" (2016). W 2021 roku zagrał w biograficznym dramacie wojennym "Błogosławieństwo" Terrence'a Daviesa.

Pierwszą główną rolę otrzymał w zeszłorocznym serialu "Billy The Kid", wcielając się w tytułowego bandytę i rewolwerowca. Blyth jest też gwiazdą filmu "Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży", w którym kreauje postać młodego Coriolanusa Snowa.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Michael Winterbottom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy