Tolerancja i tożsamość w Koszalinie
W dniach 20-24 czerwca 2006 roku w Koszalinie znowu niepodzielnie rządzić będzie młode kino! W tych dniach odbędzie się bowiem 25. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych -Młodzi i Film. Hasło tegorocznej, jubileuszowej edycji to "Tolerancja i tożsamość". Organizatorami są: Miasto Koszalin oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
W trakcie pięciu festiwalowych dni będzie można zobaczyć ponad 120 filmów, w tym około 40 fabularnych. Filmy prezentowane będą w dwóch konkursach: międzynarodowym debiutów filmowych oraz w krajowym etiud studenckich. do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano 18 filmów, w tym m.in. znana już publiczności "Oda do Radości" trojga debiutujących polskich reżyserów: Anny Kazejak, Jana Komasy i Macieja Migasa. Ponadto do konkursu zgłoszone zostały filmy m.in. z RPA, Francji, Węgier, Bośni i Hercegowiny i Szwecji.
Filmy prezentowane też będą w ramach wielu zaplanowanych pokazów specjalnych m.in. retrospektywy filmów Agnieszki Holland, przeglądu izraelskich filmów fabularnych i dokumentalnych "Israel: Life and people behind the posters", przeglądu filmów chińskich "Dziewiąta muza mieszka też w Chinach", przeglądu pozakonkursowych debiutów fabularnych "Obrazy ze świata", czy przegląd filmów z zaprzyjaźnionego festiwalu DokumentArt w Neubrandenburgu "Świat jaki jest".
Swoje miejsce podczas festiwalu znalazły też krótsze formy filmowe. W konkursie o Malego Jantara 2006 zobaczyć będzie można 37 etiud studenckich. Poza tym zaplanowane są m.in. przegląd etiud szkół filmowych z Wiednia, Kijowa i Goeteborga "Dobrego kina uczą wszędzie", przegląd nowel fabularnych "Filmy za 100 tysięcy", czy przegląd filmów krótkometrażowych i dokumentalnych "Shorty mają się dobrze".
Zaplanowanych jest również ponad 20 imprez towarzyszących: koncertów, wystaw i spektakli.
Niewątpliwie wielkim wydarzeniem będzie koncert muzyki filmowej Henri'ego Seroki "Credo" w wykonaniu orkiestry Filharmonii Koszalińskiej i Chóru Politechniki Szczecińskiej, który odbędzie się w Amfiteatrze w trakcie ceremonii zakończenia Festiwalu.
Tradycyjnym już wyróżnikiem koszalińskiego festiwalu są dyskusje po pokazach filmowych Szczerość za szczerość - forum dialogu twórców filmowych z widzami, spotkania o niepowtarzalnej atmosferze. W tym roku poprowadzi je m.in. krytyk filmowy Wojtek Kałużyński. Specyficzną rangę dyskusjom "Szczerość za szczerość", które dla bardzo wielu osób są tym, co festiwal w Koszalinie czyni niepowtarzalnym, nadał Zygmunt Kałużyński w 1981 r. Prowadzone przez niego dyskusje cieszyły się takim powodzeniem, że po raz pierwszy przeniesiono je wtedy do sali kinowej.
Pokazom towarzyszyć będą różnego rodzaju warsztaty. "Laboratorium Scenariuszowe" pod opieką doświadczonych twórców pomoże młodym scenarzystom napisać dobry tekst filmu pełnometrażowego. Ciekawe mogą okazać się również warsztaty uczące montażu filmowego.
Pierwszy Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych odbył się w 1973 roku.