Reklama

Tofifest 2024: "Dracula" i sekcja "Niepokorne" w Toruniu

Wieczna miłość - "Dracula" Francisa Forda Coppoli będzie tegorocznym motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze w Toruniu. Festiwal odbędzie się w dniach 25-30 czerwca.

Wieczna miłość - "Dracula" Francisa Forda Coppoli będzie tegorocznym motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze w Toruniu. Festiwal odbędzie się w dniach 25-30 czerwca.
Plakat festiwalu Tofifest 2024 /materiały prasowe

Tofifest 2024: Wieczna miłość i "Dracula" Coppoli

Kiedy w głowie irlandzkiego pisarza Brama Stokera zakiełkował pomysł na "Draculę", nikt nie podejrzewał, że stworzy on jednego z najbardziej kultowych bohaterów kultury masowej. Fascynacja tytułowym hrabim Vladem Draculą zawładnęła twórcami, nie tylko kina, na wiele lat.

W tym roku o wampirach będzie głośno także w Toruniu. Organizatorzy ogłosili właśnie, że "wybitna kreacja Gary'ego Oldmana i wizja ogarniętego wiecznym uczuciem niespełnionej miłości Draculi, którą podarował nam Francis Ford Coppola, stanowią motyw przewodni 22. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest".

Reklama

Po postać Draculi sięgnęli m.in. Friedrich Wilhelm Murnau, Tod Browning oraz Werner Herzog. Jednak film "Dracula" z 1992 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli, z wybitną rolą Gary'ego Oldmana i muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara, najbardziej zapisał się w pamięci kinomanów.

"Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. (...) Dlatego tegoroczny Tofifest opowie o Everlasting Love - miłości wiecznej i ponadczasowej - w sposób przewrotny. Przez filmowe okulary Gary'ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. (...) Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu" - mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest.

"Niepokorne": Niezwykłe ludzkie historie ze wszystkich stron świata

W ramach sekcji "Niepokorne", flagowej części Tofifestu, pokazane zostaną niezwykłe ludzkie historie z różnych stron świata. Głos zabiorą bohaterowie, którzy imponują swoją odwagą, charakterem oraz podejmowanymi na co dzień wyzwaniami. Kuratorem pasma jest dziennikarz, krytyk filmowy Artur Zaborski.

"W tym roku w sekcji przyjrzymy się losom znanej z 'Sukcesji' Hiam Abbas, zapomnianej historii Libanu czy kryzysowi na granicy Polski i Białorusi. Wszystko to w nieoczywisty i bezkompromisowy sposób" - zapowiada kurator sekcji.

Co widzowie zobaczą w tej sekcji? Dzięki "Bye Bye Tiberias" widzowie poznają losy Hiam Abbas, gwiazdy "Sukcesji", która dla spełnienia marzeń porzuciła rodzinę w Palestynie. Myriam El Hajj w "Diaries From Lebanon" naświetla przemilczaną historię Libanu, ryzykując, że jej film nigdy nie zostanie pokazany w jej ojczyźnie. W "The Mother of All Lies" Asmae El Moudir kieruje kamerę na swoją rodzinę i odkrywa, jak polityka kraju pozbawiała możliwości spełniania się kolejnych członków jej familii. W "Teaches of Peaches" pokazana zostanie trasa koncertowa tytułowej piosenkarki, która od dawna żyje na własnych zasadach. Dokument "Las" Lidii Dudy śledzi losy polskiej rodziny, którą dopadł kryzys na granicy z Białorusią - zapowiadają organizatorzy Tofifest.

22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca. Projekcje festiwalowe zaplanowano w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Tofifest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy