Reklama

"The Dead Don't Die": W końcu dobre rozpoczęcie festiwalu w Cannes?

Chociaż festiwal w Cannes jest jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie filmu, jego niechlubną tradycją stały się nieudane filmy otwarcia. Wystarczy przypomnieć te z poprzednich lat: "Wszyscy wiedzą" Asghara Farhadiego, "Kobiety mojego życia" Arnauda Desplechina i "Śmietanka towarzyska" Woody'ego Allena okazały się zawodem dla widzów i krytyków. Czy "The Dead Don't Die" Jima Jarmuscha jest wyjątkiem od reguły?

Jim Jarmusch podczas festiwalu w Cannes w 2019 roku

Film Jarmuscha, który bierze także udział w konkursie głównym festiwalu w Cannes, wzbudził mieszane odczucia wśród zgromadzonej w pałacu festiwalowym publiczności. Ostatecznie uznano go za film przyjemny, ale bez szans na Złotą Palmę.

Reklama

Krytycy zaznaczają, że "Dead Don't Die" nie jest filmem tak udanym, jak ostatnie dzieła reżysera: "Tylko kochankowie przeżyją" i "Paterson". David Ehrlich z serwisu "IndieWire" stwierdził, że fabuła rozwija się bardzo powoli - nawet jak na standardy Jarmuscha.

Ogromna większość recenzji nie szczędzi miłych słów obsadzie filmu. Krytycy chwalą Billa Murray'a, Adama Drivera i Chloe Sevigny, którzy wcielają się w trójkę policjantów, ratujących małe miasteczko przed inwazją zombie.

Największe pochwały otrzymała jednak Tilda Swinton, która zagrała szkocką pracownicę prosektorium. Uwagę krytyków zwrócił także Iggy Pop, który wcielił się w uzależnionego od kawy nieumarłego.

Ehrlich twierdzi w swojej recenzji, że zabawny film Jarmuscha jest miłym lekarstwem na nieznośny i bezcelowy melodramatyzm serialu "The Walking Dead".

Owen Gleiberman z "Variety" potwierdza, że film prezentuje absurdalne poczucie humoru, do którego przyzwyczaił swoich fanów reżyser.

Z kolei Todd McCarthy z "The Hollywood Reporter" zapewnia, że "The Dead Don' Die" - mimo komediowego charakteru - powinno zadowolić wielbicieli kina gore.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Jim Jarmusch | Cannes 2019

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje