Tablica ku czci Hasa
Tablicę poświęconą zmarłemu w 2000 roku wybitnemu reżyserowi Wojciechowi Hasowi, odsłonięto w piątek, 21 października, w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Has zrealizował we wrocławskiej wytwórni dziewięć swoich filmów, w tym kultowy "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Jak być kochaną" i "Lalkę" według powieści Bolesława Prusa.
Uroczystość rozpoczął odegrany na trąbce motyw z filmu Hasa "Pożegnania". Dyrektor wytwórni, Adam Słodkowski powiedział, że dzięki tej tablicy "dobry duch Hasa będzie czuwał nad wytwórnią".
Na ścianie głównego budynku zawisła metrowej długości tablica ,w formie taśmy filmowej i popiersie Hasa. Widnieją tam także tytuły filmów, które nieżyjący reżyser stworzył we Wrocławiu.
Autorem tablicy jest znany artysta Stanisław Wysocki.
W holu wytwórni można obejrzeć m.in. kamerę reżysera i kostiumy z jego filmów, w tym suknię Beaty Tyszkiewicz z "Lalki" i kostium, w którym Zbigniew Cybulski grał w "Rękopisie znalezionym w Saragossie".
W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym bliscy współpracownicy Hasa, aktorzy i reżyserzy m.in. Sylwester Chęciński i Waldemar Krzystek.
"Has był królem tej wytwórni. On mieszkał, żywił się i tworzył w tych murach" - wspominał Gerard Nowak, dyrektor wrocławskiej wytwórni w latach 60..
Pomysłodawczynią upamiętnienia tego wybitnego filmowca jest jego żona, znana wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka.
Uroczystość zakończyła projekcja filmów: "Pismak", w reżyserii Hasa oraz "Ciało moje" Jacka Podgórskiego - laureata nagrody Wojciecha Hasa na festiwalu Camerimage 2004, ufundowanej przez żonę reżysera.