Reklama

Szwedzkie Oscary dla filmu z Grochowską

Rozgrywający się w Polsce film "Ninas resa" czyli "Podróż Niny" zdobył dwa szwedzkie "Oscary" - jako najlepszy film i za najlepszy scenariusz. Doroczne nagrody Guld Bage (Złote Chrabąszcze) wręczano w poniedziałek, 30 stycznia, w Sztokholmie. Film w reżyserii Niny Einhorn, zarazem córki tytułowej bohaterki filmu, również Niny - dr Niny Einhorn, rozgrywa się w całości w Polsce, w Warszawie. Rolę Niny gra Agnieszka Grochowska ("Tylko mnie kochaj", "Pręgi").

Ponadto w filmie, do którego zdjęcia robiono na warszawskiej Pradze, występują m.in. Maria Chwalibóg, Andrzej Brzeski i Paweł Iwanicki.

"Podróż Niny" to autobiograficzna opowieść młodej dziewczyny ze spolonizowanej żydowskiej rodziny z Łodzi, która wraz z bliskimi trafia do warszawskiego getta. Tam zdaje maturę, przeżywa pierwszą miłość i tam przechodzi przez koszmar likwidacji dzielnicy żydowskiej.

Wraz z matką i bratem udaje się jej przedostać na polską stronę. Matka ginie na Starym Mieście podczas Powstania Warszawskiego. Ona zaś z bratem, ukrywani na obrzeżach miasta, docierają po upadku Powstania na wieś, skąd po ucieczce Niemców wracają do Łodzi.

Reklama

Po wojnie Nina, już jako studentka medycyny, wyjeżdża do Danii. Tam spotyka przyszłego męża, Jerzego Einhorna, pochodzącego z Częstochowy. Przenoszą się do Szwecji. Tu kończą studia i zostają lekarzami - onkologami. Po latach, profesor Jerzy Einhorn stał się jedną z bardziej popularnych i barwnych postaci Szwecji. Naukowiec, lekarz, publicysta, polityk, parlamentarzysta, autor wspomnień, które były bestsellerem. Zmarł w 2000 r. na raka. Dwa lata później podobna choroba pokonała dr Ninę Einhorn.

O swych losach wojennych opowiada z ekranu główna bohaterka filmu, autentyczna dr Nina Einhorn. Zaczyna wątki, które rozwijają aktorzy.

Reżyserem i autorką scenariusza jest jej córka, urodzona i wychowana w Szwecji. Z wykształcenia również lekarz, z zawodu reżyser. Autorka prawie 20 filmów, uważana za jednego z czołowych szwedzkich dokumentalistów. "Podróż Niny", film o własnej matce, jest jej debiutem fabularnym. Scenariusz opracowała na podstawie wspomnień matki, które przygotowywała do druku.

Złote Chrabąszcze przyznawane są od 1964 r. Otrzymały je m.in. takie sławy jak Ingmar Bergman, Bibi Andersson i Max von Sydow. Dwukrotnie wręczono je polskiemu operatorowi pracującemu w Szwecji Piotrowi Mokrosińskiemu uważanemu za czołowego filmowego fotografa tego kraju.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Grochowska | scenariusz | film | Oscary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy