Reklama

"Szkoła Babel": Rasizm, ksenofobia i strach przed innością

Pochodzą z Senegalu, Irlandii, Brazylii, Maroka, Chin... Mają pomiędzy 11 a 15 lat i właśnie przybyli do Francji. Przez rok będą wspólnie uczęszczać do tej samej klasy adaptacyjnej w jednej z paryskich szkół. Na ekrany polskich kin wchodzi niezwykły dokument "Szkoła Babel".

24 uczniów, 24 różnych narodowości i dwa wspólne cele: opanować język francuski i odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości.

"Odkryłam klasy adaptacyjne, kiedy zasiadałam na czele jury w szkole filmowej kilka lat temu. Coś mnie w nich urzekło. Tak wiele różnych osób, pochodzących z tak różnych miejsc, jednoczyło się we wspólnym celu: nauczyć się francuskiego i wpasować się w miejsce, do którego nie przynależą z urodzenia" - opowiada reżyserka dokumentu Julie Bertucelli.

"Chciałam zbliżyć się do tych dzieciaków, idea filmowania ich zrodziła się we mnie niejako naturalnie. Najpierw jednak musiałam się wśród nich odnaleźć, zrozumieć ich problemy. W ten sposób spędziłam z nimi pełny rok, uczęszczając - tak jak one - dzień w dzień na szkolne zajęcia" - dodaje.

Reklama

Francuska szkoła staje się prawdziwą wielokulturową areną. Nastolatki pokazane w filmie przechodzą to samo, co każde dziecko w ich wieku, a zatem fizyczne zmiany ciała, kształtowanie poglądów, burze hormonów, a jednak wiele też je różni od francuskich rówieśników. Każdy z nich ma na swoim koncie już sporo życiowych doświadczeń. We Francji znaleźli się ze swoimi rodzinami, za które muszą nierzadko odpowiadać jako jedyne osoby mówiące po francusku.

"Szkoła Babel" w reżyserii współpracowniczki Krzysztofa Kieślowskiego, Julie Bertucelli to niezwykły dokument, rejestrujący fascynujący eksperyment, jakim są klasy adaptacyjne. W tej wielokulturowej grupie odbijają się społeczne niepokoje: wychodzą na jaw wzajemne uprzedzenia, lęk przed innością, jak i stereotypy. Ale dzięki temu filmowi widz nauczy się, w jaki sposób z nimi walczyć, a nie jak je umacniać.

To jeden z powodów, dla którego obraz był nominowany do Cezara, odpowiednika francuskich Oscarów dla najlepszego dokumentu.

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy