Szczecin: Najstarsze kino na świecie
Pokazami czterech filmów niemych oraz pierwszej części "Iwana Groźnego", w reżyserii Siergieja Eisensteina, szczecińskie kino "Pionier" uczciło w środę, 28 grudnia, dwie rocznice z historii kina światowego i regionalnego. Warto wiedzieć, że "Pionier" to najstarsze działające bez przerwy kino na świecie.
Pierwszy jubileusz to 110. rocznica pierwszego płatnego pokazu filmu niemego braci Lumiere, drugi zaś to 60. rocznica pierwszego pokazu filmowego w powojennym Szczecinie. 26 grudnia 1945 roku w tymże kinie wyświetlono film "Iwan Groźny".
"Mam nadzieję, że na seans Iwana Groźnego przyjdą też ci ludzie, którzy go wtedy, przed laty, obejrzeli" - wyraził nadzieję dyrektor kina Jerzy Miśkiewicz.
Szef "Pioniera" podkreślił, że wszystkie filmy zostały wypożyczone z archiwum Filmoteki Narodowej tylko na ten jeden pokaz. Bilety na seanse są symboliczne - kosztują zaledwie jeden grosz. "Ludzie przychodzący do kina będą rzucać po jednym groszu na tacę" - wyjaśnił Miśkiewicz.
Pokazy filmów niemych prezentowano co czterdzieści minut. Tak jak na początku ubiegłego wieku, były wyświetlane w scenerii stylizowanej na tamte lata, w drugiej z sal kinowych "Pioniera", tzw. Kiniarni. Na pianinie pochodzącym z końca XIX wieku i wyprodukowanym w Szczecinie zagrał taper.
W repertuarze znalazły się francuski "Tunel pod kanałem La Manche" Georges'a Meliesa z 1907 roku, niemiecki "Przypadek", wyreżyserowany przez Erna Metznera z 1928 roku, amerykańska "Policja", z Busterem Keatonem w roli głównej oraz polskie "Pomorze" z 1928 roku.
"Pionier" promuje kino niekomercyjne, ambitne, artystyczne. Jesienią tego roku zorganizował m.in. przegląd filmów chińskich, w przyszłym roku planuje pokazać produkcje latynoamerykańskie.
Kino "Pionier" założył Albert Pietzke pod nazwą "Helios". Pierwszy seans odbył się 26 września 1909 roku.
"Pionier" od samego początku wyróżniał się własnym klimatem, którego nie utracił także po kompleksowym remoncie przeprowadzonym trzy lata temu. W tym roku kino "Pionier" zostało przyjęte do prestiżowej sieci ekskluzywnych kin - Europa Cinemas - oraz sieci Kin Studyjnych.
Uznano je za najstarsze, nieprzerwanie działające kino na świecie, za co przyznano obiektowi certyfikat wystawiony przez Guinness World Records.