Studio w CeTA nosi imię Wojciecha Jerzego Hasa
Imię wybitego reżysera Wojciecha Jerzego Hasa nadano studiu filmowemu we wrocławskim Centrum Technik Audiowizualnych (CeTA). We wtorek przypada 89. rocznica urodzin twórcy "Rękopisu znalezionego w Saragossie".
Podczas wtorkowej (1 kwietnia) uroczystości w Centrum Technik Audiowizualnych żona Hasa, wrocławska dziennikarka i radna miejska Wanda Ziembicka-Has mówiła, że jej mąż był "osobnym artystą".
"To był bardzo osobny człowiek, nie układał się z nikim. Gdy komuniści zaproponowali mu, żeby w jego 'Czerwonych tarczach' według prozy Iwaszkiewicza zmienić bohaterów z Żydów na Cyganów, nie zgodził się. Był niezłomny, nigdy nie podpisał żadnej lojalki, nie chciał z nimi rozmawiać i kolaborować" - wspominała.
CeTA to państwowa instytucja kultury, która ma prowadzić działalność w dziedzinie nowych technologii wizualnych dla potrzeb kinematografii. Jest sukcesorem Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, znajdują się tam dwa studia filmowe. Mniejsze nosi imię Zbigniewa Cybulskiego, większe - od wtorku - Wojciecha Jerzego Hasa. Większe studio wyposażone jest też w sprzęt do tworzenia obrazu i grafiki w zaawansowanych technologiach.
Dyrektor CeTA Robert Banasiak zauważył w rozmowie z PAP, że instytucja zajmuje budynek o powierzchni ponad ośmiu tys. metrów kwadratowych. Oprócz dwóch studiów filmowych jest tam sala projekcyjna, sale warsztatowe z pracowniami komputerowymi.
"Szkolimy studentów z zakresu grafiki komputerowej, studenci realizują tu już również pierwsze etiudy filmowe" - mówił Banasiak.
Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi. Po wojnie studiował na ASP w Krakowie, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. W 1946 r. ukończył Kurs Przysposobienia Filmowego w tzw. "Prafilmówce" (obecnie w budynku tym swoją siedzibę ma Muzeum Historii Fotografii). W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a od 1955 r. - m.in. w Zespole Autorów Filmowych "Syrena".
W 1957 r. Has zadebiutował fabularną "Pętlą", wyreżyserowaną na podstawie scenariusza, który napisał wspólnie z Markiem Hłaską. Zrealizował 14 filmów pełnometrażowych. Wszystkie były adaptacjami utworów literackich. Był wykładowcą łódzkiej "filmówki", gdzie pracował na Wydziale Reżyserii. W latach 1990-1996 był rektorem uczelni, której Senat pośmiertnie przyznał mu doktorat honoris causa. W 1998 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia w działalności artystycznej i zasługi w pracy dydaktycznej.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!