Strój Eminema z filmu "8. Mila" trafi do wyjątkowych zbiorów
Obszerna kolekcja filmowych pamiątek, które w swoim muzeum, bibliotece i archiwum gromadzi Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, wzbogaciła się o kolejne artefakty. Do zbiorów trafią m.in. projekty kostiumów, pamiątki związane z twórcami czy stroje, które można było podziwiać w filmach "Austin Powers: Agent Specjalnej Troski", "Wszystko, wszędzie naraz", "Vice", "Rodzina Addamsów" oraz "8. Mila".
"Jesteśmy podekscytowani i zaszczyceni, że możemy rozszerzyć kolekcję Akademii o te wyjątkowe przedmioty" - powiedział w oświadczeniu cytowanym przez serwis "Billboard" dyrektor generalny tej instytucji, Bill Kramer. Podziękował też osobom, które przekazały te przedmioty, za zaangażowanie w pomoc w zachowaniu filmowej historii.
"Przechowywane w naszym archiwum, bibliotece i muzeum pamiątki to ważne elementy, które podkreślają niezwykłą dyscyplinę i współpracę, jakie towarzyszyły produkcji filmów, które kochamy" - dodał.
Wspomniane przez Billa Kramera wyjątkowe przedmioty to między innymi strój, który Eminem nosił w filmie "8. Mila", niebieski aksamitny garnitur, w którym Mike Myers wystąpił w filmie "Austin Powers: Agent Specjalnej Troski" oraz prążkowany garnitur Gomeza z "Rodziny Addamsów" z 1993 roku. Bogatą kolekcję filmowych kostiumów wzbogacą także stroje wykorzystane w filmie "Vice" czy obsypanej w tym roku Oscarami produkcji "Wszystko wszędzie naraz".
Do zbiorów Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej trafią także m.in. projekty kostiumów, które Julio Martinez wykonał dla Diany Ross na potrzeby filmu "Mahogany", maszyna do pisania używana przez nagrodzonego Oscarem scenarzystę Franka Piersona czy zbiór filmowych szkiców i ilustracji z kolekcji Stevena Spielberga.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej gromadzi i przechowuje pamiątki związane z produkcjami kinowymi od 1927 roku. Jej stała kolekcja zawiera m.in. ponad 13 milionów fotografii, 95 tys. scenariuszy, ponad 73 tys. plakatów, 145 tys. rysunków związanych z produkcją i projektowaniem kostiumów oraz 8 tys. filmowych rekwizytów.