Reklama

Reklama

"Sto najważniejszych scen filmu polskiego" Wiesława Kota w księgarniach

Po co był ten "Miś"? Dlaczego Maklakiewicz i Himilsbach zabarykadowali się w kotłowni statku podczas kręcenia "Rejsu"? Czy szympansica w "Seksmisji" miała stawkę dzienną 10 razy wyższą niż Jerzy Stuhr? Poznajcie kultowe sceny polskiego filmu!

Ta, jedyna na rynku taka książka, to rodzaj przewodnika po dorobku filmu polskiego. Nie jest przeznaczona do lektury jednokrotnej. To przystępny kurs, po który sięga się przez lata. To pomoc dla każdego, kto próbuje poznać bogactwo polskiej kinematografii. Sceny są tu swego rodzaju wyzwalaczem wspomnień lub zachętą do odkrycia dzieła filmowego, które ciągnie za sobą pasjonującą historię. Selekcja, przedstawienie i omówienie najważniejszych, kanonicznych scen filmowych to punkt wyjścia do przedstawienia samego dzieła.

Równie istotny jest kontekst artystyczny, polityczny czy obyczajowy danego obrazu. A także: wcześniejsze i późniejsze losy reżysera, aktorów, konotacje, jakie niosą kostiumy, muzyka, architektura. Dzięki temu film jest osadzony w realiach swojego czasu. Takie omówienie tworzy jednocześnie szereg punktów wyjścia do studiowania kolejnych filmów.

Reklama

Te sceny mają własne miejsce w naszej pamięci: zbiorowej i osobistej. To rodzaj wspólnych wspomnień. Śnią nam się po nocach, zostaną z nami do końca naszych dni. Ale też każda z nich zaprasza do środka. Do wniknięcia w film, który zawsze pozostaje osobnym światem. Ludzkie dramaty, perypetie, konflikty tkwią w nim jak owad zatopiony w bursztynie. I rozgrywają się wciąż od nowa. A przecież film to nie tylko to, co oglądamy na ekranie. To także losy ludzi, których splot wydarzeń związał ze sobą z racji wspólnej pracy na planie. Ich historie bywają nie mniej ciekawe, niż opowieść filmowa. Wracajmy, smakujmy, przeżywajmy...

Wiesław Kot urodził się w roku, kiedy Wajda nakręcił "Popiół i diament", i od tej pory nie przestaje prześladować polskiego kina zjadliwymi, acz rzeczowymi recenzjami. O filmie pisze od trzydziestu lat. Jeszcze mu się nie znudziło.

Książkę "Sto najważniejszych scen filmu polskiego" (Wydawnictwo Poznańskie) trafi na sklepowe półki 22 października.


Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kultowe sceny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje